Publikováno 9. února 2017 | Pavel Víšek
0Síťový kolibřík
Sérii Restio položil základy rozměrnější firemní audio systém ISX-800 (S&V 2/12), který navrhl známý japonský designér Masaharu Ono. Komponent čtvercového formátu se zkosenými hranami dobře zapadne do interiéru, s opěrkou na stole či nábytku připomíná digitální fotorámeček s širokou paspartou, ale díky nízké hmotnosti může viset i na stěně: výbava pamatuje na obě možnosti. Vyrábí se v černém a bílém provedení, jež spojuje efektní rámeček z bílého kovu.
Multifunkční
Při pohledu na monochromatický inverzní LCD displej (50 × 50 mm, jehož jas lze z aplikace regulovat ve třech stupních), který kromě malých ikonek zobrazuje do dvou řádků dva dobře čitelné alfanumerické znaky o výšce 12 mm, je zřejmé, že úvodní paralela s moderním radiobudíkem není lichá. Při nastavení a úplném ovládání systému, který k wifi routeru připojíme buď po kabelu, nebo bezdrátově, se totiž neobejdeme bez smartphonu či tabletu s instalovanou aplikací MusicCast Controller, kterou lze stáhnout ve verzích pro operační systémy Android a iOS. Pod hustou vinylovou průzvučnou síťovinou spíše jen tušíme tweeter (ø 25 mm), malý středobasový měnič (ø 50 mm) a bassreflexový otvor. Bi-ampingové buzení obou měničů zajišťují dva zesilovače, pracující ve vysoce účinné třídě D, každý s výstupním výkonem až 10 W. FM/DAB(+) tuner má pro každý rozsah k dispozici 30 předvoleb. Z bezdrátových rozhraní se nabízejí wifi a Bluetooth, pro Apple protokol AirPlay, takže lze streamovat hudbu z libovolných chytrých telefonů. Více možností ovšem nabízejí certifikace DLNA ve verzi 1.5 a podpora síťových funkcí. Kromě přehrávání souborů z hudebních knihoven v domácí síti tak můžeme poslouchat bezpočet internetových rádií, jež mají zázemí ve specializovaném serveru vTuner, z podporovaných on-line hudebních služeb nás však bude zajímat pouze Spotify, protože ostatní (mj. oblíbená placená „rádia“ Pandora a SiriusXM) zatím nemají tuzemskou lokalizaci. Šíře kompatibilních formátů je uspokojivá: kromě AAC, MP3 a WMA zahrnuje rovněž AIFF, FLAC a WAV až do 192 kHz/24 bitů (ALAC končí u signálů s poloviční vzorkovací frekvencí). Uložení oblíbeného síťového obsahu umožňuje 40 předvoleb.
Aplikace je plusem
Na horní hraně ISX-18D najdeme ve společnosti kontrolek wifi a Bluetooth šest malých tlačítek, jimiž lze ISX-18D vypnout (či uvést do pohotovostního režimu Standby), volit zdroje signálu, ovládat hlasitost, vyvolat uložené předvolby i zapnout (deaktivovat) buzení. Bez chytrého telefonu se tedy tu a tam obejdeme, ale ovládání zabere o něco více času a není samozřejmě úplně komfortní. Veškeré přípojky soustřeďuje vybrání na zadním panelu. Kromě ethernetového vstupu LAN jde o anténní zdířku se závitem pro sdružený anténní konektor typu F a přípojku externího napájecího adaptéru (servisního portu USB pod pryžovou zátkou si netřeba všímat). Systém, který lze v režimu Sleep v přednastaveném čase „uspat“, slouží rovněž jako budík, kdy lze volit mezi obvyklým pípáním a vybranou rozhlasovou stanicí či síťovým obsahem. Ovládání ISX-18D z aplikace je se základní znalostí angličtiny bezproblémové, leckdy přímo intuitivní (třípásmový ekvalizér pro úpravu zvuku „nahmátneme“ pod výmluvnou grafickou ikonkou apod.), delší čas si žádá pouze první přihlášení do sítě. Čistý a vyrovnaný zvuk komponentu má limity v basech i dynamice a je navíc pouze monofonní. Výjimku potvrzující pravidlo představuje nasazení bezdrátových Bluetooth sluchátek, jež díky podpoře protokolu A2DP hrají stereo. Jako stylové kompaktní audio do ložnice nebo kuchyně, případně k ozvučení vedlejší zóny ve firemním multiroomovém systému MusicCast ale ISX-18D poslouží velice dobře.
YAMAHA ISX-18D: 7 990 Kč
Rivalové: ArtSound RI60 (4 775 Kč)