Video

Publikováno 20. dubna 2017 | Petr Žák

0

4K za dobrou cenu

Není to tak dávno, kdy jsme představili LCD televizor JVC LT-55VU83A (S&V 11/16), nyní do redakce doputoval model stejné značky s typovým označením LT-55VU72A, který můžeme bez váhání označit za blízkého příbuzného.
A opět jde o TV s rozlišením obrazovky 4K Ultra HD (tedy 3840 × 2160 bodů), ovšem bez podpory funkcí vysokého dynamického kontrastu obrazu HDR, který chce zaujmout lákavým poměrem mezi cenou a nabízenými vlastnostmi. Z hardwarového hlediska je asi nejpodstatnější změnou typ podsvícení LCD panelu: namísto bočních LED nyní výrobce zvolil přímé zadní podsvícení. Samozřejmě, v této cenové kategorii bez řízeného stmívání, obecně ale platí, že zadní „ledky“ poskytují rovnoměrnější jas panelu – u levnějších modelů obzvlášť. Opět jsou k dispozici tunery pro trojici základních typů vysílání, kromě pozemního a kabelového tedy nechybí ani přípojka pro satelitní parabolu. A stejně jako ostatní přijímače této značky i LT-55VU72A najdeme mezi modely, jejichž kompatibilitu s budoucím pozemním vysíláním v normě T2/HEVC potvrzuje certifikát Českých Radiokomunikací. A dokládá to také praktická zkouška, při níž televizor naladil a bezchybně reprodukoval programy z první přechodové sítě (označované jako síť 12), vysílané z vysílačů Cukrák a Praha- Město. Pro placené vysílání nechybí čtečka dekodérů CI+. Jedním z hlavních lákadel TV JVC je, vedle příznivější ceny, také tzv. JVC Premium Service Pack, což je bezplatná záruka v délce 42 měsíců. Její součástí je také infolinka, která pomůže při instalaci, ovládání či nastavení televizoru, a též pohodlný servis v domácích podmínkách v případě úhlopříčky 40“ a vyšší. Odpadá tak starost s transportem TV do servisu, případně k prodejci).
Trochu pozměněný je design přístroje: zmizel kovový pásek okolo obrazovky, tu teď lemuje jen tenký černý plastový rámeček, trochu zeštíhlená je i spodní hrana televizoru, z níž opět vystupuje jen zaoblený výstupek s logem JVC, kontrolkou stavu (v pohotovosti svítí červeně, za provozu zhasne) a čidlem pro signál dálkového ovladače. Součástí příslušenství je pár nožek pro postavení televizoru na stolek, které jsou poměrně u krajů obrazovky – podložka by tedy měla měřit nejméně 110 cm. Pro instalaci na zeď najdeme na zadní straně obvyklé závity pro držáky normalizovaného systému VESA.

Trochu zvláštní „X“
Dálkový ovladač má sice prakticky shodná tlačítka jako dříve představený model (včetně několika označených jen podivnými piktogramy – třeba hvězdička s lupou vyvolává volbu Typ sítě kanálů), ale dostal rádoby modernější tvar velkého X (ve střední části je ovladač zúžený); osobně mě toto řešení připadá jako poněkud laciný efekt, ale možná se bude někomu jinému jevit jako originální… Na ovladači opět najdeme asi už „povinné“ tlačítko pro americkou streamovací službu Netflix, samozřejmě zase v dominantní pozici (zcela nahoře ve velkém bíločerveném provedení). Fialové tlačítko se „zeměkoulí“ otevírá obrazovku s funkcemi Smart TV, symbol složky pak spouští multimediální přehrávač. V první chvíli mi přišlo šikovné, že ovladač má i přímé tlačítko pro YouTube, po mém soudu jednu z mála opravdu smysluplných aplikací, jenže ono jen zdvojuje už zmíněné tlačítko funkcí Smart TV, z jejichž stránky teprve lze aplikaci YouTube spustit, takže toto tlačítko je vlastně zbytečné…
Vcelku standardní konektorové výbavě vévodí čtveřice vstupů HDMI a trojice USB (1× 3.0), samozřejmostí je přípojka LAN a optický zvukový výstup, nechybí ale ani dnes už trochu sporně využitelné analogové konektory – počítačové VGA, klasický scart a složkový AV vstup. V cinchovém provedení je k dispozici výstup pro aktivní subwoofer. Analogové konektory jsou trochu neprakticky vyvedené kolmo k tělu přijímače, takže při montáži na zeď by se nejspíše trochu pletly; můžeme se tedy utěšovat, že jejich skutečné využití asi dnes už nebude příliš časté…

Upravte si seznam po svém
Vstupní instalace má standardní podobu s volbou jazyka, země, nastavení sítě (kabelové nebo bezdrátové připojení) a automatickým vyhledáváním kanálů ze zvoleného zdroje. Následně lze seznam předvoleb v paměti libovolně upravit v položce menu nazvané Seznam kanálů. Jednotlivé stanice můžeme nejen přesouvat, ale i smazat nepotřebné, případně upravit názvy (třeba vymazat po mém soudu dost trapnou mezeru před názvem stanice Nova, která ji má v abecedním pořadí vynést na první pozici). Celkově řadím možnost perfektně seznam předvoleb uspořádat mezi přednosti tohoto přijímače – jedinou vadou na kráse je v tomto ohledu fakt, že systém při automatickém ladění řadí pozemní kanály i v případě, že jiný typ příjmu není využitý, trochu nešikovně až od pozice s číslem 1000.
Menu televizoru je zcela shodné s modelem LT-55VU83A. Opět tedy můžeme konstatovat jeho jednoduché, ale přehledné uspořádání. Základní členění představují kapitoly Systém (s podkapitolami Obraz, Zvuk a Nastavení), Instalace (s automatickým i ručním laděním, laděním v síti, továrním nastavením atd.), Seznam kanálů (už zmíněné úpravy), Prohlížeč médií (lze jej ale vyvolat i z dálkového ovladače) a Internet (tato volba otevírá – opět duplicitně k dálkovému ovladači – stránku Smart TV). Na ní zabírá poměrně velké místo – téměř celou levou polovinu – okno s aktuálním běžícím obrazem. Pod ním je prostor pro některý z tzv. widgetů (třeba počasí z aplikace Accu Weather), vyhledávací řádek (hledá v nainstalovaných aplikacích a na YouTube), pro který je k dispozici i virtuální klávesnice, a orientační schéma pro pohyb v aplikacích pomocí barevných tlačítek.
Pravá polovina stránky pak náleží samotným aplikacím. Větší část (ve výchozí podobě dvě stránky s kapacitou po 12 položkách) zabírají volitelné aplikace, které lze i odstranit či přidat další z nabídky Market nebo Opera TV Store. Proč je mezi předinstalovanými – samozřejmě na prvním místě – i aplikace Netflix, když už má přímý přístup největším tlačítkem dálkového ovladače, to opravdu nechápu. Skoro bych řekl, že na současných televizorech je poněkud přenetflixováno. Ale lze ji – kupodivu – stejně jako ostatní v této sekci smazat… Součástí předinstalované nabídky je i webový prohlížeč Opera, vyhledávací stránka Google, či tuzemský portál copak.cz. Trojici aplikací, které odstranit nelze, pak představují už zmíněný Market s další nabídkou, YouTube a Facebook. Nezměněno zůstalo i nepříliš vhodné řešení, kdy se nabídka dalších aplikací Marketu zobrazuje přes okno s běžícím televizním programem.

Raději s externím diskem
Multimediální funkce přijímače jsou opět tak trochu rozporuplné. Především je rozdíl mezi přehráváním po síti a z harddisku připojeného k portu USB na televizoru. Na síti systém řadu složek a souborů vůbec „nevidí“, přestože jiné ve stejném formátu přehraje. Na „klíč“ k tomuto výběru jsem, přiznám se, nepřišel. Potěšeni by nebyli ani uživatelé videokamer, přehrávač televizoru si na síti neporadil ani s AVCHD či XAVC S v HD rozlišení, ani se záznamy kamer, fotoaparátů či mobilů s rozlišením 4K Ultra HD (a formáty MOV, MP4, XAVC S). Vše bylo reprodukováno prakticky nepoužitelně trhaně. Na vině může být vyšší datový tok těchto nahrávek (cca 100 MB/s), protože 4K Ultra HD demovidea s nižšími toky televizor zvládl, a to po síti i z HDD. Stejné kamerové záznamy v 4K Ultra HD z harddisku (připojeného k rozhraní USB 3.0) přijímač přehraje, což platí i o HD variantě XAVC S.
Spokojeni mohou být vyznavači nejužívanějších videoformátů – MKV a DivX/Xvid. Zkušební soubory v tomto provedení televizor přehrál i se správně reprodukovanými českými titulky (jazyk titulků je ovšem třeba zvolit v menu), opět po síti i z HDD. U titulků navíc můžeme volit také jejich velikost a umístění (nahoře, nebo dole). Podivná „vybíravost“ přehrávače televizoru při přehrávání po síti ale kupodivu platí i pro složky s fotografiemi. Pokud je přijímač „vezme na milost“, pak lze délku prezentace každé fotografie volit v rozmezí 5 až 30 sekund. Z hudebních souborů televizor přehrává jen MP3, ale stěží by někdo požadoval FLAC…
Chybičky se najdou, ale cena boduje A jak je na tom televizor s celkovou kvalitou reprodukce? Podobně jako u předchozích setkání s přijímači této značky můžeme konstatovat solidní výkon. Barevné podání vyznívá realisticky a slušný je i kontrast, bezproblémová je díky zadnímu podsvícení rovnoměrnost jasu. Obraz z HD zdroje má i dobrou ostrost, v případě SD programů už je výsledek očekávatelně horší. Po zvukové stránce vám televizor určitě audio aparaturu pro poslech hudby nenahradí, ale to ani není jeho úkolem. Pro běžné sledování televizních programů zabudované reproduktory postačují, pro náročnější poslech jsou k dispozici příslušné výstupy (digitální optika) pro připojení k zesilovači domácí zvukové sestavy. Z přijímače lze přistupovat i k internetovým aplikacím, např. přehrávání videoklipů z YouTube funguje zcela bezproblémově. A pokud pro multimediální prezentace zvolíte raději USB harddisk než počítačovou síť, s většinou užívaných souborů uspějete (v tomto ohledu mrzí jen absence podpory rozšířeného kamerového formátu AVCHD). U jinak dobře lokalizovaného televizoru nemile překvapila nesprávná diakritika českého teletextu, tím spíše, že v ostatních případech – např. u externích titulků k filmům a videím – je česká abeceda v pořádku. Místo „starého“ teletextu se tak vyplatí používat spíše jeho novější verze na HbbTV – samozřejmě, pokud tuto funkci příslušná stanice nabízí. S ohledem na příznivou cenu jde ale celkově o přijímač, který nepochybně stojí za úvahu.

PARAMETRY

obrazovka: LCD se zadním LED podsvícením, úhlopříčka 140 cm (55″), rozlišení 3840 × 2160 bodů (4K Ultra HD)

odezva/jas: neuvádí/350 cd/m2

funkce: DLNA, HbbTV, CI+

tuner: DVB-T/T2/C/S/S2, analog

zvuk/celk. výkon: stereo/20 W

přípojky: 4× vstup HDMI (1.4), 3× USB (2.0),
digitální audio výstup (optický), složkový
vstup (YPbPr) + analogové stereo, scart,
VGA, LAN, výstup pro sluchátka (minijack),
anténa DVB-T/T2/C, DVB/S/S2

bezdrát. konekt.: wifi

příkon/Standby: 86 W/0,5 W

rozměry: 123,8 × 72,9 × 9,3 cm (bez podstavce)

hmotnost: 14,5 kg (bez podstavce)

web: jvc-tv.cz

JVC LT-55VU72A: 17 990 Kč
Rivalové: LG 55UH605V (16 990 Kč); Hisense H55M3300 (16 990 Kč); TCL U55S7906 (16 990 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑