Audio

Publikováno 17. března 2017 | Pavel Víšek

0

Debut zpoza Atlantiku

Značku Elac jsme si dlouho spojovali jen s reprosoustavami ze severoněmeckého Kielu, ale řada Debut je dvojnásobnou premiérou. Jejími modely, kterými do katalogu poprvé přispěla americká divize, totiž u Elaku debutoval známý konstruktér Andrew Jones. Vlajkovou lodí celé série jsou podlahové třípásmovky Debut F6, které na podzim získaly cenu EISA.
Šéfkonstruktér Andrew Jones s pověstí legendy, která má v portfoliu spolupráci se značkami KEF, Pioneer nebo TAD, tentokrát dostal za úkol navrhnout dostupnější reproduktorové soustavy, které by samozřejmě nerezignovaly na kvalitní zvuk a dobrou pověst značky, což se v případě zmiňované řady podařilo také přesunem výroby do Číny. Větší ze dvou podlahovek je stejně jako ostatní modely dostupná v jediném provedení s černou vinylovou fólií na povrchu, která svou strukturou evokuje kartáčovanou ocel. Na přírubách měničů se dobře vyjímají efektní kryty z přesvědčivé plastové imitace jemně broušeného titanu. Odnímatelné ochranné rámečky s černou průzvučnou tkaninou aretuje s ohledem na vyloučení nežádoucích vibrací hned deset kovových kolíků. Hustě perforované plechové vrchlíky nad vysokotónovými měniči jsou preventivně instalované napevno.
Pevné jako neprůstřelné vesty Stále ještě kompaktní kabinety, jež bez hrotů převyšují jen o několik centimetrů jeden metr, tvoří MDF desky o tloušťce 15 mm, ale jejich konstrukci dále zpevňují výztuhy i vnitřní přepážka, oddělující tweeter se středotónovým měničem od tandemu basových reproduktorů (hmotnost každé soustavy přes 21 kg působí důvěryhodně). Pravoúhlé ozvučnice jsou uvnitř zatlumeny syntetickým rounem. Do rohů základny byly umístěny čtyři patky z tuhého plastu, opatřené silnými pryžovými podložkami, které přijdou vhod na choulostivější podlaze, ale nechybějí zde ani lůžka se závitem M6 pro instalaci přibalených odhmotňovacích hrotů. Tweeter s poddajnou kalotou (ø 25 mm) v osazení doplňují další tři firemní měniče (ø 165 mm) s lehkými a pevnými kónickými membránami (a zpevňujícími středovými prachovkami) z aramidové tkaniny, užívané jinak na neprůstřelné vesty, jež s koši spojují pryžové vlnky s velkým zdvihem: horní středotónový následují dva basové. Magnetické obvody všech reproduktorů jsou feritové.

Vyrovnaná impedance
Elektrické pasivní výhybky v zapojení 2. řádu (se strmostí −12 dB/oktávu) pracují s dělicími kmitočty 100 a 3000 Hz a v jejich osazení převažují svitkové kondenzátory a vzduchové cívky (výjimku Jones učinil pouze u dvou součástek, které by se v tomto provedení na desky plošných spojů, uspořádané do dvou „pater“, nejspíš už nevešly, nemluvě samozřejmě o jejich vyšší ceně). Na zadní stěně ústí tři paralelně řazené nátrubky bassreflexové ozvučnice, na což je třeba pamatovat při umístění soustav v poslechové místnosti (značka v návodu doporučuje alespoň 30 až 60 cm). V horní části objevíme zřídka vídanou konzolu, kterou můžeme po protažení lankem „pojistit“ soustavy proti ztrátě stability. Pár pozlacených šroubovacích terminálů v plastovém subšasi kousek nad základnou si kromě holých vodičů poradí i s reproduktorovými kabely zakončenými banánky. Šestiohmové soustavy je třeba pochválit za vzácně vyrovnaný průběh impedance, která klesá nejníže na 90 procent jmenovité hodnoty, což ocení každý spolupracující zesilovač. Charakteristická citlivost je víceméně standardní, což ostatně potvrzuje také minimální doporučovaný výkon zesilovače 30 wattů v každém kanále, tedy podmínka, kterou lze většinou snadno splnit. Soustavy v rámci své kategorie nabízejí kmitočtově vyvážený a náležitě transparentní zvuk. Vedle potřebného základu jistých basů potěší také detailně prokresleným středním pásmem a čistými výškami. Sympaticky muzikální sloupky se nezaleknou ani složitějších nahrávek a na hudební žánry nejsou vybíravé, ať už jim naservírujeme řízný rock anebo třeba symfonii.

ELAC DEBUT F6: 26 000 Kč
Rivalové: Wharfedale Diamond 240 (27 990 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑