Hifi

Publikováno 2. března 2017 | Petr Žák

0

Lahůdka pro oči i uši

Značka Oppo se do povědomí zájemců o kvalitní domácí kino zapsala už před pár lety velmi podařenou dvojicí univerzálních BD přehrávačů BDP-103/105, které za období 2013–2014 získaly řadu odborných ocenění (mj. Výrobek roku Stereo & Video a nejlepší univerzální přehrávač asociace EISA). Čas ovšem pokročil a Oppo zareagovalo na nový formát – 4K Ultra HD Blu-ray. Jako první přišel na trh model UDP-203 (který je de facto nástupcem BDP-103), vyšší (a dražší) verze UDP-205 je avizována na „počátek roku“ 2017.

Model UDP-203, který nám k recenzi zapůjčila společnost WDQ, tuzemský dovozce výrobků Oppo, dokládá, že základní směřování nové generace přehrávačů bude nejspíše stejné jako u zmíněných předchůdců: sázka na maximální možnou kvalitu reprodukce – zhmotněná v nekompromisní konstrukci provedené vybranými součástkami a – v neposlední řadě – vytříbený, čistý design. Srdcem zpracování obrazového signálu je čtyřjádrový procesor MediaTek OP8591 zkonstruovaný právě pro 4K Ultra HD video. V audiočásti najdeme mj. osmikanálový D/A převodník AKM AK4458VN, který deklaruje zpracování signálu až po Hi-Res formáty, jako je především FLAC a WAV (až po 32bit/192 kHz), ale také dvoukanálové DSD 256 nebo vícekanálové DSD 64/128. V případě videa je kromě starších kodeků deklarována kompatibilita i s novými standardy HEVC (H.265) či konkurenčním VP9. Samozřejmě přehrávač plně podporuje technologie HDR (High Dynamic Range) výrazně rozšiřující škálu rozlišitelných polotónů. Základní standard HDR10 je už implementován, propracovanější Dolby Vision bude dostupné po aktualizaci firmwaru, která je připravována (pro starší televizory je ovšem k dispozici konverze na standardní dynamický rozsah – SDR). Z hlediska nosičů je Oppo UDP-203 – stejně jako jeho předchůdci – koncipován jako univerzální přehrávač, zvládající tedy kromě disků BD, 3D BD a 4K UHD BD a DVD (včetně vypálených variant) i hudební CD-DA, SACD, DVD-Audio. Samozřejmě nechybí možnost připojení k domácí počítačové síti, takže škála souborů k přehrání zahrnuje i multimédia z počítače či jeho síťových úložišť.

Konektorový nadstandard
Oppo je více než dobře vybaveno konektory, takže ho lze do domácí sestavy připojit různými způsoby. Za základ určitě slouží dvojice HDMI výstupů – lze tedy samostatně distribuovat video- a audiosignál, pokud to výbava vašeho AV zesilovače/receiveru vyžaduje. Pro starší výbavu je k dispozici i zvukový digitální výstup S/PDIF (v koaxiálním i optickém provedení), využitelný však maximálně pro konfiguraci 5.1, a sedmikanálový analogový výstup (konektory cinch s pozlaceným povrchem). Najdete tu také vstup HDMI, kterým lze připojit další kompatibilní přístroje (např. satelitní či kabelový přijímač, herní konzoli apod.), jejichž signál pak Oppo po zpracování svými obvody posílá na svůj výstup HDMI. Na zadní straně přehrávače najdeme kromě zmíněných přípojek ještě konektor domácí sítě LAN (nechybí ale ani integrovaný dekodér wifi pro bezdrátové připojení), dvojici portů USB 3.0 (třetí, v provedení 2.0, je na přední straně přehrávače) a rozhraní RS-232 pro různé systémy ovládání domácích sestav.
Čelní panel je zhotoven z masivního kusu broušeného kovu. Uprostřed je klasický šuplík diskové mechaniky (BDL-1601) s tlačítkem pro jeho otevření/zavření, pod ním pak poměrně rozměrný bodový displej, poskytují při přehrávání řadu údajů (typ disku, zvukový formát, odehraný čas, číslo kapitoly a další funkce). Ovládací tlačítka jsou omezena na zapnutí/ vypnutí (s indikací malou diodou) a pět křížově uspořádaných spínačů pro základní přehrávací funkce. Osazení čelního panelu pak doplňuje už zmíněný port USB. Specialitou poměrně robustního (a díky tomu dobře přehledného) dálkového ovladače, je pohybové čidlo – jakmile ho vezmete do ruky, zapne se podsvícení tlačítek. Samotné ovládání je zcela standardní.
Ke spokojenosti chybí jen čeština Základní (domácí) obrazovka vyvolávaná tlačítkem ovladače s už obvyklým symbolem „domečku“ nabízí celkem sedm voleb: BD, Hudba, Foto, Filmy, Síť, Nastavení a Oblíbené. Možná je trochu matoucí, že položky Hudba, Foto, Filmy zahrnují jen obsah disků v mechanice či paměťových nosičů USB, pro soubory ze síťových úložišť musíme zvolit Síť.
U přehrávače této náročné koncepce nepřekvapí poměrně obsáhlé menu s řadou detailních nastavení. Jedinou vadou – z pohledu tuzemského uživatele – je absence češtiny, což platí pro veškerou komunikaci s přístrojem. Nicméně češtinu lze v menu předvolit pro automatické volby jazykových mutací disků (jsou-li k dispozici), tedy zvukové stopy, titulků či menu nosiče. Menu má celkem šest kapitol – nastavení přehrávání, videovýstupu, výstupu zvuku, zpracování zvuku, nastavení přístroje a síťová nastavení. Konkrétně lze v menu například upravovat reprodukci obrazu v celkem šesti položkách (jas, kontrast, odstín, sytost, ostrost a potlačení šumu), volit typ zvukového signálu pro výstupy HDMI i S/PDIF, v případě využití analogového zvukového výstupu nastavit parametry (rozměry, vzdálenost) a hlasitost jednotlivých reprosoustav, ale upravit i polohu titulků.

Z disků i ze sítě
Z hlediska přehrávání libovolného typu disků lze výkon přehrávače hodnotit jen v superlativech. Samozřejmě, že na vrcholu pomyslné pyramidy je přehrávání nových BD disků se 4K Ultra HD obsahem. Jako testovací disk pro tento formát používám film V srdci moře, kde není nouze o scény v zešeřelém podpalubí, ani o záběry sluncem zalévané vodní hladiny s jemnými světelnými odlesky. V obou případech HDR obraz výrazně vylepšuje, především o detaily ve stínech i ve světlech. Oppo velice dobře reprodukuje také obraz ve standardním rozlišení, zejména z disků DVD; obrazový procesor i v těchto případech podává výborný výkon. Vysoce kvalitní je po mém soudu též zvuková reprodukce – vyzkoušel jsem jak SACD, DVD-Audio či „obyčejná“ cédéčka, tak i Hi-Res FLAC 24/192 kHz a zvuk jsem vždy slyšel značně prokreslený, s příkladnou dynamikou, čitelností jednotlivých nástrojů – zkrátka výsledkem byl velmi příjemný poslech.

V rytmu Samby
Důležitou součástí dnešních audiovizuálních přístrojů je schopnost přehrávat multimédia – videa, hudbu, fotografie – ze zdrojů na počítačové síti. Oppo dokáže přehrávat jak ze zařízení DLNA, tak pomocí protokolu Samba. Přiznám se, že nejsem žádný síťový expert, a proto mi nastavení počítače, tak aby s přehrávačem bezproblémově spolupracoval, dalo docela zabrat. Zobrazování pomocí DLNA fungovalo jen částečně, přehrávač zobrazoval a přehrával pouze menšinu z uložených souborů. Teprve pomoc odborníka na sítě mi pomohla zprovoznit komunikaci přes protokol Samba a pak vše, jako mávnutím kouzelného proutku fungovalo… Z videí přehrávač většinu užívaných souborů (včetně MKV či DivX i s českými titulky) zvládá, na problém jsem narazil jen u souborů s kódováním WMV2. Přehrál i sadu zkušebních videí v různých formátech 4K rozlišení (nahrávky z kamer, fotoaparátů i mobilních telefonů), včetně různých firemních demovideí. Mezi zkušebními zvukovými soubory nechyběly FLAC (24 bit/192 kHz), AIFF, WAV, samozřejmě i MP3. Nahrávky v DSD (2,8 i 5,6 MHz) ale bylo možné přehrávat jen z paměťového média připojeného k přehrávači přes USB, na síti je přístroj sice vidí, ale nepřehraje. Tradičně bezproblémové jsou obrázky a fotografie, samozřejmě včetně automatické výměny či doplnění přehrávání o hudbu.

Pro náročné
Oppo UDP-203 je prvotřídní přehrávač pro náročné domácí kino i vaši kvalitní stereo aparaturu, jenž splňuje vysoké nároky nejen z hlediska obrazové, ale i zvukové reprodukce. Lze jen doufat (či držet palce), aby i z hlediska nového formátu BD disků s 4K UHD obsahem mělo Oppo – i ostatní modely, kterých pomalu ale jistě přibývá – dostatek odpovídající „potravy“. Osobně jsem hodně zvědav, co k tomuto vysokému standardu ještě přidá už oznámený highendový model UDP-205.

OPPO UDP-203: 23 990 Kč
Rivalové: Panasonic DMP-UB900 (21 990 Kč, S&V 7+9/16)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑