Hifi

Publikováno 29. května 2017 | Petr Žák

0

Domácí kino (skoro) bez beden

Před pár lety doslova frčelo domácí kino. V našich obývácích přibývaly reprobedny jak houby po dešti a výrobci se předháněli v nabídce vícekanálových sestav všech velikostí i cenových kategorií.
Uběhlo pár let a „vkus“ masového uživatele se od vícekanálových sestav s minimálně šesti samostatnými reprosoustavami přesunul k mnohem úspornějším zvukovým lištám, tenkým dlouhým reprosoustavám, které vesměs umístíme pod televizor a spolehneme se na to, že tato výbava nějak „vyčaruje“ zvuk, především ten filmový, i se všemi potřebnými efekty. Důvod je vcelku zřejmý: jedinou štíhlou reprosoustavu doplňuje vesměs jen prakticky libovolně umístitelný subwoofer, nic se v místnosti „neplete“, odpadá nepohodlná kabeláž… Výrobci samozřejmě na poptávku trhu slyší a tak nabídka zvukových lišt – někdy označovaných i jako zvukové projektory, či anglickým pojmem soundbary – utěšeně roste. A stejně jako v případě sestav domácích kin i v tomto segmentu výrobků najdeme širokou plejádu produktů různých cen i různé kvality.
Japonská značka Onkyo si v oblasti domácích kin získala výbornou pověst, především její multikanálové AV receivery patřily vždy mezi nejlepší. A když i tento renomovaný výrobce zabrousil do oblasti zvukových projektorů, stojí to jistě za pozornost… Představovaná sestava LS7200 je koncipována hodně univerzálně. Může reprodukovat zvuk televizoru, BD/DVD přehrávače či dalších externích AV přístrojů, ale také přehrávat hudbu po síti – z počítače či z internetu – případně z mobilního telefonu nebo tabletu. A na úrovni doby je i z hlediska použitých zvukových algoritmů – nabízí reprodukci tzv. 3D zvuku, tedy řešení poskytované nejnovějšími formáty obou protagonistů prostorového zvuku Dolby Atmos a DTS X.

Receiver, lišta, subwoofer
Sestavu tvoří celkem tři komponenty. Srdcem je síťový AV receiver HT-L05, zahrnující pětikanálový zesilovač s výkonem 50 wattů na kanál, rozhlasový FM tuner s kapacitou paměti pro 40 stanic a síťový přehrávač připojitelný kabelem (LAN) i bezdrátově (wifi) k domácí síti. K tomuto komponentu lze připojit pomocí HDMI portů až čtyři další přístroje (BD/ DVD přehrávač, CD přehrávač, satelitní či kabelový box, herní konzoli apod.), sám je pak připojen kabelem HDMI k televizoru a systémovým kabelem k reproduktorové liště. Výstup HDMI spojující se systémem televizor podporuje tzv. zpětný kanál (ARC), touto cestou tedy lze do receiveru přivést televizní zvuk; pokud ale televizor tuto technologii nezvládá, nic se neděje, k dispozici je i klasický optický digitální vstup (a pro všechny případy i vstup analogový v klasickém cinchovém provedení).
Z hlediska zvuku je samozřejmě neméně důležitým komponentem zmíněná zvuková lišta – projektor. Tato horizontálně situovaná štíhlá reprosoustava je dlouhá necelý metr a její plastová ozvučnice obsahuje celkem osm reproduktorů – šest (zastupujících středový a přední kanály) jich směřuje dopředu, dva pak vzhůru. Systém je totiž kromě starších zvukových algoritmů kompatibilní i se zmíněnými nejnovějšími formáty Dolby Atmos a DTS X (označovanými také jako „3D“ zvuk), takže kromě virtuálního vytváření zvukového pole v předozadní rovině pracuje i s odrazy zvuku od stropu.
A konečně třetím dílem sestavy je bytelný subwoofer, který je s řídicím receiverem spojen bezdrátově, což bezesporu značně usnadňuje instalaci. Ta je celkově k uživateli velmi vstřícná, k nastavení reprodukčních parametrů totiž lze využít kalibrační mikrofon. Po připojení k receiveru ho umístíme do předpokládané pozice posluchače a spustíme měření. Systém pak z jednotlivých zvukových kanálů postupně vysílá testovací signály a vyhodnocuje jejich zvuk, včetně odrazů. Celý průběh měření chvíli trvá, zřejmě ho tedy systém neodbývá… Nicméně po chvíli je nastavení hotové a můžeme systém používat. Samozřejmě lze nastavení provést i ručně, ale výsledek „automatiky“ je dostatečně kvalitní. Asi jediným nedostatkem, který obsluhu a úvodní instalaci provází, je fakt, že v menu, v němž lze provést detailnější nastavení funkcí systému, si musíme vystačit s devíti jazyky, mezi kterými čeština není. Naštěstí většinu nastavení předdefinovaných z výroby není v běžných podmínkách nutné měnit a k těmto standardům se lze v menu kdykoliv jednoduše vrátit.
Součástí výbavy sestavy je samozřejmě také obvyklý dálkový ovladač, který svým provedením usnadňuje užívání systému. Pro jednotlivé zdroje signálu má ovladač samostatná tlačítka, takže přechod mezi různými zdroji je zcela bezproblémový. Snad jen škoda, že má pouze celkové nastavení hlasitosti, samostatné tlačítko pro intenzitu subwooferu (jaké u některých systémů najdeme) by nebylo na škodu.

Nejlépe se 4K Ultra HD Blu-rayem
Systém Onkyo LS720 jsem zkoušel v poměrně elitní konfiguraci: s televizorem Samsung QLED QE65Q7CAMT a BD přehrávačem Panasonic DMP-UP900. Zejména druhý z připojených přístrojů byl pro test schopností audiosystému podstatný, protože disky nového formátu 4K Ultra HD Blu-ray mají podporu změněného 3D zvuku Dolby Atmos a DTS X v „popisu práce“. Ale systém si poradí též v situaci, kdy přehráváme disky bez 3D zvuku – signál pro odraz od stropu „vyrobí“.
Prostorový zvuk filmů (testovacími disky byly opět V srdci moře a Batman vs. Superman) mě příjemně překvapil. Vytvoření iluze prostoru s efekty slyšenými jakoby v různých částech místnosti bylo přesvědčivé a i celkové vyznění zvuku bych označil za realistické. Vyzkoušel jsem i ryze hudební Blu-ray disky (Rammstein in Amerika, Epica Retrospect, Nightwish Showtime, Storytime) a opět k plné spokojenosti. Ale i tento systém má samozřejmě své limity – ryze hudební reprodukce z CD neměla takový prostor, vzdušnost a lehkost, na jakou jsem zvyklý z klasických podlahových reprosoustav. Tu bych považoval spíše za doplňkovou záležitost, svou parketu má systém jednoznačně při reprodukci prostorového zvuku z BD či DVD, ale přínosné je i jeho spojení s televizorem. Zvuk z televizoru obstaral zmíněný zpětný kanál HDMI (pozor, tuto funkci je třeba aktivovat v menu receiveru) a mohu jen konstatovat, že i v případě zmíněného televizoru, který rozhodně není žádným zvukovým outsiderem, se kvalita reprodukce posunula na výrazně vyšší úroveň. Při sledování televizních pořadů navíc můžeme využít i režim pro zdůraznění dialogů, který má své tlačítko na dálkovém ovladači.

Síť, harddisk, mobil
Pro spojení se sítí jsem použil klasickou LAN přípojku, receiver má ale pro lepší příjem bezdrátového signálu wifi na své zadní straně dvě nastavitelné anténky. Z domácí sítě systém může přehrávat prakticky libovolnou hudbu uloženou na harddisku počítače, NAS serveru apod. K dispozici jsou ale i internetové streamovací služby. Konkrétně Onkyo nabízí připojení k TuneIn, Pandoře (ta pro naši oblast hlásí nedostupnost), Spotify, Deezeru, Tidalu a k zařízením využívajícím protokoly Fire Connect a AirPlay. Pokud ale nemáte pro většinu z nich vytvořený účet, příliš si nezahrajete, a pak asi nejvíce využijete TuneIn, kde je k dispozici obsáhlá nabídka internetových rádií, včetně většiny tuzemských stanic – zahrnující například i kompletní nabídku Českého rozhlasu. Připojení k internetu ale systém využije i k snadné aktualizaci svého softwaru.
Sítí a internetem ale soužití s moderními technologiemi nekončí. K portu USB na samotném AV receiveru můžeme připojit externí harddisk s hudebními soubory (stejně jako ze sítě přehrajeme i z HDD prakticky všechny užívané formáty včetně Hi-Res Audia) a pomocí Bluetooth lze systém spárovat i s mobilním telefonem či tabletem a přehrávat hudbu z jejich pamětí. Dodám, že připojení proběhlo zcela bezproblémově, a to i opakovaně.
Onkyo LS7200 je tedy mnohostranným domácím audiosystémem, který si dobře rozumí jak s klasickými komponenty domácí AV techniky, tak i s nejnovějšími technologiemi. Kromě toho na něm oceníme kvalitní provedení a v neposlední řadě i moderní vzhled, který dobře zapadne k dnešním televizorům. Jeho zvukové vlastnosti založené na nejnovějších 3D zvukových formátech uspokojí i náročnější posluchače, především při reprodukci zvuku filmů či televizních pořadů. Samozřejmě, že zvuk kvalitního domácího kina s klasickou konfigurací šesti či více reprosoustav umístěných v poslechové místnosti zůstává standardem, kterému se systémy s virtuálním zvukem mohou jen více či méně přiblížit. Nicméně umím si představit celou řadu situací, kdy instalace kompletní sestavy domácího kina naráží na problémy (rozměry či víceúčelové využití místnosti, manželka apod.) a pak je třeba sáhnout po některém prostorově úspornějším řešení. A pokud kompromis s kvalitou nemá být fatální, může být právě Onkyo LS7200 dobru volbou.

ONKYO LS7200: 30 490 Kč


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑