Multimédia

Publikováno 21. února 2017 | Kristina Blümelová

0

Tak trochu polovičaté řešení

Velký test multimediálních center, ve kterém jsme vám představili pět malých a šikovných černých pomocníků, vyšel v S&V 7/16. Ale protože čert a výrobce elektroniky nikdy nespí, je po půl roce v oblasti těchto zařízení opět z čeho vybírat.

Do aktuálního vydání jsme nominovali zástupce z cenové kategorie do tří tisíc korun, který slibuje podporu rozlišení 4K Ultra HD, nejnovějších video formátů a mnoho dalších zajímavých funkcí. Jak již sám název napovídá, Box H4 stojí na operačním systému Android, konkrétně 6.0 Marshmallow. Chod zajišťuje čtyřjádrový, 64bitový procesor Amlogic S905X o frekvenci 2 GHz, pětijádrový grafický čip Mali 450 a 2 GB RAM. Vnitřní úložiště má pak kapacitu 16 GB, ale lze je rozšířit pomocí microSD karty. Zařízení má integrovaný wifi adaptér, podporuje technologii Bluetooth 4.0 či Miracast a umožňuje připojení bezdrátové klávesnice a myši.
Vzhledově se toto centrum od jiných příliš neliší. Tradiční černý, plastový kvádřík o rozměrech většího externího disku má na pravém boku umístěnu anténu pro wifi signál. Levý bok patří slotu microSD karty a dvěma USB 2.0 zdířkám, zadní strana je osazena dalším USB 2.0 konektorem (zcela chybí USB 3.0), HDMI konektorem, ethernetovou zdířkou RJ45, optickým zvukovým výstupem a vstupem pro napájení, který hlídá červeně svítící kontrolka. Na čelní stranu u levého horního roku výrobci pak umístili druhou kontrolní diodu modré barvy, která indikuje, zda je Box H4 zapnutý, či vypnutý.
Uživatelské prostředí Android Boxu je velmi přehledné, hlavní obrazovka obsahuje šest dlaždic, které jsou však pojmenované v angličtině, a to i přes to, že je jako systémový jazyk nastavena čeština. K dispozici je tedy On-line Video, Recommend, Music, Settings, My Apps a Local. Pod nimi jsou na spodní liště ještě další čtyři dlaždice (je možné přidat další) se zástupci aplikací Google Play a Chrome, YouTube a Kodi. Obrovskou výhodou Evolvea je skutečnost, že umožňuje instalaci aplikací z Google Play bez jakýchkoliv omezení a po povolení také z jiných zdrojů, buďto přes alternativní nainstalovaný market či pomocí balíčku APK (Android Application Package). Dálkový ovladač funguje dobře, má k dispozici i tlačítko na přepnutí do režimu myš, které reaguje rychle a následné ovládání operačního systému je s ním pohodové.

4K bohužel jen na papíře
Evolveo Android Box H4 podle výrobce podporuje přehrávání videa až v Ultra HD 4K rozlišení a obrovské množství různých formátů a kodeků, a to včetně H.265/HEVC při 60 snímcích za vteřinu či HDR10, HLG, nebo VP9. K přehrávání multimediálního obsahu slouží (kromě systémového přehrávače) předinstalovaná aplikace Kodi.
V rámci bezdrátového přenosu přes domácí wifi síť se v Kodi bezproblémově zobrazovaly maximálně Full HD soubory s nižším datovým tokem, Full HD videa a 4K s vysokým datovým tokem se více či méně sekala. Nutno však dodat, že s ohledem na omezenou kapacitu domácí bezdrátové sítě nejde o nic neobvyklého. Podstatné je však to, že se bez obtíží neobešla zkouška přehrávání dat pomocí přímého propojení ethernetovým kabelem.
Hned první zádrhel se objevil v aplikaci Kodi, která měla i přes opakovanou instalaci problém s detekcí tohoto připojení a přehrávání multimediálního obsahu touto cestou nebylo možné. Z Google Play jsem tedy stáhla ES File explorer, který má ve své bohaté nabídce i síťová připojení a vlastní videopřehrávač. Navrch jsem ještě použila VLC přehrávač.
V tomto souborovém manažeru se již propojení centra a počítače pomocí kabelu podařilo, ale zařízení opět bez záškubů přehrálo maximálně Full HD videa s nižším datovým tokem, všechny Full HD a 4K soubory (MPEG4 či Matroska AVC/XAVC/HECV) s datovým tokem 30 Mbit/s a více byly v podstatě nesledovatelné. Jako poslední možnost se mi jevilo připojení externího disku přímo do Evolvea, avšak výsledek byl více méně stejný, datově náročná videa se nepřehrávala plynule ani v nativním, ani v ES a VLC přehrávači. K dobru Evolveu však připišme fakt, že v žádné variantě přenosu nebyl problém s přehráním audio souborů, a to ani Hi-Res, jako například FLAC 24/192 či DSD.

Smart funkce smysl mají
Co tedy praktická zkouška ukázala? Evolveo Android Box H4 by se dal vnímat ve dvou rovinách. Tou první je suplování smart funkcí u starších televizorů, případně těch s jiným operačním systémem, který neumožňuje instalaci aplikací z Google Play a dalších marketů. Díky tomuto zařízení mohou uživatelé sledovat streamovaný multimediální obsah pomocí aplikací ČT, HBO, Netflix, YouTube a podobně, případně také hrát mnohé hry, prohlížet fotografie či jednoduše surfovat po internetu. Druhou rovinou je pak sdílení audiovizuálních dat v domácí síti, kde však uživatel narazí na limity dané výkonností hardwaru. Před případnou koupí je nutné si toto uvědomit a bez ohledu na to, co výrobce uvádí na obalu, se rozhodnout, zda bude Android Box i za těchto podmínek splňovat vše, co se od něj očekává.

EVOLVEO ANDROID BOX H4: 2 490 Kč
Rivalové: Minix Neo X6 ( 2 500 Kč); OpenHour Gecko 4K (2 700 Kč); Sencor SMP-9002 (2 900 Kč)

 
Napsat komentář

Zpět nahoru ↑