Hifi

Publikováno 15. května 2017 | Pavel Víšek

0

Budíky jsou v kurzu

Francouzskou značku Advance Acoustic si mnozí spojují hlavně s integrovanými zesilovači s atraktivním poměrem užitné hodnoty k ceně. Mezi pěti modely nové generace ze série Classic Line je X-i125 druhý nejvyšší, který má s vlajkovou lodí X-i1000 Advance Paris společné analogové VU-metry.

Společnost, jež sídlí v městečku Brie- -Comte-Robert v „pařížském regionu“ Île-de-France, u svých zesilovačů sází na režim High Bias, který v běžných poslechových hladinách aktivuje činnost koncových stupňů ve třídě A, v kombinaci s širokou konektivitou, jíž mohou rozšířit Bluetooth adaptér WTX-500 (stojí 3 200 Kč) i modul se síťovým přehrávačem WTX-Microstream (S&V 3/17; za 4 200 Kč), podporujícím rovněž internetová rádia a síťové služby jako Tidal či Spotify. U modelu X-i125 je navíc k dispozici výkonová rezerva, jež umožní vybudit i reprosoustavy s nízkou citlivostí. Jediné černé provedení charakterizuje čelní panel s předsazenou deskou z čirého organického skla, s ovládacími prvky z kovu. Iluminace multifunkčního knoflíku je bílá, což platí i pro mezikruží kolem tlačítkového vypínače, které zčervená jen v pohotovostním režimu. Inverzní stupnice ručkových měřáků, kontrolky i fluorescenční displej s bodovou matricí spojuje blankytně modrá barva.

Áčko s přímotopem pro každého
Pod krytem z ocelového plechu objevíme na tuhé základně, uložené pružně na čtyřech patkách, napěťově tvrdý zdroj se dvěma toroidními transformátory, jehož usměrněné napětí filtrují dva kondenzátory o celkové kapacitě 20 000 µF. U diskrétně osazeného zesilovače napočítáme v každém kanále po čtyřech výkonových tranzistorech ON Semiconductor, konkrétně jde vždy o dvě paralelně zapojené komplementární dvojice NJW0281G a NJW0302G na vlastních, poměrně subtilních chladičích, které však s hustým žebrováním nabízejí velkou plochu pro odvod tepla sáláním – cirkulaci vzduchu zajišťuje síť chladicích otvorů na horní stěně a bočnicích. Do osmiohmové zátěže dodává X-i125 trvale výkon až 2× 125 W. Zesilovač pracuje standardně s koncovými stupni ve třídě AB, ale ty v režimu High Bias (aktivovaném přepínačem na zadním panelu) až do výstupního výkonu 2× 20 W přecházejí do třídy A s nízkou účinností (chladiče začnou citelně „přitápět“), ale především čistým přirozeným zvukem. Zapojení vedle sluchátkového zesilovače zahrnuje i phono předzesilovač pro MM přenoskovou vložku. D/A převodník je osazený obvodem AK4113 z katalogu japonské firmy Asahi Kasei, asynchronní port USB pak čipsetem XMOS a skotským obvodem Wolfson WM8740.

Promyšlená ergonomie
Spartánské uspořádání čelního panelu jde na vrub ovládání multifunkčním knoflíkem, jehož opakovaný stisk zpřístupňuje volbu některého ze čtrnácti vstupů (sedmi linkových, Phono, pěti digitálních a poslední je rezervou pro volitelný Bluetooth adaptér), tónové korekce basů a výšek i vyvážení kanálů, aktivaci fyziologické regulace hlasitosti, funkce Bypass, která tónové korekce přemosťuje, a výstupních terminálů zesilovače. Nejčastěji velký hliníkový knoflík slouží elektronickému regulátoru hlasitosti (od 0 do 60, po zapnutí defaultně 20). Všechny funkce dostáváme pod kontrolu z přibaleného dálkového ovladače. Jednořádkový fluorescenční displej v pravé části panelu je však pro přesné nastavení a kontrolu nezbytný. Jedinou čelní přípojku představuje sluchátkový výstup pro 6,35mm jack. Kromě VU-metrů zbývá zmínit tlačítkový vypínač a kontrolku High Bias. Na zadním panelu převažují pozlacené konektorové zdířky cinch, jež náleží hlavně vstupům i několika výstupům; po vyjmutí „kramliček“ mezi páry Pre-out a Amp-In lze X-i125 využít samostatně coby zesilovač řídicí, respektive výkonový. Kromě tří digitálních vstupů se nabízejí porty USB: typu A pro paměťové flashky a pevné disky (u nichž se, žel, formátová podpora omezuje na soubory MP3) a typu B pro připojení PC pod Windows (ovladače je třeba stáhnout z webu) i Linuxem, respektive „Maca“ s OS X: stejně jako digitální vstupy podporuje signály až do 192 kHz/24 bitů. Do dvou párů pozlacených šroubovacích terminálů lze připojit také banánky. Výčet uzavírají firemní konektor pro Bluetooth modul WSX-500 ve společnosti zdířky s jeho napájením (5 V) a zásuvka pro napájecí šňůru.

Na čem se testovalo
Zesilovač doplnily reprosoustavy Dynaudio Contour 30, D/A převodník Cambridge Audio DacMagic Plus a jako transport CD přehrávač Denon DCD-725. Kabely: signálové Pure Silver Fantasy, AudioQuest Digital Coax Cinnamon a reproduktorové XLO Reference 3-5.2. Jako testovací jsem vybral CD Garbage: Garbage / 20th Anniversary Deluxe Edition (PIAS, 2015), Beata Hlavenková: Scintilla (Animal Music, 2015), Rob Wasserman: Trios (GRP, 1994) a John Williams: Schubert – „Arpeggione“ Sonata / Giuliani – Guitar Concerto (Sony Classical, 1999).

Netopýří ucho
Advance Acoustic X-i125 nabízí přirozený, čistý a výborně kontrolovaný zvuk, který potěší výbornou čitelností napříč celým akustickým pásmem stejně jako muzikálností a detailním zobrazením prostoru. Absolutorium za hodnocení zvuku ovšem platí výhradně v režimu High Bias, tedy při běžných úrovních hlasitosti ve třídě A; ve standardní třídě AB odpovídá zesilovač cenově srovnatelné konkurenci své kategorie. Výkonová rezerva však vždycky postačuje k vybuzení reprosoustav s typickou citlivostí i ve středně velké poslechové místnosti a na výběr hudebního žánru není „allrounder“ X-i125 nijak choulostivý, rockový nářez prodá stejně přesvědčivě jako orchestrální nahrávku.

ADVANCE ACOUSTIC X- I125: 34 990 Kč


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑