Novinky

Publikováno 14. března 2017 | Miroslav Werner

0

HDMI 2.1: Přichází éra 8K Ultra HD HDR?

Jestliže předchozí verze specifikací druhé generace HDMI rozhraní (2.0, 2.0a a 2.0b) byly pouze malými krůčky ve znamení mírného pokroku, pak verze 2.1 nabídne téměř senzační upgrade. Co přináší? Datová propustnost se zvětšuje na 48 Gb/s, a ta dovolí plnou podporu dynamického HDR do hloubky 10, 12, respektive 16 bitů na kanál, přinese snímkovou frekvenci 120 obr./s pro 4K rozlišení a především rozlišení 8K na 60 obr./s. K těmto již velmi ergonomickým obnovovacím frekvencím přidejme podporu variabilního datového toku. Rozlišení (max. 10K) pak může navozovat otázku, zda náhodou 4K, respektive Ultra HD, nebyla náhodou dočasná „přestupní“ varianta k Ultra HD 8K, a zda tedy současní vlastníci 4K zobrazovačů a zdrojů signálu nespláčou nad (ne)výdělkem podobně jako kdysi v případě „malého HD“, tedy 720p. Připomeňme, že v Japonsku a dalších asijských zemích se již v 8K nejen natáčí, ale dokonce i vysílá. Plné specifikace rozlišení u HDMI 2.1 vidíte v tabulce:

HDMI fórum zároveň upozorňuje, že budou potřebné nové kabely (na větší vzdálenosti než pár desítek centimetrů bychom tomu „u tkaniček“ při svistu 48G celkem věřili) a také, že stávající výrobci-adoptéři specifikace 1.x budou muset adoptovat (a zakoupit) nové licence. Současným 2.x adoptérům pak stačí projít jen dílčími tanečky v podobě podpisu HDMI 2 adopter addendum.
Nechme se překvapit, jak rychle se HDMI 2.1 objeví v nových modelech projektorů, televizorů a AV přijímačů, a také jak to bude s případnou on-line a off-line dostupností 8K materiálu.


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑