Multimédia

Publikováno 30. listopadu 2017 | Tomáš Suchomel

0

Domácí všeuměl

Streamovaný audiosignál a klasické hi-fi komponenty si dlouho udržovaly ostentativní odstup. Že lze oba světy spojit na vrcholné úrovni, ukazuje Yamaha, kterou nezaskočí prakticky nic, co vás napadne požadovat po takovém stroji z hlediska internetu a zpracování zvuku.
Pro tradičního výrobce AV komponentů se jedná o zařízení svým způsobem přelomové. Po šesti letech opět uvádí síťový přehrávač ve skříni obvyklých hifi rozměrů, takže designově hladce doplní domácí sestavu. Výběr je navíc možný ze dvou provedení, v barvě černé nebo přírodního broušeného hliníku. Na rozdíl od postaršího streameru NP-S2000 však novinka přidává další zdroje zvuku i způsoby ovládání.

Chytrost jako bonus
Kromě samotného streamování hudby a poslechu internetových rádií nový model zvládá příjem komerčních streamovacích služeb od Spotify (jen placená verze) přes Napster, Tidal a Deezer až po Qobuz nebo Juke. Ještě důležitější ale je, že streamer patří do rodiny zařízení MusicCast a tento domácí AV systém podporuje řada dalších modelů stejné značky. Díky MusicCast pak můžete receivery, zesilovače, přehrávače ale i malé přenosné systémy nebo televizní soundbary centrálně ovládat na dálku přes datovou síť včetně distribuce odlišného nebo naopak stejného obsahu do každé místnosti, včetně nastavení korekcí zvuku a dalších parametrů.
Není proto divu, že už při uvádění do provozu nabízí manuál jako preferovanou metodu nastavení NP-S303 pomocí smartphonu. Ovládací aplikace pro systémy Android a iOS je bezplatná a prvotní nastavení je s její pomocí mnohem pohodlnější než procházení nabídek na dvouřádkovém textovém displeji. Na počátku potřebujete vlastně jenom přístup k domácí datové síti. Připojení ethernetového kabelu je nejjednodušší a nejsou kladeny žádné zvláštní požadavky, takže vyhovují i běžné síťové prvky a kabeláž třídy 100 Mb. Alternativou je wifi využívající ke komunikaci napevno instalovanou anténku na zadní straně. S prostorem na ni je potřeba počítat při umisťování streameru do nábytku, po vztyčení antény se potřebná světlá výška zvýší na nejméně patnáct centimetrů. Anténa je navíc kombinovaná, slouží také pro bezdrátové přenosy přes Bluetooth.

Frontální útok
Koncepci přehrávače ve stručnosti charakterizuje slovo všestranný. Na rozdíl od jiných podobných zařízení nemusí mít zájemce rozmyšleno, jak přesně hodlá streamování v domácnosti využívat. Základem je přehrát hudební soubory z nejrůznějších míst domácí sítě a dopravit signál do připojeného zesilovače a reproboxů. Yamaha si dokáže sáhnout pro soubory na samostatná NAS úložiště nebo sdílené disky připojených osobních počítačů. Podmínkou je pouze spolupráce softwarového serveru s podporou DLNA protokolu, což je nejběžnější standard pro všechna multimediální zařízení na síti. Ve Windows k tomu stačí aktivovat příslušnou položku ve Windows Media Playeru, ale můžete zvolit také libovolnou jinou aplikaci. S jejím správným nastavením si však musí každý uživatel poradit sám, to už manuál nemůže řešit.
Dalším lokálním zdrojem obsahu jsou mobilní zařízení připojená přes Bluetooth. Specifikace tohoto protokolu 2.1 s vylepšením EDR je sice staršího data, pro náš účel ale postačuje. Kromě přehrávání hudby z mobilu nebo tabletu na velké audiosestavě mohou navíc data téci také opačným směrem. Zvuk streamovaný přehrávačem je tak možné poslouchat na BT sluchátkách nebo aktivních reprosoustavách. Nezbytným prostředníkem pro nastavení takové operace je smartphone nebo tablet s ovládací aplikací MusicCast Controller. Stejně tak se bez mobilu neobejdete při poslechu hudby ze streamovacích služeb, nastavení účtu a prvotní kontaktování se odehrává právě s jeho pomocí. Poslední možností je přes USB připojit paměťové úložiště typu mass storage. Bohužel to v praxi spolu s podporou souborových systémů jen FAT16 a FAT32 znamená, že šanci mají pouze menší flashové paměti nebo osobní hudební přehrávače, externí pevné disky jsou mimo hru.

Ladíme on-line
Poslech internetových rozhlasových stanic asi nejvíc ukáže přednosti ovládání přehrávače smartphonem ve srovnání s přiloženým klasickým ovladačem. Přebírat se a vyhledávat stovky programů z celého světa je na dotykovém displeji rozhodně pohodlnější i rychlejší, stanice jsou odlišeny barevným logem, doplněny údaji o formátu streamu. V aplikaci jsou předvoleny užitečné základní skupiny. Pro milovníky kvalitního zvuku je přitažlivá sekce hi-res, výběr stanic s vysokou technickou kvalitou streamu, včetně specializovaných kanálů s vážnou hudbou. Oddíl s regionálními stanicemi zase obsahuje všechny (pokud ne úplně veškeré, tak téměř) tuzemské stanice vysílající přes internet. Při jejich poslechu se zároveň ukáže i kosmetické vada na kráse, na níž nicméně výrobce čestně upozorňuje přímo v manuálu. Alfanumerický displej si zkrátka nedokáže poradit s některými znaky, typicky s diakritikou. Takže při poslechu veřejnoprávního rádia například budete mít na displeji nápis _eský rozhlas. S dvouřádkovým zobrazovačem na čelní straně se pojí i diskutabilní organizace zobrazených údajů. Typicky je horní řádek vyhrazen pouze pro označení vstupu signálu. Na ten zbývající se pak vedle navigačních symbolů nemusí název rozhlasové stanice nebo dlouhé jméno skladby celý vejít. Lze ho sice stiskem tlačítka na ovladači nechat „zarotovat“ po displeji, v klidu ovšem například u veřejnoprávních stanic sice pohledem identifikujete Český rozhlas, ale nikoliv název stanice, kterou právě posloucháte.

Sázka na solidnost
Na zvuk streamované hudby si milovníci maximální věrnosti zvykli hledět skrz prsty. Yamaha však dělá všechno pro to, aby dostála své pověstné tradici a předvedla co nejlepší výsledek. Předpokladem je vestavěný kvalitní digitálně/analogový převodník Burr-Brown 192 kHz/24 bitů, jenž svými maximálními parametry poslouží také pro reprodukci nekomprimovaných zvukových souborů. S ním spolupracuje na míru zkonstruovaný firemní síťový modul, potlačující vznik jitterů při přehrávání zvuku souborů s vysokým rozlišením stejně jako přes Bluetooth. Výsledkem je výtečný odstup signálu od šumu, který potvrdily i naše testy. Ať jsme k zesilovači připojili analogový nebo digitální výstupy streameru, reprodukce byla pokaž dé čistá a frekvenčně vyrovnaná, dynamická a nepostrádala prostor. Pro hi-res soubory navíc Yamaha disponuje schopností přehrávat alba bez mezer mezi stopami, takže spojité živé nahrávky budou znít správně tak, jak mají. Naopak u internetových rádií nebo komprimované hudby pochopitelně výsledek předurčují parametry vstupního signálu, i tady nicméně byly posluchačské zážitky (na stream z internetu) velmi dobré. Za přijatelnou cenu tak lze doplnit domácí AV výbavu o přístroj, který potěší každého, kdo by rád rozšířil poslechový repertoár za hranice CD a LP.

SÍŤOVÝ PŘEHRÁVAČ YAMAHA NP-S303: 9 990 Kč
Rivalové: Onkyo NS-6130 (11 290 Kč, S&V 3/17), Marantz NA6005 (13 690 Kč, S&V 1/16), Pioneer N30AE (14 490 Kč, S&V 3/17)


O autorovi



Napsat komentář

Zpět nahoru ↑