Multimédia

Publikováno 15. dubna 2017 | Pavel Víšek

0

Připravený premiant

Nabídku osobních přehrávačů audia ve vysokém rozlišení rozšířila japonská značka Onkyo o model DP-X1, který jako jeden z mála aktuálně podporuje zvukový kodek MQA. Ten je i v České republice trumfem pro každého předplatitele vyššího tarifu síťové služby Tidal HiFi.

Tidal HiFi totiž od ledna nabízí vybraná alba v kodeku MQA (Master Quality Authenticated), nadstavby stávajících formátů, která nabízí zvukovou kvalitu vysokého rozlišení bez výraznějšího navýšení velikosti souborů. I když tuto finesu představila společnost Meridian Audio už v roce 2014, MQA zatím vzalo na vědomí při aktualizacích firmwaru jen několik značek, takže osobní přehrávač Onkyo DP-X1 má v současnosti přímou konkurenci jen v modelu Pioneer XDP-100R (S&V 2/16), proti kterému však nabízí i symetrický výstup pro sluchátka, nemluvě o sofistikovanějším D/A převodníku s možností nastavení řady parametrů. Svým provedením a decentní grafikou ostatně představuje alternativu i k modelu Astell&Kern AK300 (S&V 8/16), který je v katalogu korejské značky relativně nejdostupnější volbou z referenční „třístovkové“ řady.

Ovládací komfort
Přehrávač, jemuž donedávna chybělo k dokonalosti jen pouzdro (coby volitelné příslušenství je černé ze syntetické kůže DPA-PUX1 krátce v nabídce za 1 490 Kč), se vyrábí v těle z černě anodizovaného hliníku, do něhož ikonky u tlačítek základních funkcí i logo vyhloubila číslicově řízená fréza. Pravým úhlům s minimálně zkosenými či zaoblenými hranami se vymyká pouze levá horní část, kde spojitě ustupující kov spolehlivě vede ukazovák pravé ruky k „točítku“ regulátoru hlasitosti v rozsahu od 0 do 160: nastavenou úroveň barevný dotykový LCD displej (s úhlopříčkou 119 mm a rozlišením 1280 × 720 pixelů) zobrazuje číselně a nechybí zde její přehledná grafická indikace. Další ovládací prvky soustřeďuje pravá hrana přístroje: vypínač a tři tlačítka, jež umožňují ovládat základní funkce přehrávače třeba v kapse; zde následují dva sloty pro paměťové karty microSDXC, jež umožňují vnitřní paměť 32 GB zmnohonásobit až o 400 GB. Na horní hraně ústí dva sluchátkové výstupy (nesymetrický pro 3,5mm jack a symetrický pro konektor o průměru 2,5 mm) – oba lzepřepnout do linkového režimu; u symetrického výstupu máme rovněž na výběr ze dvou typů zemnění: BTL (Bridged Transless) či ACG (Active Control Ground). Uváděný výstupní výkon skýtá rezervu i pro sluchátka s nižší citlivostí, případně vyšší impedancí. Port micro USB-B/OTG pro stahování audia do paměti přehrávače či dobíjení vestavěné baterie (u formátu FLAC 96 kHz/24 bitů vydrží 16 hodin) najdeme dole. Konektivitu rozšiřují bezdrátová rozhraní wifi a Bluetooth s podporou potřebných profilů i kodeku aptX.

Nabídka pro náročné
S ohledem na objem zpracovávaných dat má DP-X1 procesor Samsung se čtyřmi jádry (dosahují kmitočtu 2,2 GHz) a operační pamětí 2 GB. Ovládání je pro většinu majitelů chytrých telefonů intuitivní, protože přehrávač pracuje pod Připravený premiant OSOBNÍ DIGI TÁLNÍ PŘEHRÁVAČ ONKYO DP-X1 23 990 Kč operačním systémem Android 5.1.1, takže lze z Google Play stáhnout aplikaci libovolné síťové služby, která je v České republice lokalizovaná, tedy nejčastěji asi Spotify a Tidal. Formátová kompatibilita je široká, AIFF, FLAC a WAV limitují signály se vzorkovací frekvencí 384 kHz a bitovou hloubkou 24 bitů (32 bitů si DP-X1 konvertuje na 24 bitů) a streamy DSD končí až u 11,2 MHz. Flexibilitu přístroje zvyšuje možnost přehrávání videa, jež samozřejmě s vyššími energetickými nároky snižuje výdrž baterie. Kvalita zvuku jde na vrub součástek od firmy ESS Technology. S ohledem na symetrické zapojení přehrávače je každý kanál D/A převodníku osazený obvodem ES9018K2M a sluchátkovým zesilovačem Sabre 9601K. U D/A převodníku lze nastavit „hodiny“ v sedmi krocích a vybírat ze tří průběhů křivek digitálního filtru; jeho obvody a sluchátkový zesilovač jsou kvůli vyloučení interferencí galvanicky oddělené. Digitální zvukový procesor nabízí pro audio v nižším rozlišní režimy Upsampling, kdy lze nastavit převzorkování signálu na 96 kHz, 192 kHz nebo u audia přes USB až 384 kHz, a Real-time DSD Conversion, převádějící libovolný formát k dalšímu zpracování na jednobitový stream. Tónové korekce supluje jedenáctipásmový grafický ekvalizér, nabízející vedle sedmi křivek paměť pro tisíc (!) uživatelských, jež lze snadno nastavit prstem na dotykovém displeji: s kvalitními sluchátky lze doporučit „přímku“ Flat, kdy je čistý a transparentní zvuk kmitočtově vyvážený; jeho detailní prokreslení, přesná lokalizace i excelentní dynamika působí zcela samozřejmě. Tady si DP-X1 nezadá se stolními síťovými přehrávači téže cenové kategorie, pokud jim rovnou „nedá flek“.

ONKYO DP-X1: 23 990 Kč
Rivalové: Astell&Kern AK300 (S&V 8/16); Pioneer XDP-100R (22 990 Kč; S&V 2/16)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑