Multimédia

Publikováno 20. června 2017 | Pavel Víšek

0

Placatá věž

Nabídku cenově dostupných audio přístrojů začala japonská značka Pioneer rozšiřovat až v naší dekádě a její portfolio obohatil mimořádně vybavený síťový CD receiver NC-50DAB, který zastoupí urostlou věž z několika komponentů se stolní bází.
Navenek elegantní sdruženář připomíná síťový přehrávač N-30AE (S&V 3/17), jemuž na čelním panelu přibyl „šuplík“ CD mechaniky a knoflík regulátoru hlasitosti. Vzhledem k bohaté výbavě zasahuje šasi o pár centimetrů více do hloubky, ale pořád nezabere příliš místa ani v menší místnosti. A na své si přijdou všechny posluchačské generace: digitální distribuci hudby jde na ruku podpora audia ve vysokém rozlišení, ale spokojeni budou i majitelé cédéčkových fonoték. Komu nebude stačit DAB(+)/FM tuner, má k dispozici bezpočet internetových rádií. V časech vinylové renesance nechybí samozřejmě ani vstup Phono pro gramofon. Komponent se vyrábí v černém nebo stříbřitém provedení, čelní panel je z broušeného hliníku, na plasty nenarazíme ani u knoflíku Volume a tlačítkového vypínače.

Tišťákové sídliště
Po sejmutí krytu zjistíme, že konstruktéři v šasi hospodařili s místem do posledního centimetru: desky tištěných spojů jdou i do druhého patra, případně jsou poskládané s různou orientací. Napájení však nelze ošidit a tak narazíme na dva samostatné zdroje – dobře odrušený spínaný sekunduje výkonovému zesilovači, který pracuje ve třídě D a je osazený firemními moduly, většinu obvodů napájí zdroj klasické konstrukce s transformátorem v provedení EI. Komponent není určený k ozvučení velkého prostoru, což naznačuje i trvalý výkon 2× 50 W, uváděný pouze pro čtyřohmové soustavy a poměrně velké zkreslení. Výkonovou rezervou bude mít ovšem NC-50DAB nad většinou minisystémů stále navrch. Barevný LCD displej s úhlopříčkou 89 mm, umístěný asymetricky v pravé polovině čelního panelu, informuje o všem důležitém, zobrazuje i obal přehrávaného alba (pokud ho metadata obsahují), delší texty roluje a když má prostor, nechá znaky „povyrůst“, aby byly lépe čitelné. Podavač CD mechaniky vyjíždí skoro nadoraz, takže manipulace s cédéčky je pohodlná. Knoflíkem Volume lze regulovat hlasitost od 0 do 50 (nastavenou úroveň displej indikuje i graficky ryskou na svislé stupnici). Další tlačítka ovládají základní funkce přehrávače a přepínají vstupy. Čelní přípojky patří sluchátkovému výstupu a portu USB-A pro přehrávání obsahu flashek a externích pevných disků. Tónové korekce basů a výšek i expandér basů lze ovládat včetně kompletní nabídky dalších funkcí z přibalené „dálky“, případně z chytrého telefonu či mobilu s instalovanou aplikací, kterou lze stáhnout ve verzích pro Android a iOS. Tuner zahrnuje vedle rozsahu FM s podporou základních funkcí RDS a pamětí pro 40 předvoleb i DAB(+) ve III. pásmu, v němž v České republice vysílá většina stanic.

Dobré zázemí
Zvuk D/A převodníku s obvodem ES9016S Sabre ³² kalifornské firmy ESS Technology můžeme v jemných nuancích doladit výběrem ze tří křivek digitálního filtru (implicitně Sharp, s alternativami Slow a Short). NC-50DAB přehraje víceméně libovolný formát, z bezeztrátových FLAC, AIFF, ALAC a nekomprimovaný WAV do 192 kHz a 24 bitů, i jednobitové streamy DSD až do 11,2 MHz. Poslech internetových rádií má zázemí serveru TuneIn, ze síťových služeb lze kvitovat trojici Deezer, Spotify a Tidal. Kromě bezdrátových rozhraní wifi (2,4 i 5 GHz) a Bluetooth můžeme počítat s protokoly Air- Play, umožňujícím bezdrátové streamování hudby ze strojků Apple, i Google Chromecast, určeným pro techniku pod Androidem. Většinu přípojek obsahuje zadní panel. Dva analogové vstupy (linkový a Phono) doplňuje stejný počet digitálních (koaxiální a optický), k dispozici jsou rovněž ethernetový vstup LAN a druhý port USB-A, který s výstupním proudem 1 A myslí rovněž na „hladovější“ externí pevné disky. Výstup z předzesilovač lze nastavit i pro subwoofer. Dva páry šroubovacích pozlacených výstupních terminálů umožňují připojit rovněž banánky. Výčet dalších prvků uzavírají dvě směrovatelné anténky, anténní zdířka pro F-konektor, zemnicí svorka a zásuvka pro napájecí šňůru. NC-50DAB nabízí čistý, detailně prokreslený zvuk, který ve spojení s reprosoustavami s vyšší citlivostí či nižší jmenovitou impedancí (optimálně čtyři ohmy) získá také na dynamice: není důvod na nich šetřit i proto, že za sestavu z jednotlivých komponentů s kvalitní kabeláží bychom si citelně připlatili.

PIONEER NC-50DAB: 23 900 Kč
Rivalové: Block CVR-250 (25 190 Kč; S&V 11/15)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑