Hifi

Publikováno 6. prosince 2017 | Pavel Víšek

0

Jubilejní čtyřicítky

Letošní kulatiny slaví dánská značka Dynaudio reproduktorovými soustavami Special Forty, jež mají mezi stojanovými dvoupásmovkami z katalogu cenou blíže k řadě Excite a zvukem k vyšší sérii Contour. Poměr užitné hodnoty k ceně si tak v highendové kategorii zaslouží zvýšenou pozornost.
Cenové rozpětí mezi dvoupásmovkami Excite X18 (S&V 4/16) a Contour 20 (S&V 10/16), které jsou čerstvými laureátkami cen EISA v kategorii stojanových reprosoustav, činí 87 000 Kč. Nejednomu audiofilovi tento rozdíl bezmála evokuje obávaný Taxisův příkop na Velké pardubické, protože inovovaná řada Focus s přívlastkem XD už zahrnuje pouze aktivní soustavy. Tady se otevírá prostor pro velké dvoupásmovky Special Forty, jež společnost z devatenáctitisícového Skanderborgu představila poprvé v květnu na výstavě High End v Mnichově. V aktuální nabídce nejdou přehlédnout: kabinety mají potažené březovou dýhou s výraznější rovnoletou strukturou, ošetřenou silnou vrstvou lesklého transparentního laku. Vybírat lze ze dvou barevných tónů mořidla, (stříbřitě)šedého nebo červeného. Zkosené delší hrany na čelních stěnách ozvláštňují design, který staví na čistých liniích. Je asi zbytečné dodávat, že i tyhle solitérky se vyrábějí doma v Dánsku.

Rozladěné stojaté vlny
Stěny tuhých kabinetů tvoří MDF desky o tloušťce 18 mm a celou konstrukci uvnitř v polovině výšky zpevňuje otevřená přepážka. Oproti soustavám Contour 20 se zaoblenými bočnicemi jsou ozvučnice samozřejmě výrobně jednodušší, ale jejich půdorys má tvar rovnoramenného lichoběžníku (s nejkratší stranou u zadní stěny), což stojaté vlnění výrazně rozladí a mimo to jsou i s ohledem na kmitočtovou odezvu zatlumeny syntetickým rounem. Soustavy jsou osazeny měniči z firemní základny. Tweeter Esotar Forty vznikl přímo pro testovaný model, nový středobasový měnič s hybridním magnetickým obvodem, který využívají i soustavy z řad Confidence a Evidence, je další „reinkarnací“ legendárního typu 17W75. Impregnovanou textilní kalotu tweeteru (o 28 mm) pohání silný magnet a lehká kmitací cívka vinutá hliníkovým drátem je chlazená i tlumená ferrofluidem (tekutou suspenzí z magnetických nanočástic). Středobasový měnič (o 170 mm) má kónickou membránu včetně středové kopulky z oblíbeného kompozitního materiálu MSP (Magnesium Silicate Polymer), tedy polymeru plněného křemičitanem hořečnatým; s tlakově litým košem ji spojuje pryžová vlnka s vysokým zdvihem. Rozdílový prvek představuje zmíněný hybridní magnetický obvod, jemuž potřebnou účinnost dodává neodymová sekce, která v okolí kmitací cívky ustupuje feritovému magnetu, čímž současně konstruktéři dosáhli lepší kontroly jejího pohybu. Další z inovací představuje využití technologie AirFlow Basket – ta fixuje magnety měničů tak, aby nedocházelo k přenosu nežádoucích vibrací na ozvučnici.

Vyrovnané charakteristiky
Elektrické výhybky ve víceméně tradičním zapojení 1. řádu (se strmostí -6 dB/oktávu), které si konstruktéři mohli dovolit díky vyrovnaným charakteristikám obou měničů, pracují s dělicím kmitočtem 2000 Hz, z minima součástek si zaslouží zmínku velká vzduchová cívka i elektrolytický kondenzátor pro audio aplikace. Široký nátrubek bassreflexového rezonátoru ústí na zadní stěně v horní polovině, takže soustavy si nárokují alespoň půlmetrový odstup od zadní stěny poslechové místnosti; dole najdeme subšasi z anodizovaného hliníku (pevně přitažené ke stěně kabinetu osmi šrouby) s párem šroubovacích terminálů, do kterých lze připojit kabely zakončené holými vodiči do průřezu 4 mm2 i banánky. Soustavy Special Forty kmitočtový rozsahem v tolerančním pásmu ±3 dB obsáhnou většinu druhé nejhlubší kontra oktávy včetně plného tónového rozsahu kontrabasu, který je subjektivně pro rytmický puls důležitý. Nižší charakteristickou citlivost zčásti kompenzuje jmenovitá impedance 6 ohmů, ale zesilovač s větší výkonovou rezervou představuje jednoznačně plus.

Na čem se testovalo
Soustavy doplnily integrovaný zesilovač Denon PMA- 1510AE a univerzální BD přehrávač Cambridge Audio CXU. Kabely XSymphony: signálové Pure Silver Fantasy a reproduktorové Alpha Hybrid (2× 2 m). Jako testovací jsem vybral SACD Chick Corea: Rendezvous In New York (Stretch, 2003), Bob Dylan: Infidels (Columbia, reed. 2003), Montserrat Figueras: Lux Femina (Alia Vox/ Classic, 2006) a Rundfunkchor Berlin: XL – Choral Works For 40 Voices (harmonia mundi/Classic, 2005).

Netopýří ucho
Soustavy Dynaudio Special Forty nabízejí komplexní přirozený projev. Kmitočtově vyvážený a mimořádně čistý zvuk je transparentní napříč celým přenášeným akustickým pásmem. Otevřené výšky a výborně čitelné pásmo středních kmitočtů mají základ v barevných, přesných a současně vitálních basech. Dynamika je s dobře vybraným zesilovačem nadprůměrná, potěší i zobrazení prostoru nahrávek, které má nejenom odpovídající šířku, ale i hloubku. Soustavy mají tah, ale klid zachovávají i „tváří v tvář“ zvukově členitějším nahrávkám, sebemenší zabarvení je v pomyslném postavení mimo hru, bez ohledu na zvolený hudební žánr.

DYNAUDIO SPECIAL FORTY: 79 990 Kč


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑