Rodinné stříbro
Řada reproduktorových soustav Argentum patří v nabídce německé značky mezi dostupnější, sázející na zajímavý poměr užitné hodnoty k ceně. Vlajkovou loď aktuálně představují podlahové trojpásmovky Argentum 590.
Z hlediska objemu obchodů platí na burzách cenných kovů často zdánlivý protimluv „stříbro nad zlato“. Tuto starou pravdu dost možná znají i v půlmilionovém Hannoveru, kde významnou pozici modelů z řady Argentum naznačili už jejím latinským jménem (česky stříbro). K referencím ze série Aurum mají daleko cenou a samozřejmě také zvukem, ale jejich strategický význam roste s vysokou obrátkou. Větší ze dvou podlahovek, které dokážou ozvučit i větší poslechové místnosti s výměrou do 50 m², se vyrábějí stejně jako ostatní modely z řady v černém nebo bílém provedení. Kabinety jsou z velké části potažené polomatnou vinylovou fólií, jen čela, intarzovaná tenkými pásky broušeného hliníku, jsou opatřena silnou vrstvu lesklého laku a barevně ladí i průzvučná tkanina u odnímatelných ochranných rámečků přes většinu plochy, které aretuje šest kovových kolíků.
Ozvučnice nezabarvují
Tuhost kabinetů při bližším průzkumu potěší, stěny tvoří MDF desky o tloušťce 18 mm, jež jsou jediným „stavebním materiálem“; konstrukci dále zpevňují přidaná čelní deska, a pět přepážek: tři otevřené v akustické komoře basových reproduktorů a dvě plné, oddělující středotónový měnič od ostatních. Odhmotnění od poslechové místnosti přispívají základny s kovovými lůžky se závity M6 v rozích, určenými pro výškově polohovatelné hroty; k dolním stěnám kabinetů, opatřeným nízkými distančními hranoly s pryžovou vrstvou, jsou uchycené vždy čtyřmi šrouby. Pravoúhlé ozvučnice jsou zatlumené syntetickým rounem. V osazení narazíme bez výjimky na firemní měniče. Tweeter má poddajnou kalotu z impregnovaného textilu (ø 25 mm), kterou chrání dvě štíhlá plastová žebra vetknutá do základní desky, nesoucí současně i „pokličku“ fázového difuzoru, který optimalizuje vyzařování vysokých kmitočtů. Následují tři měniče shodné konstrukce, jež se liší pouze svými průměry: středotónový (ø 135 mm) doplňují dva basové (ø 180 mm). Jejich polypropylenové kónické membrány, zesílené vrstvou hliníku anodizovaného do odstínu titanově šedé, spojují s koši pryžové vlnky s velkým zdvihem, magnetické obvody jsou feritové, s vylepšenou firemní konstrukcí.
Parametrů poskrovnu
O zapojení pasivních elektrických výhybek ani dělicích kmitočtech se dokumentace vůbec nezmiňuje a tentokrát mezi parametry překvapivě chybí i jmenovitá impedance, ale tu dříve německá značka stejně zmiňovala v širokém rozpětí od 4 do 8 ohmů: technicky méně fundovaným majitelům soustav vlastně vzkazuje – s impedancí si nelamte hlavu, soustavy Argentum 590 zahrají s víceméně libovolným zesilovačem. Na zadní stěně ústí ve třetině výšky trubice bassreflexového rezonátoru, na což je třeba pamatovat (i přes její nebývalý průměr 110 mm) dostatečným odstupem soustav ode zdi. O kousek níže našli konstruktéři místo pro zapuštěné subšasi s párem izolovaných šroubovacích terminálů, které si poradí i s reproduktorovými kabely zakončenými banánky. Vzhledem k absenci informace o impedanci má solidní charakteristická citlivost (90 dB, vztažená však k výkonu 1 W ve vzdálenosti 1 m) omezenou vypovídací schopnost. Metrovým sloupkům ve větší poslechové místnosti určitě prospěje integrovaný zesilovač s vyšší výkonovou rezervou, protože se zdají být trochu „hladovější“. Řádně vybuzeny se však odměňují čistým vyváženým zvukem s plným základem přesně definovaných basů a zvukový obraz neztrácí kontury ani při vyšších úrovních hlasitosti. Výšky znějí přirozeně, bez jasnějšího zabarvení, které bývá u německých značek poměrně časté, střední pásmo je prokreslené do detailu. Pochválit musíme také velmi dobrou dynamiku a zobrazení prostoru nahrávek.
QUADRAL ARGENTUM 590: 26 800 Kč
Rivalové: ELAC Debut F6 (26 000 Kč; S&V 2/17); Wharfedale Diamond 240 (27 990 Kč; S&V 9/16)