Hifi

Publikováno 25. listopadu 2017 | Pavel Víšek

0

Solidní automat

Japonská značka Audio-Technica na jaře rozšířila svou nabídku gramofonů o zatím nejlepší automatický model AT-LP3, který cílí na diskofily preferující uživatelský komfort.
Skalní hifisté se možná zachmuří, ale gramofony s plnou automatikou mají nemalý okruh příznivců, kterým je blízká jednoduchá obsluha, i když kvůli zvýšené mechanické vazbě gramofonu s přenoskou musí slevit z nároků na zvukovou kvalitu. Značka Audio-Technica ovšem trefila volnější místo na trhu. Levné automaty mají v katalogu i velké koncerny, ale jejich společným znakem je podprůměrný zvuk, a za dražší modely z nabídky evropských firem jako Dual či Thorens se naopak platí víc. Gramofon AT-LP3 se vyrábí ve dvou provedeních, černém nebo bílém, vždy s odklopným krytem z transparentního plastu, chránícím vinyly i komponent před prachem.

Jednoduchá obsluha
Skříňku gramofonu na čtyřech odpružených patkách tvoří přesně slícované plastové výlisky. Poměrně lehký talíř (o 305 mm), který se nasazuje na hřídel pevně spojenou se základnou, představuje přesný hliníkový odlitek, doplněný silnou pryžovou podložkou pod vinyly, jež talíř současně akusticky tlumí. Pohon zajišťuje elektronicky řízený motorek přes plochý pryžový řemínek, jímž je opásané mezikruží na spodní straně talíře. Přímé kovové raménko je poblíž kloubového mechanismu opatřené protizávažím s ocejchovanou stupnicí od 0 do 4 gramů, jež slouží k jeho vyvážení. Raménko končí čtyřpinovým konektorem s bajonetovým mechanismem pro připojení i aretaci hlavice z tlakově litého, červeně anodizovaného hliníku se standardním půlpalcovým uchycením, a je osazeno defaultně upraveným typem firemní magnetodynamické přenosky AT91R. Vpravo od kloubu raménka najdeme ovládací kolečko magnetického antiskatingu, kompenzujícího dostředivou sílu, i páčku hydraulicky tlumeného zvedáčku, která umožňuje reprodukci manuálně přerušit. Uživatelský komfort zvyšuje elektronická volba rychlostí (33,3 a 45 ot./min.) přepínačem na čelním panelu vlevo. Tlačítka Start a Stop na protilehlé straně slouží k ovládání přístroje: po stisknutí prvního dojde k na – sazení hrotu přenosky na začátek gramofonové desky (předtím je třeba nastavit její průměr páčkovým voličem v pravém předním rohu), druhé zajišťuje návrat raménka do výchozí polohy, k němuž po dohrání vinylu dochází automaticky. V levém zadním rohu horní desky je třeba ještě zmínit mělké vybrání k uložení adaptéru pro přehrávání singlů.

Zbytečná slabina
AT-LP3 disponuje také korekčním (nebo též phono) předzesilovačem, u něhož lze přepínačem na zadním panelu volit mezi přenoskami typů MM i MC (pro první má zisk 36 dB, pro druhé 56 dB). Tato možnost překvapí, protože jenom úplný laik by u gramofonu základní kategorie zvažoval konverzi instalované přenoskové vložky typu MM (Moving Magnet) za sofistikovanější, ale méně citlivou a zejména podstatně dražší přenosku typu MC (Moving Coil), která hlučnosti pohonu gramofonu odpustí málo. Pro MC jsou určeny ručně ovládané gramofony s cenou o řád vyšší, v níž platíme za přesná ložiska i mimořádně tichý motorový pohon. Vzadu zbývá zmínit přepínač Phono/Line, který korekční předzesilovač (de) aktivuje, dvoupólovou zásuvku pro napájecí šňůru a metrový signálový kabel s párem poniklovaných konektorů cinch i samostatným zemnicím vodičem instalovaný napevno, což vylučuje případnou výměnu za lepší. Hlučnost pohonu je v této třídě zanedbatelná a zvuk určuje vestavěná přenoska AT91R; její základní verze AT91BL je mezi firemními přenoskami nejdostupnější (stojí 690 Kč), technické parametry sice nejsou špatné, ale slabinu představuje zastaralý kónický, kuželovitý, hrot, jenž nedokáže optimálně sledovat drážku gramodesky (dochází k nežádoucímu pohybu nahoru-dolů, tzv „pinch-effectu“), jako dnes častěji užívaný eliptický. Ten už má třeba oblíbený typ firemní MM přenosky AT95EBL (jen za 990 Kč), který vybírá pro své gramofony základní kategorie řada renomovaných firem. Proč tedy konstruktéři neprosadili tuhle „malou domů“ zůstává záhadou, protože gramofon má na víc. Zvuk je na danou kategorii čistý, bez výraznějších problémů s reprodukcí sykavek, i poměrně vyvážený, když chybí jen větší objem hlubokých basů.

AUDIO-TECHNICA AT-LP3: 6 990 Kč
Rivalové: Denon DP-300F (9 490 Kč; S&V 7/13)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑