Audio

Publikováno 26. září 2017 | Pavel Víšek

0

Dvoukanálový klon

Nabídka stereo receiverů nebyla nikdy široká a každá novinka proto budí zájem. Japonská značka nedávno představila model TX-8270, který vychází z vícekanálových AV přijímačů nejmladší generace nejen výbavou.
Komponentová domácí kina v konfiguraci 2.1 jsou oblíbená, ale v jejich sestavách mají své limity stereofonní přijímače, které někdy představují dvoukanálové integrované zesilovače s vestavěným modulem tuneru. Novinka TX-8270 nabízí bohatou výbavu včetně podpory síťových funkcí a HDMI přípojek, ale na rozdíl od stereo přijímače TX-8150 (S&V 2/16) konstruktéři nezasahovali do základního zapojení výkonových zesilovačů, jež se neliší od vícekanálových AV přijímačů. Čelní panel tvoří broušený hliníkový profil a z téhož materiálu je i velký knoflík regulátoru hlasitosti, ostatní ovládací prvky jsou plastové. Komponenty se vyrábějí v černém nebo stříbřitém provedení.

Uživatelsky přívětivý
Po odkrytování objevíme napájecí zdroj s velkým transformátorem v provedení EI, u něhož usměrněné napětí filtrují dva elektrolyty Onkyo pro audio aplikace s celkovou kapacitou 16 400 µF. Zesilovač pracuje ve třídě AB a na chladiči, k jehož základní desce je přibodovaná „harmonika“ z hliníkového plechu, najdeme osamocené dva páry výkonových tranzis torů SanKen D2560 a B1647 (kde zůstaly neosazené pozice vícekanálového modelu, je zřejmé). Co se výstupního výkonu týká, srovnání s integrovanými zesilovači není možné, protože po vzoru vícekanálových AV přijímačů uvádí dokumentace hodnotu 160 W, jež odpovídá buzení jediného kanálu signálem o kmitočtu 1 kHz. Ve stereu (a pro signály z celého akustického pásma) to bude samozřejmě méně, ale výkonová rezerva i tak zůstává solidní. D/A převodník je osazený japonským obvodem Asahi Kasei AK4438 (384 kHz/32 bitů), široká formátová kompatibilita zahrnuje FLAC a WAV i jednobitové streamy DSD až do 5,6 MHz a výbava zahrnuje i phono předzesilovač pro přenosky typu MM. Zdroj signálu tvoří dvourozsahový tuner FM/DAB+ tuner s pamětí pro 40 předvoleb, při příjmu FM stanic podporuje základní funkce RDS. Čelnímu panelu dominuje řádkový fluorescenční displej s hrubším bodovým rastrem, který zobrazuje dobře čitelné znaky, delší texty „rolují“. Velký knoflík reguluje hlasitost, čtyři menší ovládají vyvážení kanálů, tónové korekce i přepínají vstupy zdrojů signálu. Audiofilové mají k dispozici funkci Pure Audio, která přemosťuje tónové korekce a deaktivuje další nepotřebné obvody. Z miniaturních tlačítek je třeba zmínit kvarteto předvoleb BGM pro rychlý přístup ke čtyřem oblíbeným stanicím včetně internetových. Přípojky zastupují sluchátkový výstup pro 6,35mm jack a port USB typu A, který lze při maximálním proudu 1 A využít pro přímé připojení iPodů a iPhonů i přehrávání audia z flashek a externích pevných disků.

Široká konektivita
Na zadním panelu najdeme pět digitálních rozhraní HDMI v mladších verzích, jež podporují až (prakticky zatím nevyužitelné) rozlišení 4K při 60 obr./s a poradí si i s ochranou HDCP2.2 u digitálního obsahu s ultra vysokým Dvoukanálový klon Nabídka stereo receiverů nebyla nikdy široká a každá novinka proto budí zájem. Japonská značka nedávno představila model TX-8270, který vychází z vícekanálových AV přijímačů nejmladší generace nejen výbavou. STEREO PŘI JÍMAČ ONKYO TX-8270 19 490 Kč rozlišením obrazu. TX-8270 má čtyři HDMI vstupy a jeden HDMI výstup s implementací zpětného kanálu (ARC). Analogové přípojky jsou zastoupeny dostatečné, což platí i pro tři digitální vstupy (dva optické a koaxiální). Bezdrátová rozhraní zahrnují nejenom wifi a Bluetooth, ale také Chromecast, jež si rozumí kromě chytrých telefonů či tabletů i s počítači s instalovaným prohlížečem Chrome, a podporu protokolu AirPlay ocení majitelé strojků Apple. Komponent zapadne i do multiroomového systému DTS Play-Fi. Pro poslech internetových rádií ze specializovaného serveru TuneIn a streamování hudby ze síťových služeb Tidal, Spotify a Deezer lze kromě wifi využít i stabilnější kabelové připojení k síti prostřednictvím ethernetového vstupu LAN. Do osmi šroubovacích terminálů, jež si poradí i s banánky, lze připojit až dva páry reprosoustav. Přípojky na zadních panelech jsou pozlacené a dvě směrovatelné anténky instalované napevno. Zbývá zmínit zásuvku pro napájecí šňůru. Přibalené „dálce“ konkuruje aplikace pro chytré telefony a tablety, kterou lze stáhnout ve verzích pro Android a iOS. Čistý, kmitočtově vyrovnaný zvuk kvalitativně odpovídá integrovaným zesilovačům základní kategorie. Dynamika je na solidní úrovni a výkonová rezerva stačí i na vybuzení reprosoustav s nižší citlivostí.

ONKYO TX-8270: 19 490 Kč
Rivalové: Pioneer SX-S30DAB (16 890 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑