Audio

Publikováno 10. července 2017 | Pavel Víšek

0

Bezdrátová aliance

Nabídku bezdrátových sluchátek s mušlemi kolem uší rozšiřuje švédská značka Marshall Headphones dalším headsetem Monitor Bluetooth, který bude svou užitnou hodnotou konvenovat nejen muzikantům.
Podobnost s legendárními „lampovými“ komby Marshall z Britských ostrovů evokují kromě loga z psacího písma, na něž drží švédská společnost Zound Industries licenci, i doplňky z mosazi (respektive žlutého kovu), čalounění černou koženkou a další prvky, protože tento ikonický design fascinuje už více než půlstoletí. Sluchátka Monitor Bluetooth představují vylepšenou verzi modelu Monitor (S&V 12/16), kterou už naštěstí konstruktéři zbavili kontroverzních vyjímatelných plstěných filtrů F. T. F. (Felt Treble Filter), s nimiž zvuk ztrácel na otevřených výškách i čitelnosti středního pásma. Neméně důležitá je samozřejmě i bezdrátová platforma, nazvaná podle anglického jména dánského krále Haralda Modrozuba, což Skandinávcům nepochybně konvenuje.

Skládačky do velké dlaně
Pouzdro hlavového mostu z tvarované oceli je čalouněné koženkou s hrubší texturou – na polstrované vnitřní straně, která je v kontaktu s temenem, ji střídá dobře prodyšná umělá kůže. Posuvky po stranách, výškově polohovatelné v deseti aretovaných stupních, přecházejí ve vidlice z anodizovaného hliníku s dvoubodově uchycenými oválnými mušlemi, opatřenými sklopnými mechanismy. Sluchátka tak lze složit do velikosti, kterou téměř pojme i velká dlaň, a uskladnit do přibaleného pouzdra z černého plátna se šňůrkou. Tuhé zaoblené mušle uzavřené konstrukce, čalouněné na vnějších stranách hrubší polyuretanovou kůží, jsou osazeny dynamickými měniči (ø 40 mm), jež chrání před mechanickým poškozením i pronikání nečistot hustě perforované plastové mřížky s tenkými plstěnými vrstvami. Průzvučnou tkaninou jsou navíc opatřené měkké čalouněné náušníky, jež aretují magnety a lze je tak snadno vyměnit. Přítlak hlavového mostu je větší, pro leckoho snesitelný, ale nemusí už vyhovovat každému. Každopádně sluchátka na hlavě velmi dobře sedí a izolují před okolním hlukem.

Držáky na dlouhé tratě
Veškeré přípojky soustřeďuje pravá mušle: port micro USB pro dobíjení baterie a zapuštěnou konektorovou zdířkou pro přímý 3,5mm jack signálového kabelu, který poslouží s vypnutými sluchátky. Kabel měří 120 cm, ale je zčásti kroucený a lze ho natáhnout až na délku dvou metrů; končí lomeným 3,5mm jackem (oba konektory mají kovová těla) a v místě průchodky houževnatou izolaci kabelu ještě zesiluje pružina. Díky jednotlačítkovému ovladači s mikrofonem na kabelu sluchátka fungují jako headset i v pasivním režimu, což je zřídka vídané. Na vnější straně levé mušle je dobře přístupný malý mosazný joystick, který při stlačení plní funkci multifunkčního ovladače, ale při vyklápění ve směru horizontálním umožňuje přeskakovat skladby a vertikálně slouží k regulaci hlasitosti. Sluchátka vydrží v provozu více než solidních třicet hodin, což jde zřejmě na vrub synergického efektu kapacity baterie a mladší verze bezdrátového rozhraní Bluetooth, jež má nižší energetické nároky. To se ale můžeme pouze domnívat, protože tyto informace v dokumentaci i na webu chybějí. Sluchátka se vyznačují čistým a vyváženým zvukem, a to jak v režimu s Bluetooth, tak i pasivně, mj. i při vybité baterii, ostatně při jmenovité impedanci 28 ohmů je vybudí libovolný zdroj signálu. Malé rezervy mají v jemnějším prokreslení středního pásma, ale jejich dynamika je na velmi dobré úrovni a svým atraktivním zvukovým projevem můžou být blízké příznivcům nejrůznějších hudebních žánrů.

MARSHALL HEADPHONES MONITOR BLUETOOTH: 6 690 Kč
Rivalové: Klispch Reference Over-Ear Bluetooth (7 990 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑