Hifi

Publikováno 6. listopadu 2017 | Václav Pavel

0

Fantom hifi branže

Francouzská společnost Devialet vznikla před deseti lety jako startupový projekt a na rozdíl od stovek ba i tisíců podobných počinů prokázala obdivuhodnou životaschopnost. V současnosti patří mezi nejoceňovanější hifistické firmy, je držitelkou mnoha desítek patentů a při vývoji i konstrukci svých produktů hojně využívá vlastní technologie.
Devialet nelze momentálně počítat mezi všeobecně známé firmy, ale pokud se v jejím portfoliu budou objevovat modely jako Gold Phantom, o její věhlas a budoucnost se věru nemusíme strachovat. Zvláště poté, co se na vzájemné obchodní spolupráci dohodla mimo jiné s investičním gigantem Atomico a nadnárodní elektronickou korporací Foxconn.

Luxusní lux?
Ruku na srdce, při prvním pohledu na Gold Phantom může leckdo zaváhat. Toto má být systém, za který jsou lidé ochotni utratit tak nekřesťanské peníze? Ale věřte, ve chvíli, kdy se zaposloucháte do první skladby, ideálně s Volume řádně doprava, na nějaké humory vám zaručeně nezbude čas. Phantom opravdu hraje. A to tak, že zatraceně dobře.
Sofistikovaný reprosystém je uschován do šasi vejčitého tvaru, zhotoveného z kvalitního plastu. Jedna z užších stran systému směřující mírně vzhůru ukrývá pod ozdobnou mřížkou titanový tweeter, jenž má na starosti stratosférické partie frekvenčního pásma. Do stran směřují výkonné pasivní zářiče, obroubené kovovou plochou, potaženou 22karátovým růžovým zlatem. Uvnitř svou práci odvádí pár středobasových reproduktorů. Orientaci měničů je třeba brát v potaz při umístění systému do poslechového prostoru a je dobré si pohlídat, aby tweeter směřoval k posluchači – Gold Phantom rozhodně není všesměrový reprosystém. Na opačném pólu je v sousedství síťového kabelu umístěno tlačítko On/Off a v šachtičce zdířky ethernetu a optického vstupu.
Od podložky dělí systém gumová patka. A že je ta mechanická izolace od okolí věru potřeba (však uslyšíte). Pokud Devialet neumístíte na vhodný (rozuměj fortelný) kus nábytku, lze jej ukotvit do některého z firemních stojanů. Na výběr máte třeba Treepod (299 eur/cca 7 800 Kč), trojnožku, která dodá systému jak potřebnou stabilitu, tak až bezmála mimozemský vzhled. Jednoduššími tvary oplývá model Tree (399 eur/asi 10 500 Kč), ale poslouží stejně dobře. Phantom lze upevnit i na stěnu a s takovým řešením počítá závěsný modul Gecko (199 eur/cca 5 100 Kč).
Se svým okolím bude Devialet nejčastěji komunikovat některou z bezdrátových technologií. K dispozici je wifi, Bluetooth a obyvatelé applovského světa ocení protokol Air- Play. Systém přímo spolupracuje s hudebním serverem Spotify, ale nezříká se ani služeb dalších internetových velkoobjemových hudbojemů, včetně těch hi-resových (Tidal, Qobuz apod.). A záleží na uživateli, jakým způsobem se rozhodne Devialet ovládat. Nabízí se ovládání prostřednictvím spřaženého smartphonu/ tabletu. Ti náročnější, které jen tak něco nevyděsí, si mohou pořídit stylový dálkový ovladač za 3 899 Kč, s jehož pomocí lze via Bluetooth korigovat hlasitost. Pohodlnou obsluhu, jejíž výhody nejvíce vyniknou při zapojení více systémů Phantom najednou, zaručí bezplatná aplikace Devialet Spark. Přístroj totiž může fungovat jako solitér, ale stejně tak z něj lze vytvořit plnohodnotný stereo systém. Stačí maličkost, přikoupit si ještě jeden Phantom. Anebo dva, tři… K tomu už ale potřebujte bezdrátový hub-rozbočovač Devialet Dialog (7 799 Kč), který umí bezchybně rozdělit signál do levého a pravého kanálu, případně sériově propojit až 24 přístrojů do jediného obrovského systému a pak můžete jít směle ozvučovat třeba Strahovský stadion. A Dialog je také nezbytným pomocníkem pro přehrávání hudby z internetu, pokud jako spojka neslouží např. smartphone.

Má na to patent
A podle průvodních materiálů ne jeden, ale rovnou 108. A to o sobě asi nemůže tvrdit mnoho bezdrátových reprosystémů, kdo ví, zda vůbec jaký. Amplifikaci modelu Gold Phantom má na starosti technologie ADH (Analog/Digital Hybrid). Jak už její název napovídá, jejím cílem je přimět k vzájemné spolupráci dva antagonistické principy – analog a digitál. Z analogu si vzala lineární průběh a muzikálnost, digitál dodal výkon a účinnost. Další vymožeností je SAM (Speaker Active Matching), kontrolující mimo jiné optimální zpracování signálu, prosté jakýchkoliv zpoždění a zkreslení. Ambicí konstruktérů společnosti Devialet je totiž od prvopočátku přivádět na svět sice kompaktní, ale zároveň plnohodnotné systémy, schopné pokrýt v co nejvěrnější podobě celé akustické pásmo, tedy od nespodnějších rejstříků varhan až k tónům šestičárkované oktávy, jejichž pisklavé nuance ocení už pouze kolegové netopýři. Jedním z mála „cizorodých“ prvků je D/A převodník Texas Instruments PCM 1798, který pracuje i v režimu 24 bit/192 kHz.

Od 14 do 27
Opravdu. Firemní materiály uvádějí kmitočtový rozsah sahající z hlubin Tartaru až vysoko nad oblaka, méně poeticky řečeno od 14 Hz do 27 kHz. A třebaže jsme se opravdu snažili, poslechový test ani náznakem nepotvrdil, že bychom těmto číslům neměli věřit. Basy by mohl z fleku přednášet na univerzitě. Devialet jsme si proklepli jak sólově, tak i ve stereo režimu a dokonce i v multiroomovém módu, v němž bylo zapojeno pět Phantomů najednou. Prvotní dojmy? Absolutní suverenita, se kterou do nejmenších detailů reprodukuje hudbu přesně tak, jak to zamýšleli její autoři, respektive interpreti a dokonce i věčně nespokojení zvukoví inženýři. Kdo jiný by mohl lépe prověřit basy než Leonard Cohen. You Want It Darker z posledního stejnojmenného alba je kvintesencí veškerých emocí, kterými Cohen na posluchače působil, a pokud jsou zprostředkovány tak přesvědčivě, jak se to povedlo systému Devialet, je to dechberoucí zážitek. Okamžitě se nám vybavila atmosféra obou pražských koncertů a nezbývá než litovat, že žádný další již nebude.
Na výšky a kytary máme V stínu kapradiny Jany Kratochvílové. Její nezaměnitelný a exaltovaný vokál společně s kytarou Ovation Michala Pavlíčka jsou osvědčeným testem, na kterém si vylámaly zuby mnohé reprosystémy. V tomto případě nemáme mnoho důvodů ke stížnostem. Všechny partie akustického spektra spolu žijí v míru, nehádají neutlačují se navzájem a zespodu vše přesvědčivé basy (možná až natolik, že úzkostlivější milovník subtilnějších hudebních stylů začne přemýšlet, jestli jich tam není opravdu až moc). Glissanda mají patřičnou lehkost a raritně použité dudy znějí opravdu jako dudy a nikoliv jako rejstřík některé z tržnicových samohrajek. A podle všeho nemá Devialet chlupatý jazýček, ani co se složitějších hudebních žánrů týká. Braniborské koncerty, Beethovenovy sonáty, Glassova klavírní tvorba a stejně tak AC/DC, David Bowie… – nadhled, přesnost, čistota. Jediným problém tak zůstává až bolestivá upřímnost, se kterou Phantom odhaluje nekvalitní nahrávky, ale zrovna toto mu lze těžko přičíst k tíži.

DEVIALET GOLD PHANTOM: 67 300 Kč
Rivalové: snad jen firemní sourozenci Devialet Phantom (44 159 Kč); Devialet Silver Phantom (51 949 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑