Multimédia

Publikováno 16. února 2017 | Tomáš Suchomel

0

Funkční krása

Zasnoubení lifestylového designu a solidních výkonů je u fotoaparátů zpravidla záležitostí až vyšších kategorií a speciálních edicí. Novinka ze základní řady systémových kompaktů japonského koncernu ale zkusila hodit zvyklosti za hlavu.

Jednoduchost a účelnost má série „odlehčených“ bezzrcadlovek PL neboli Pen Lite jako hlavní pravidlo už od samotného počátku. Až před dvěma lety se přidal u předchozího modelu PL7 ještě prvek elegantní retrostylizace, kterou aktuální přístroj převzal a vylepšil. Pro samotné lifestylové designování fotoaparátu i příslušenství ale nezůstal na vedlejší koleji ani hardware. Nový model staví na osvědčených základech technologií a konstrukčních prvků, které si předchozí „sedmička“ nenápadně vypůjčila od modelu M10. Přibyla drobná vylepšení a doladění, nic zásadního ale nebyla potřeba předělávat. Fotoaparát určený jako další krok především pro ty, kterým fotografování mobilem nebo klasický kompaktem přestalo stačit, žádné revoluční novinky a konstruktérské výboje nevyžaduje, ba právě naopak. O to víc se tvůrci zaměřili už tradičně na dotažení všech detailů.

Směrem vzhůru
Kombinace relativně velkého obrazového čipu a příznivě nízkého rozlišení v kombinaci s obrazovým procesorem TruePic VII je platformou, schopnou vyhovět rostoucím nároků majitele od fotografování typu namiř a stiskni spoušť až po skutečnou fotografickou tvorbu. Jak je pro celou řadu PL typické, přístroj nemá zabudovaný blesk. Volání po něm výrobce vyřešil tím, že jako základní příslušenství přikládá malý blesk FL-LM1 se směrným číslem 7 (100 ISO). Ten ale nemá vlastní napájení a je zásobovaný energií z akumulátoru fotoaparátu, takže je nutné počítat s určitým zkrácením výdrže. Nebo lze samozřejmě nasadit kterýkoliv jiný externí blesk, na skutečně kompaktním těle fotoaparátu však bude působit hodně nevyváženě.
Naštěstí na umělé přisvěcování dojde asi opravdu spíš výjimečně. Maximální hodnota citlivosti ISO 25 600 je samozřejmě spíše teo retická než prakticky využitelná, ale ani na obvyklejších hodnotách si fotoaparát nevede špatně. Pro snímky v JPEG je výsledkem dobrý poměr mezi odšuměním a zachováním detailů. Druhou možností je snímání do RAW a zpracování v kvalitním softwarovém konvertoru. Za běžných podmínek pak většinou platí, že kresba a podání snímků závisí víc na nasazené optice než schopnostech čipu.
Při nedostatku světla si lze troufnout i na trochu delší expoziční časy s 3,5osou stabilizací obrazu, zajištěnou mechanickým pohybem snímače. Autofokus pracuje tradičně na principu kontrastu a využívá celkem 81 obrazových bodů. Ostření je za dobrých podmínek svižné a jisté. V náročnějších situacích pak autofokus potěší tím, že pokud se mu zaostření nezdaří, nezačne zběsile přejíždět sem a tam, raději jednoduše přizná, že to nevyšlo a je třeba zkusit to znovu.

Na dotek
K úsporným dimenzím řady PL patří tradičně rovněž absence hledáčku. Místo něj je tu dotykový displej s megapixelovým rozlišením. Jeho obraz je dostatečně jasný a zřetelný. Subjektivně se zdá, že byla vylepšena i citlivost displeje pro dotykové ovládání a upraveno uspořádání dotykových oblastí. Stejně jako u předchozího modelu je displej opět výklopný. Použitý mechanismus není úplně jednoduchý na ovládání – LCD se pro vyklopení musí nejprve trochu povysunout a podobným mezipohybem opět zaklapnout. Pohyb je možný o zhruba 80 stupňů vzhůru, k pořízení selfie se vyklápí o 180 stupňů netradičně směrem dolů.
Snímání z neobvyklých úhlů přijde na řadu také při natáčení videa, parametry záznamu ale právě neoslní. Rozlišení Full HD jen s 30 snímky za sekundu progresivně a kodekem H.264 má poměrně nízký datový tok 24 Mb/s, hlavně se ale nevyhne vzniku občasných vad v obrazu. Stereofonní zvuk ze zabudovaných mikrofonů je standardní a bez rušivých podkresů. Alternativně lze natáčet v Motion JPEG ovšem pouze v rozlišení 1280 × 720, zato s vyšším datovým tokem. I tak je ale zřejmé, že tady už by to chtělo technologický update. Dobře je na tom naopak napájení s výdrží akumulátoru na 350 snímků podle CIPA, testováno s použití přiloženého blesku. Tím vzniká užitečná rezerva energie pro využití bezdrátové wifi komunikace, kterou má Olympus dobře vyladěnou od prvotního propojení se smartphonem nebo tabletem až po dálkové ovládání a přenos souborů.
Lavina elegance
Nejviditelnější změnou u PL8 proti jeho předchůdci jsou úpravy designu, dané stejně tak estetickými jako ergonomickými požadavky. Výsledkem je lepší přístup a manipulace s ovládacími prvky, především oběma otočnými voliči na horní straně. Všechny tvary jsou zřetelnější a méně členité, pohodlnosti držení to ale nijak nepřekáží, stejně jako zmenšený náznakový grip na čelní straně těla.
Elegancí designu samotného těla ovšem změny neskončily. Výrobce se rozhodl přilákat ty, kteří se rádi nebo přesněji rády obklopují hezkými věcmi coby lifestylovými doplňky. Výměna plastů za poctivý kov, potažení těla kůží ve třech volitelných barvách a vyražený nápisem jen pouze začátek. Stejně jako v základním příslušenství řemínek na krk obšitý kůží. Ze stejného materiálu si lze pořídit i doplňky v podobě polopouzdra pro stylové retro nošení, koženou krytku objektivu a především neuvěřitelnou plejádu designových pouzder a dalších doplňků od nezávislých výrobců.

OLYMPUS PEN E- PL8: 16 990 Kč (kit)
Rivalové: Panasonic GF7 (9 990 Kč, kit); Panasonic GX80 (16 990 Kč, tělo)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑