Hifi

Publikováno 19. října 2017 | Pavel Víšek

0

Nová vstupní úroveň

Dánská značka DALI reprosoustavami z nejmladší a zatím vůbec nejdostupnější řady Spektor vychází vstříc širšímu okruhu zájemců o kvalitní zvuk, což jen potvrzují dvoupásmové sloupky Spektor 6, které jsou laureátkami cen EISA v kategorii Reprosoustava s nejlepším poměrem výkon/cena.
Řadu Spektor před uvedením na trh provázely spekulace, zda nepůjde o nástupce série Zensor. Značka DALI se však rozhodla více zpřístupnit vstupní úroveň svých nejdostupnějších modelů, což má finanční efekt zvláště, ale nejenom při vícekanálovém ozvučení domácího kina. V řadě Zensor lze vybírat ze dvou podlahových modelů, z nichž Zensor 5 stojí stejně jako Spektor 6, ale ty mají velikostí i technickými parametry blíž k soustavám Zensor 7, za které si ještě připlatíme 4 000 Kč. Zevnějškem sloupky Spektor 6 nevybočují z čistého skandinávského designu, kterým je značka DALI vyhlášená. U obou provedení, jež se navzájem liší vinylovou imitací dřevěné dýhy (ořech nebo černě mořený jasan), najdeme čelní stěny potažené černou koženkou, což působí efektně i efektivně, protože tlumí odrazy zvukových vln i případné vibrace. Odnímatelné ochranné rámečky s černou průzvučnou tkaninou aretuje vždy šest plastových kolíků. Na rozdíl od vyšších sérií se řada Spektor vyrábí v Číně, což je samozřejmě nezbytná úlitba sympatickým cenám.

Firemní měniče
Pravoúhlé ozvučnice, které jsou uvnitř decentně zatlumené syntetickým rounem, mají stěny z MDF desek o tloušťce 15 mm, ale konstrukci uvnitř zpevňují ještě dvě rovnoměrně rozmístěné otevřené přepážky. Dole jsou kabinety v rozích opatřeny lůžky se závitem M6 pro kvarteto odhmotňovacích hrotů, k nimž jsou přibalené i podložky, jež chrání choulostivější podlahy před poškozením. Dvě paralelně řazené trubice bassreflexové ozvučnice, která je nikoli náhodou vyladěná na dolní kmitočet 41 Hz (ten totiž odpovídá nejhlubší struně E1 u kontrabasu), ústí sice vzadu, ale minimální potřebný odstup od zadní stěny místnosti je podle návodu už 20 cm, což představuje dobrý kompromis. Osazení soustav vychází z firemních měničů. Tweeter s impregnovanou textilní kalotou (o 25 mm), který vyzařuje do eliptického zvukovodu se sítí drážek a prolisů, optimalizujících jeho vyzařování, doplňují dva středobasové měniče (o 165 mm) s kónickými membránami z tradiční červenohnědé papíroviny zpevněné dřevěnými vlákny, přecházející ve střední části ve vydutou „prachovku“ z téhož materiálu; s košem z plechového profilu ji spojuje pryžová vlnka s velkým zdvihem. Magnetické obvody u všech reproduktorů jsou feritové.

Atraktivní projev
O pasivní elektrické výhybce, která pracuje s dělicím kmitočtem 2500 Hz, další detaily dokumentace nezmiňuje, ale z uspořádání součástek je zřejmé, že na straně středobasových měničů jde o zapojení 2. řádu (se strmostí -12 dB/oktávu), zatímco u tweeteru stačí zapojení 1. řádu (se strmostí -6 dB/oktávu). Součástky jsou zvoleny s ohledem na základní kategorii, dva kondenzátory jsou elektrolytické, ale cívka je vzduchová. Desky plošných spojů s výhybkami jsou připájené přímo k vývodům terminálů, aby byla dráha signálu co nejkratší. Subšasi se dvěma páry pozlacených šroubovacích terminálů konstruktéři umístili na zadní stěnu dole; připojit lze reproduktorové kabely zakončené holými vodiči i banánky. Soustavy DALI Spektor 6 vykazují standardní charakteristickou citlivost 88,5 dB (při svorkovém napětí 2,83 V ve vzdálenosti 1 m) a se jmenovitou impedancí šesti ohmů je bez problémů vybudí skoro každý zesilovač, což ostatně naznačuje i minimální doporučovaný výkon 30 W na jeden kanál. Soustavy DALI Spektor 6 nabízejí atraktivní, kmitočtově vyvážený zvuk s bohatým basovým základem, přehledné pásmo středních kmitočtů a čisté, byť přece jenom poněkud živější basy. Dynamika je spíše umírněná a jemnými detaily soustavy neoslní, ale moc příjemně se poslouchají a mezi nesporná pozitiva patří široký vyzařovací úhel, kdy si stereo nevychutná jen jediný posluchač uprostřed báze.

DALI SPEKTOR 6: 19 990 Kč
Rivalové: Jamo Concert C95 (16 990 Kč, S&V 5/15)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑