Video

Publikováno 7. srpna 2017 | Tomáš Suchomel

0

Kouzlo okamžiku

Zastavení běhu času exponováním snímku je malý zázrak. Jeho umocněním byla dlouhá léta okamžitá, instantní, fotografie, umožňující už po pár desítkách sekund od stisknutí spouště držet v ruce hotový vyvolaný obrázek. Unikátní technologii nevymazala ze světa ani digitální doba, jen její poslání je v současnosti jiné.
Dnešní prošedivělí (v lepším případě) pamětníci mezi fotoamatéry dlouhá léta za železnou oponou znali onen výjev jen z amerických filmů. Padouch či hrdina rozevřel podivný předmět, namířil a zmáčkl spoušť, aby z kuriózního přístroje vzápětí vyjela kartička, která se během chvilky proměnila v barevnou fotografii. Pro tuzemské nadšence, vyvolávající a zvětšující v zatemněných koupelnách své fotografie z černobílého Fomapanu, to byl pozdrav z jiného světa. Historicky se synonymem okamžité fotografie stala americká firma Polaroid, která tomuto způsobu fotografování dala jméno podobně jako Electrolux pomocníkovi pro vysávání nečistot.
Nástup automatických fotolabů a později digitální věk měly teoreticky poslat okamžitou fotografii do archivu překonaných technologií. Dokonce i Polaroid odešel ze scény a spokojil se s hybridním přístrojem, posílajícím digitální snímky do zabudované tiskárny. Vlajku pravé, plně analogové okamžité fotografie tak musel zvednout někdo jiný.

Hračka pro dospělé
Plně a stoprocentně umělohmotný „balvan“ fotoaparátu instax mini 9 by si leckdo mohl zařadit do kategorie produktů můj první fotoaparát, na které dnes narazíte v regálech každého většího hračkářství. Rozměry přece jen velké pro nedospělé ruce však v sobě skrývají klasické soustrojí pro okamžitou fotografii v tradičním stylu. Paralely s jednoduchými hračkami se ale objeví hned, jakmile začněte zkoumat vlastnosti a funkce. Rázem se přenesete do jiného světa, daleko od desítek megapixelů, obrazových procesorů a skoro kosmické citlivosti.
Prostota pionýrských analogových časů dýchá ze všeho. Vyskakovací pevný objektiv typu fix fokus se skládá z celých dvou optických členů o světelnosti, za kterou by se styděl i fotoaparát toho nejhoršího mobilu na světě. Neměnný expoziční čas 1/60 sekundy zase napovídá, že nikoliv pouze akční fotografie, ale i větev pohupující se ve větru může být nad síly přístroje, má-li být na snímku něco víc než barevné šmouhy. A pak tu máme zabudovaný blesk, automaticky se odpalující při každém stisknutí spouště bez ohledu na scénu a světelné podmínky. Jednoduchý optický hledáček pak každému připomene, jakého luxusu si užíváme v moderní době s digitálními zobrazovači.

Čáry, máry, fuk
Nad takovými specifikacemi může opravdový pamětník nostalgicky zaslzet při vzpomínce na svůj dětský první bakelitový fotoaparát na svitkový film, který na tom byl co do schopností dost podobně. Majitel mini 9 se ale tak zcela bez pomoci elektroniky přece jen obejít nemusí. Ukáže se to hned při pořizování prvního snímku. Vysunutím objektivu do pracovní polohy se fotoaparát zároveň zapne a z dvojice tužkových baterií se nabije blesk. Vzápětí zabudované čidlo po přibližném namíření fotoaparátu změří odražené světlo a rozsvícením z pěti LED kontrolek poradí, jakou clonu máte hezky ručně nastavit. Doporučení ovšem není nutné poslechnout a lze zvolit i jinou clonu, ale jen výjimečně tím dosáhnete lepšího výsledku. V některých případech ovšem ani sebevětší snaha nevede k cíli – to když se ocitnete na hranici možností přístroje. Typickým příkladem jsou snímky za plného letního slunce, které i při největším zaclonění vycházejí více či méně přeexponované. Nezachrání to ani expoziční pružnost světlocitlivého materiálu, který nevyniká ani velkým dynamickým rozsahem, spíš naopak. Záběrům s velkými světelnými kontrasty je proto dobré se vyhnout, jinak některá z částí obrazu zůstane prakticky bez kresby. U vyrovnaných scén je ale výsledek co do podání barev a kresby poměrně dobrý, přinejmenším při zvážení konstrukce fotoaparátu. Samozřejmě omezením je formát snímků. K prohlížení detailů je lupa nezbytným vybavením, takže je lepší si pro fotografování vybírat spíš detaily nebo polocelky a blízké pohledy, pro krajinky se daný formát skutečně nehodí. S přibližováním se to ale nesmí přehnat, objektiv kreslí ostře až od vzdálenosti nejméně 60 centimetrů. Nicméně móda selfie se s něčím takovým nehodlala smířit, nakonec právě u nich dává i dnes okamžitá fotografie docela smysl. Model mini 9 coby vylepšená a doplněná verze předchozí stále prodávané „osmičky“ proto dostala nejen miniaturní selfie zrcátka na objektiv, ale také nasazovací předsádku, se kterou je obraz ostrý už od 35 centimetrů.
Obsluha kamery je, jak se sluší a patří na okamžitou fotografii, hodně jednoduchá. Asi jediným prostorem pro experimentování je nečekaná volba hi-key, obecně označující snímky s převažujícím světlým podáním. Režim je určen pro fotografování v interiérech, kde trochu změkčuje tvrdé světlo blesku.

Voláme ropné šejky
Aby kouzlo bylo úplné, zbývá do fotoaparátu už jen vložit v neprůsvitné kazetě deset kusů světlocitlivého materiálu. Kromě speciální podložky každý kus obsahuje i vyvolávací chemikálie, jejichž práci nastartuje automatické vysunutí snímku ihned po nafocení. Pak stačí zhruba dvě minuty počkat a kochat se podobně jako v temné komoře postupně se objevujícím barevným obrazem fotografie. Radost z podařeného záběru ale trochu sráží pohled do peněženky. Že okamžitá fotografie není úplně levná záležitost, platilo vždy, a to dokonce i za mořem. Současná situace přinejmenším v tuzemsku je ale přece jen na hraně, jelikož za jednu fotografii zaplatíte zhruba 25 korun. Dát téměř euro za snímek menší než kreditní karta asi není to, co by kdokoliv s výjimkou miliardářů ledabyle přešel mávnutím ruky. Pokud by cena fotomateriálu klesla alespoň na čtvrtinu, dalo by se o fotografování tímto způsobem přemýšlet jako o zajímavé alternativě k digitálním technologiím. S více než luxusní cenou za snímek ale hrozí, že se stane hlavně lifestylovou hračkou movitých vyznavačů módních trendů.


Ergonomie fotoaparátu považuje za primární orientaci snímků na výšku. Na rozdíl od zrcadlovek se proto tělo drží nadhmatem při fotografování na šířku. Červená LED kontrolka pod okulárem hledáčku oznamuje nabíjení blesku. Čas se liší podle stavu baterií (s výdrží typicky na sto snímků), ale zpravidla nepřesáhne několik sekund.

FUJIFILM INSTAX MINI 9: 1 990 Kč
Rivalové: Polaroid Snap Touch Digital Instant Camera (4 990 Kč); Fujifilm Instax Wide 300 (2 990 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑