Audio

Publikováno 13. dubna 2017 | Pavel Víšek

0

Mistrovská inovace

Mezi podzimními novinkami kanadské značky NAD Electronics vyčnívá integrovaný zesilovač M32 z referenční řady Masters, který získal na letošním veletrhu CES v Las Vegas cenu za inovaci. Mladý přírůstek v katalogu totiž není pouze kompaktnější a dostupnější variací na tandem digitálního předzesilovače s D/A převodníkem M12 a výkonového zesilovače M22 (S&V 12/14), ale konstruktéři vylepšili obslužný software natolik, že má pod kontrolou všechny aktivity komponentu až po jeho koncový stupeň, zkrátili proudovou dráhu signálu a výslednou zvukovou kvalitu posunuli výš. Výbavu lze podle potřeby rozšiřovat díky třem volným slotům pro firemní moduly MDC (Modular Design Construction); s typem MDC BluOS (stojí 14 490 Kč) už v éře digitální distribuce hudby nepotřebujeme další zdroj signálu, protože kromě wifi a ethernetového vstupu nabízí streamer, jehož firmware podporuje už i kodek MQA a je kompatibilní s platformou sesterské značky Bluesound. Ze síťových služeb je tak dostupný u nás zatím nedostižný Tidal, který od ledna začal nabízet k poslechu vybraná alba různých žánrů ve zmiňovaném kodeku MQA, nemluvě o ovládání z komfortní aplikace lokalizované též v češtině. Ve výbavě najdeme pouze stručný návod, protože kompletní manuál v angličtině obsahuje soubor pdf na USB flashce v koženkovém pouzdru.

Silák po dietě
Tuhé šasi se zaoblenými bočními hranami, usazené na čtyřech ocelových patkách s pochromovanými hroty na magneticky aretovaných podložkách, tvoří konstrukce desek a profilů z anodizovaného hliníku (broušené zůstávají v barvě kovu, hladké jsou černé). Cirkulaci vzduchu uvnitř šasi optimalizují štěrbiny u základny podél bočnic spolu s „maticí“ osmi čtvercových otvorů na horní stěně (všechny vyplněné řídkým pletivem z černě lakovaného drátu). Z pohotovostního režimu M32 aktivujeme dotykovým senzorem na horní hraně reliéfního čelního panelu, kde tvoří stylovou kontrolku úzký světlovodný „rám“ chromovaného firemního loga (v režimu Standby oranžový, po zapnutí bílý). Komponent překvapí nízkou hmotností, protože uvnitř chybí síťový transformátor a chladiče jsou poměrně subtilní. Napájení totiž zajišťuje pečlivě odrušený spínaný zdroj s podporou osvědčené firemní technologiie PowerDrive, optimalizující jeho výkon vzhledem k připojené zátěži, a při vysokém dynamickém výkonu poskytuje reprosoustavám adekvátní výstupní proud. Koncový stupeň dále pracuje v nelineární, vysoce účinné třídě D s výkonovými tranzistory ve spínacím režimu: jeho zapojení staví na technologii nCore v licenci nizozemské společnosti Hypex, jehož předobrazem byly diskrétně osazené moduly UcD (Universal class D), známé už ze starších firemních zesilovačů. Při osmi- i čtyřohmové zátěži poskytuje M32 trvale výstupní výkon 2× 180 W, stabilní je i se zátěží 2 ohmy a činitel tlumení je větší než 1000, což (s odpovídajícími reprokabely) předjímá výbornou kontrolu basů. Plně digitální zpracování signálu jistí technologie DirectDigital, jež využívá čipsetu firmy CSR (CSRA 6600 a CSRA 6601). Vstupní signál přepočítává sofistikovaný algoritmus pro další zpracování na vzorkovací frekvenci 844 kHz a 35 bitů, umožňující i digitální korekci chyb: zpětná vazba je zavedena z výstupu digitálního filtru do modulátoru, kde dochází ke srovnání s referenčním signálem s pulzně šířkovou modulací. Sebemenší problémy s fázovými posuny signálu, šumem a zkreslením jdou stranou. D/A převodník na vstupu zpracovává signály se vzorkovacími frekvencemi od 32 do 192 kHz.

Rezerva pro moduly
Ovládací prvky se na čelním panelu omezují na kovový knoflík elektronické regulace hlasitosti (od −70 do +10 dB s krokem 0,5 dB, po zapnutí je defaultně nastavena výchozí hodnota −20 dB), přípojky zastupuje pouze sluchátkový výstup pro 6,35mm jack. Vše lze totiž komfortně nastavit prostřednictvím dotykového TFT displeje s úhlopříčkou 110 mm, kupříkladu tónové korekce basů a výšek i vyvážení kanálů mají (pod volbou EQ) zázemí grafických tahových potenciometrů, ve stejném menu jsou však defaultně přemostěné. Přibalený štíhlý dálkový ovladač v hliníkovém těle disponuje také tlačítky na ovládání sestavy s dalšími komponenty z řady Masters. Na zadním panelu zaujímá levou třetinu čtveřice slotů pro moduly MDC; z výroby je osazena jediná pozice, a sice modulem DD SPDIF s pěti digitálními vstupy (AES/EBU, dva koaxiální a dva optické). Standardní nabídka přípojek, mezi kterými mají mírnou převahu pozlacené konektorové zdířky cinch, zahrnuje dva linkové vstupy, vstup Phono pro gramofon s přenoskovou vložkou MM, asynchronní port USB-B pro připojení počítače a tři výstupy: linkový z předzesilovače a dva digitální (koaxiální a optický). Další možnosti pro rozšiřování konektivity najdete pod krytkami tří slotů pro moduly MDC. Osm šroubovacích terminálů umožňuje připojení až dvou párů reprosoustav, případně (s dalším výkonovým zesilovačem) jediného bi-ampingově. Zbývá zmínit sběrnice pro spínací napětí 12 V (Trigger In, Trigger Out), vstup pro sadu externího infračerveného čidla, sériové rozhraní RS- 232, jež umožňuje komponent integrovat do systémů chytré domácnosti (AMX, Creston apod.), zemnicí svorku a „kombo“ s třípólovou zásuvkou pro napájecí šňůru a pojistkovým pouzdrem ve společnosti kolébkového síťového vypínače.

Na čem se testovalo
Zesilovač na sestavu doplnily CD přehrávač Creek Audio Evolution 100CD v roli transportu a reprosoustavy SHAN IceBox 1. Kabely: digitální optický AudioQuest Forrest Cinamon Optilink (0,75 m) a reproduktorové XSymphony Omega Hybrid (2× 2 m). Jako testovací jsem vybral CD King Crimson: Thrak/40th Anniversary Series (Panegyric, reed. 2015), György Ligeti: The Ligeti Project II (Teldec/ Warner Music, 2002), Róisín Murphy: Hairless Toys (PIAS, 2015), Tiburtina Ensemble & David Dorůžka Trio: Apokalypsis (Animal Music, 2013) a Rob Wasserman: Trios (GRP, 1994). Netopýří ucho
Rychlý, velice živý zesilovač nabízí plný, transparentní a detailně prokreslený zvuk napříč celým akustickým pásmem. Prostor nahrávek je vykreslený do posledního detailu, dynamika snese pouze superlativy a pochválit je třeba i výbornou kontrolu basů. Zesilovači, který z velké části právem snese přívlastek digitální, nelze prakticky nic vytknout, protože NAD M32 nezaskočí ani hodně členité nahrávky. Výkonová rezerva je více než dostatečná i pro reproduktorové soustavy s nízkou charakteristickou citlivostí a na závadu nejsou ani modely s kritickými hodnotami minimální impedance. Zdá se, že zesilovač vyvede z rovnováhy opravdu máloco.

NAD MASTERS M32: 129 990 Kč


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑