Multimédia

Publikováno 7. ledna 2018 | Tomáš Suchomel

0

Univerzální album

Zachycené vzpomínky na zásadní okamžiky života se namísto knižních fotoalb už dávno skladují především v datové podobě. Nová verze osobního cloudu zkouší ulehčit naši práci s elektronickými obrázky a videi na úroveň listování sbírkou papírových fotografií nebo přehrání optických disků.
Ukládání digitálních souborů do cloudu, odevšad on-line přístupného prostoru na síti, není pouze výsadou velkých firem. Opatrnější jedinci se však trochu zdráhají svěřit soukromé až intimní soubory neurčitému virtuálnímu oblaku kdesi na internetu. Provozování vlastního miniserveru s možností mít všechno víc pod kontrolou a u sebe doma vzbuzuje o poznání větší pocit jistoty. Známý výrobce pevných disků a paměťových úložišť proto už před časem přišel s řadou zařízení My Cloud a jedním nebo více pevnými disky uvnitř (recenzi modelu WDBCTL0020HWT najdete ve S&V 4/16), která se po připojení k domácímu routeru stanou všestranným centrem nejen pro multimediální soubory, přístupné v případě zájmu i zvenčí odkudkoli ze světa přes internetové linky. Spravování a nastavování takového úložiště však vyžaduje přece jen určité znalosti z IT a blíží se víc obsluze klasického počítačového serveru než hračce pro laiky. Nová řada osobních úložišť odlišená přídomkem Home na to jde ovšem zcela jinak.

Mobilní věk
Pokud se stává i pro spotřební elektroniku novým trendem prakticky povinné použití smartphonu pro pohodlné nastavení a ovládání, My Cloud Home jde s dobou. Po připojení ethernetovým kabelem k routeru je pro prvotní aktivaci zařízení mobil nikoli nutností, ale praktickou výhodou. Jinak už samotná procedura svou stručností naznačuje, že nemáte tu čest s běžným IT produktem. Na dedikované webové adrese stačí zadat přibalený unikátní kód, vytvořit si uživatelský účet, a to je vše. Tedy až na stažení aplikace pro tablet nebo smartphone. Ta kombinuje ovládání celého zařízení s multimediálním prohlížečem a přehrávačem uloženého obsahu.
Program přitom nijak nerozlišuje, jak a odkud jste připojeni, zda k domácí wifi síti nebo někde venku přes mobilní data. Prohlížení uložených fotografií bylo při mém testu vždy bezproblémové a rychlé. Program si díky (zřejmě) využití dedikovaného webserveru poradil i se zobrazením fotografií v proprietárních RAW formátech různých výrobců fotoaparátů, s čímž mívají občas problém i některé specializované desktopové aplikace. Podobně hladké bylo také přehrávání uložených filmů a videosekvencí, přičemž mobilní aplikace nabízí výběr rozlišení s ohledem na spotřebu dat při přenosu nebo aktuální stav propustnosti sítě. Nechybí ani volba automatického zálohování pořízených fotografií a videa z mobilního zařízení. Funkce čistě soukromého univerzálně dostupného fotoalba a videotéky by však byla trochu málo.

Spolu i sami
Pro stolní počítače je k dispozici pomocná aplikace, všechny úkony se ale odehrávají přes webové rozhraní a (zřejmě) s využitím komunikace přes server výrobce. Desktopové i mobilní ovládání tak nabízí rovnocenné možnosti i maximální jednoduchost práce pro majitele a správce zařízení. Důležité je, že není nutné vždy do Windows nebo OS X něco instalovat, při vzdáleném přístupu z náhodného počítače si vystačíte s internetovým prohlížečem.
Chytrou filozofii přístupu ukazuje třeba sdílení obsahu někomu jinému. Na úrovni celých adresářů k tomu stačí využít jednu z mnoha možností k odeslání příslušného odkazu, od e-mailu přes sociální sítě až po komunikátory typu Viber nebo WhatsApp a podobně. Odpadá tedy klasické vytváření uživatelů s přidělování hesel a oprávnění nebo nutnost otevřít obsah každému bez rozdílu. Z takové koncepce vyplývá, že počítačoví nadšenci mohou postrádat obvyklé možnosti navolit si detailně parametry a nuance fungování úložiště. Na nic takového se u nové verze Home nehraje, všechno je ponecháno takříkajíc pod povrchem a funguje samo. Dokonce i upgrade na novou verzi firmwaru probíhá automaticky a majitele pak jenom informuje o nových funkcích a úpravách.
Rozesílání odkazů využívá také další zajímavá funkce. Majitel má možnost nabídnout prostor na svém úložišti k využití komukoli dalšímu, přičemž jednotliví uživatelé navzájem ke svým souborům bez nasdílení nemají přístup. I členové rodiny tak mohou využívat stejný server při zachování soukromí. Jediným omezením bude celková kapacita disku nebo disků cloudu a boj o ni, neboť uživatelské rozhraní alespoň zatím neumí přidělit uživatelům datové limity. V početnějších domácnostech tak bude prozíravé sáhnout po vyšších kapacitách. U provedení s jedním harddiskem sahá kapacita od 2 TB do 8 TB. Pro náročnější uživatele je určena modifikace My Cloud Home Duo se dvěma pevnými disky a prostorem od 4 TB do 16 TB. U nich je základním nastavením disků RAID 1 se zrcadlením obsahu mezi harddisky, při případné poruše jednoho HDD tak soubory zůstanou zachované a přístupné na druhém z disků.

Na horší časy
Navzdory evidentnímu důrazu na uživatelskou přívětivost a jednoduchost obdařil výrobce zařízení i několika pokročilými službami. Jednou z nich je automatické importování souborů a synchronizace z veřejných cloudových služeb a sociálních sítí. Zatímco zálohovat právě tímto způsobem obsah z Dropboxu, Google Drive nebo OneDrive asi nedává až na výjimky příliš smysl, pro většinu lidí může být zajímavé automatické ukládání fotografií z facebookového profilu nebo snímků z Google Photos. Integrovány tu máme také služby známého multimediálního serveru Plex pro organizaci a přímé sdílení videa i fotografií. Pro nezasvěcené záhadnou zkratku IFTTT nese webová služba pro vytváření appletů neboli řetězců příkazů. Ty jsou spouštěny změnami na určitých webových serverech. S jejich bezplatnou pomocí tak umí WD třeba automaticky ukládat přílohy nové pošty z Gmailu, nově přidané fotografie z Instagramu atd. A nechybí ani kontaktní zálohování obsahu z externího disku nebo flashové paměti, připojených do USB portu zařízení.

Nová doba
Nová filozofie osobních cloudů WD je v porovnání s předchozí generací My Cloud zařízení poměrně zásadní změnou. Orientace na laické uživatele nezasažené příliš obratností při obsluze informačních technologií umožňuje úspěšně provozovat domácí úložiště prakticky každému. Stejně tak silná podpora multimediálních souborů cílí správně na nejčastěji sdílený i vytvářený obsah, aniž by to samozřejmě bránilo ukládání a sdílení dokumentů či jiných dat. Na druhou stranu závislost komplexních funkcí na podpoře serveru výrobce by se mohla časem obrátit v nevýhodu.

WESTERN DIGITAL MY CLOUD HOME: 6 490 Kč (6 TB)
Rivalové: V podobné výbavě a konfiguraci srovnatelný výrobek na našem trhu není.


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑