Audio

Publikováno 22. května 2017 | Pavel Víšek

0

Audio do malé kapsy

Čínská značka FiiO patří mezi společnosti, jež vsadily na osobní přehrávače s podporou audia ve vysokém rozlišení, jichž nabízí slušnou řádku v nejrůznějších cenových třídách. Jeden z mladších a nejdostupnějších modelů X1 2nd gen je už vylepšenou verzí.

V katalogu značky FiiO najdeme pět osobních přehrávačů, jež na trh nastupovaly průběžně a některé se už dočkaly dalších generací. Starší firemní finesy se tak objevují u mladších přístrojů, což je i případ přehrávače, jemuž říkejme krátce X1 II. Proti první generaci zeštíhlel a patří mezi nejkompaktnější firemní modely – nepotřebuje velkou kapsu a padne i do menší ruky. Genderové vyváženosti přispívá paleta tří provedení hliníkového těla se zaoblenými delšími hranami, které FiiO vyrábí anodizované v přírodní barvě kovu, černé a odstínu růžového zlata.

Živější ovládání
Při srovnání obou generací osobního přehrávače X1 zaznamenáme na první pohled kromě čistšího designu i komfortnější ovládání: mezikolo otočné vystřídalo dotykové; „potvrzovací“ tlačítko uprostřed, ovládající také dvě frekventované funkce (Play a Stop), a čtyři malé pro pohyb v menu (horní pár) a přeskakování skladeb, respektive zrychlený posuv v rámci skladby přehrávané (dolní pár) zůstaly na svých místech. Horní části čelního panelu dominuje barevný TFT displej (s úhlopříčkou 50 mm a rozlišením 320 × 240 pixelů), zobrazující vše potřebné. Připomínku z hlediska ovládání si však zaslouží vysloveně nizoučké řádky, které občas z živějšího dotykového ovladače nemusíme trefit na první pokus. Vlevo na boku nahmátneme tlačítka vypínače a elektronické regulace hlasitosti (v rozsahu od 0 do 100). Dolní hrana soustřeďuje sluchátkový výstup pro 3,5mm jack, který lze využít rovněž jako linkový, port micro USB pro transport dat (pro ten je třeba z firemního webu stáhnout příslušný ovladač) i dobíjení a slot pro paměťovou kartu microSD (až do 256 GB), jejíž zakoupení je nezbytné, protože X1 II nemá jako ostatní firemní přehrávače vnitřní paměť. Do konektivity musíme započítat i bezdrátové rozhraní Bluetooth 4.0, které má nižší energetické nároky. Příjemný je rychlý start přehrávače z pohotovostního režimu, odpovídajícího hluboké „hibernaci“, v němž baterie vydrží až 15 dnů.

S formáty si tyká
D/A převodník je nově osazený obvodem Burr-Brown PCM5242, v rámci audiotuningu narazíme i na operační zesilovače Intersil ISL28291. Sluchátkový zesilovač nabízí s typickou „venkovní“ zátěží 32 ohmů solidní výstupní výkon až 70 mW, ale na uspokojivé vybuzení profesionálních či „hladovějších“ sluchátek už nestačí (i pro zátěž 300 ohmů je výstupní výkon jen osm mW). Podpoře se těší většina důležitých formátů s výjimkou jednobitových streamů DSD, což však není u přehrávače v této kategorii fatální nedostatek. Komprimované bezeztrátové formáty ALAC a FLAC lze přehrávat do vzorkovací frekvence 192 kHz a rozlišení 24 bitů, což pro APE platí jen pro soubory s rychlou kompresí (kodek má sice vynikající kompresní poměr, ale je také pomalý, takže u verzí APE Normal Compression a APE High Level musí stačit 96 kHz/24 bitů). Zato nekomprimovaný WAV jde při 192 kHz až do bitové hloubky 32 bitů. Pod ikonou Play Settings najdeme řadu možností nastavení. Lze tady mimo jiné aktivovat sedmipásmový grafický ekvalizér se sedmi přednastavenými křivkami či navolit osmou vlastní, omezit nejvyšší hlasitost (od 30 do 100), volit mezi pevným a nastavitelným linkovým výstupem nebo zařadit funkci Playback Gap(less), umožňující přehrávat audio bez vnucených pauz. K napájení slouží lithium-polymerový akumulátor 3,7 V s kapacitou 1800 mAh, na jehož dobití stačí tři hodiny (o provozních stavech informuje vícebarevná kontrolka v ose čelního panelu úplně dole, po zapnutí modrá, při dobíjení červená a dosažení plné kapacity hlásí zelená); výdrž má až 12 hodin provozu, ale záleží samozřejmě na hlasitosti i zvoleném formátu. Výbava kromě dobíjecího kabelu zahrnuje čiré plastové pouzdro, fólie na čelní panel i sady samolepek (černé a bílé), chránící hliníkové tělo před poškrábáním. Osobní přehrávač X1 II nabízí čistý, kmitočtově vyvážený zvuk, který vyhovuje hudbě různých žánrů bez ohledu na zastoupení akustických či elektrických nástrojů. Malé rezervy v mikrodynamice a jemných zvukových detailech výrazněji odhalí až přímé srovnání s dražšími modely, ale za vyšší nároky se připlácí. Mezi levnějšími osobními přehrávač je ovšem víceméně referencí.

FIIO X1 II: 3 290 Kč
Rivalové: Shanling M1 (4 490 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑