Hifi

Publikováno 2. ledna 2018 | Miroslav Láb

0

Parádní muzika za pakatel!

Integrovaný stereofonní zesilovač nižší cenové kategorie už začíná být spíš raritou než standardem. Situace připomíná stav, jaký panuje u CD přehrávačů více než deset let. Mezi dražšími až highendovými přístroji je výběr téměř neomezený, ale kvalitní přístroje s nižší cenou jsou téměř unikáty. Proto je pro mě sympatickým překvapením stereofonní zesilovač Onkyo A-9150.
Klasický, 43 cm široký komponent, má šasi i kryt vyrobené jako pevné výlisky z ocelového plechu. Elektronika ctí analogové zvyklosti, což znamená, že napájecí zdroj je opatřen klasickým plášťovým transformátorem doplněném velkokapacitními kondenzátory (2× 10 000 µF). Výkonové zesilovače pracující v AB třídě jsou osazeny vždy jedním párem bipolárních komplementárních tranzistorů a lze k nim dokonce připojit dva páry reproduktorových soustav, nebo jeden pár soustav zapojit bi-wiring. Zesilovač má stabilně integrovaný modul korekčního phono předzesilovače pro MM/MC přenosku, který je osazen diskrétními součástkami. Zajímavostí jsou zkratovací konektory na phono vstupu – v této kategorii nadstandardní opatření je výhodné pro případ, že gramofon není připojen. Při sekvenčním přepínání vstupů jediným knoflíkem musíte zcela logicky přeskočit i phono vstup, a pokud by nebyl zkratován, ozval by se silný šum a brum, tedy docela rušivý efekt. Zkratovací svorky tento neduh potlačí na minimum. Vedle phono vstupu jsou k dispozici další čtyři linkové analogové vstupy, dva koaxiální a dva optické digitální vstupy. Digitálně-analogové převodníky jsou osazeny obvody Asahi Kasei AK4452, které jsou konstruovány pro profesionální digitální audiopřístroje a zvládnou signály se vzorkovacím kmitočtem až 768 kHz a rozlišením 32 bitů. V zesilovači jsou využity pouze pro dekódování signálů 192 kHz/24 bit, tedy signálu o dva řády nižším a pracují v naprosto lineárním režimu. Vstupy se přepínají jediným knoflíkem. Analogový signál je před výkonovými zesilovači zesilován dvěma moduly Discrete Spectra, které využívají zapojení DIDRC (Dynamic Intermodulation Distortion Reduction Circuity). Jsou to samostatné konstrukční celky opět osazené diskrétními SMD součástkami. Vývojáři moduly navrhly a zkonstruovali tak, že překonávají přenosové vlastnosti klasických integrovaných operačních zesilovačů.

LP ready
Ovládání zesilovače je nejjednodušší, jak jen může být. Na hliníkovém čelním panelu jsou vypínatelné (tlačítkem Direct) nezávislé korekce hloubek a výšek, které jsou stejně jako regulace Balance osazeny klasickými potenciometry. Regulátor hlasitosti je přesným motorovým potenciometrem, přepínání vstupů je sekvenční, prostřednictvím jediného knoflíku. Přepínání MM/MC se provádí dalším tlačítkem, kterým – když je podsvíceno – se přepíná citlivost a vstupní impedance pro MC přenosku. Originální a „ortodoxně hifistické“ je automatické vypínání obvodů D/A převodníků a digitálních vstupů při aktivních analogových vstupech, čímž je zaručeno minimální rušení a tím i maximální odstup rušivých napětí a minimální zkreslení analogových vstupů. Posledním ovládacím prvkem je tlačítko označené Phase Matching Bass. Tato funkce je aktivní pouze při zapnutých korekcích a má za následek „masivnější“ basy a srozumitelnější, až agresivnější pásmo vokálů, avšak za cenu rozostření stereofonního obrazu. Pro řadu nahrávek to považuji za docela přitažlivé a efektní, pokud se vám to nelíbí, funkci opětovným stiskem tlačítka vypněte. Programově je možné nastavit i vyšší zatěžovací impedanci reproduktorových soustav než výrobcem nastavených 4–8 ohmů. Zesilovač nemá displej, a tak se musíte trochu trápit sledováním blikání LEDek vstupů a laborováním s dálkovým ovladačem. Ale je to možné! Phono vstup je dost dobrý i pro kvalitní MC přenosku, s minimálním šumem a vysokou přebuditelností. Chcete-li se vrátit nebo začít s černými deskami, nebude pro začátek phono vstup zesilovače v žádném případě limitující.
K zesilovači můžete mít elegantní příslušenství RI Dock, jednoduchý síťový adaptér, který umožňuje drátové LAN a bezdrátové wifi připojení k domácí počítačové síti. DS-A5 je dokonce iPhone/iPod Dock, do něhož lze přímo zasadit iPhone nebo iPod a využít AirPlay konektivitu. Napájí se přímo ze zesilovače a signálové propojení nabízí buď analogové, nebo optické digitální. Pokud patříte mezi digitální hifisty-začátečníky, je to docela dobrá a nenákladná cesta jak vyzkoušet, co vlastně potřebujete nebo využijete.
Zvuk je vynikající, sice je zajímavé si pohrát s korekcí basů, ale doporučuji vypnout ji a užívat si pouhé hraní. Skvělá je možnost pouštět si za minimální náklady velmi kvalitní muziku z LP přes standardní CD až po streamovanou muziku. A-9150 nabídne dostatek basů, čisté jemné výšky kvalitativně vyvážené pásmo základních kmitočtů. Příjemné je totální potlačení digitálních obvodů u analogových zdrojů včetně MC phono vstupu.

ONKYO A-9150: 14 490 Kč
Rivalové: Yamaha R-N602 (15 990 Kč, S&V 2/17); Onkyo A-933 (13 990 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑