Audio

Publikováno 25. července 2017 | Pavel Víšek

0

Sloupky s rychlostí v genech

Italskou společnost Coral Electronic si někdo spojí s autohifi, ale ta pod značkou Indiana Line nabízí v několika řadách také reprosoustavy, které nedávno našly tuzemského distributora. Vlajkovou loď v dostupnější řadě Tesi představují trojpásmové sloupky Tesi 560, větší než starší model Tesi 542.

Firma sídlí v Rivoli v piemontské oblasti, do jejíž metropole Turína většina motoristů zařadí automobilku Fiat. Nemůžeme se proto divit, že reproduktorové sety pro ozvučení kokpitů patří pod značku Monza Line, evokující italský okruh, známý díky Formuli 1, zatímco Indiana Line připomíná americký stát, který ve svém hlavním městě hostí závod 500 mil Indianapolis. Sloupky Tesi 560 se vyrábějí v Číně ve dvou povrchových úpravách, jež lze vybírat z dřevěných imitací vinylové fólie (třešeň, šedočerně mořený dub). Odnímatelné ochranné rámečky jsou vždy potažené černou průzvučnou tkaninou.

Méně může být více
Stěny kompaktních ozvučnic, které potřebný vnitřní objem získávají větší hloubkou, tvoří MDF desky o tloušťce 15 mm a konstrukci zpevňují jemně pogumovaná čela (o tloušťce 12 mm) a dvě vnitřní přepážky: plná, jež odděluje hlubokotónový reproduktor od ostatních měničů, v dolní části otevřená. I když striktně pravoúhlé kabinety, zatlumené uvnitř syntetickým rounem, narostly pouze do výšky 89 centimetrů, jejich stabilitu vylepšují robustní základny, které na žádné straně nepřesahují půdorys soustav. Zvukové puristy nepotěší absence kovových lůžek se závity pro odhmotňovací hroty, ale ty lze samozřejmě dokoupit také v samolepicím provedení. V osazení narazíme výhradně na firemní měniče; jejich zastoupení odpovídá spíše dvouapůlpásmovým konstrukcím s podpůrným wooferem, ale posílit basy častějším tandemem hlubokotónových reproduktorů není nutné, protože v dobře navržené ozvučnici odvede stejnou práci měnič jediný, na jehož kvalitě nemusí značka tolik šetřit. Tweeter, který má poddajnou kalotu z impregnovaného textilu (ø 26 mm) poháněnou silným magnetem ze slitiny neodymu, železa a bóru, doplňují dva větší měniče (ø 160 mm) s kónickými polypropylenovými membránami, jejichž vyzařování optimalizují pevné (jemně pogumované) fázové difuzory ve tvaru projektilu; konstrukce středotónového i hlubokotónového reproduktoru je víceméně identická, s membránami, které s koši spojují pryžové vlnky s velkým zdvihem, i robustními feritovými magnety, dost možná jde o jediný typ, který má odlišné kompetence (což je mimochodem časté u výše zmiňovaných dvouapůlpásmových konstrukcí). Na čelní stěně dole pod měniči ústí rovněž bassreflexový otvor, což ocení každý, kdo hledá kompaktní podlahovky do menší místnosti, protože odstup od stěny tak může být i minimální (samozřejmě za cenu zdůrazněných, ale i méně konkrétních basů).

Citlivé hrají nahlas
Elektrické výhybky v zapojení 2. řádu (se strmostí −12 dB/oktávu) pracují s dělicími kmitočty 180 Hz a 2800 Hz a vzhledem k dostupnější ceně soustav najdeme na desce plošných spojů nejenom svitkové kondenzátory a vzduchové cívky, ale také kompromisní elektrolyty a tlumivky na feritovém jádře. Příjemným zjištěním ale je, že všechny spoje jsou poctivě propájené a na problematické násuvné konektory („fastony“) zde vůbec nenarazíme. Přípojky na zadní stěně tvoří dva páry pozlacených šroubovacích terminálů, jež po vyjmutí zkratovacích propojek umožňují bi-wiring či bi-amping a s banánky si poradí i bez alibistického „odzátkování“, které je pro konkurenční značky poměrně častou úlitbou evropským normám. Soustavy nezapřou, že značka pochází ze severozápadu Itálie, odkud to není do Rakouska či jižního Německa daleko. Impedance je totiž podle zvyklostí našich sousedů uváděna v rozsahu od 4 do 8 ohmů, aby bylo zřejmé, že soustavy vybudí každý zesilovač a při jejich nadprůměrné citlivosti (92 dB) nemusí mít ani velkou výkonovou rezervu. Trojpásmovky Tesi 560 potěší atraktivním zvukem, který má oporu v živých hlubších basech, v této kategorii nepříliš častých. Čisté výšky kvůli kmitočtovému vyvážení vystupují mírně do popředí, ale nelze ještě hovořit o sebemenším náznaku agresivity. Pokud připočteme velmi dobře prokreslené střední pásmo i solidně zobrazený prostor, je zřejmé, že podlahovky, které nejsou na hudební žánry vybíravé, představují výhodný nákup.

INDIANA LINE TESI 560: 18 990 Kč
Rivalové: AQ Wega 55 MKIII (18 990 Kč); Wharfedale Diamond 156 (20 990 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑