Hifi

Publikováno 18. ledna 2018 | Pavel Víšek

0

Zvukové pozdravy z Koreje

Společnost Cowon vznikla v polovině devadesátých let v jihokorejském Soulu a dobré jméno získala díky kvalitním MP3 přehrávačům. Nástup audia v HD rozlišení zachytila až později a třebaže zpoždění už stáhla, širší povědomí o tom u nás zatím chybí. Tím větší pozornost proto může vzbudit profil osobního přehrávače Plenue D.
Obchod i marketing si společnost Cowon dělá po svém. Na firemním webu nenajdeme distributory pro žádnou zemi, jen odkazy na velké e-shopy, které její produkty nabízejí. Šíře nabídky se liší podle kupní síly potenciálních zájemců té které země, ale i mezi jednotlivými internetovými prodejci, takže v České republice bychom se osmi aktuálních modelů nedopočítali nikde, na druhou stranu třeba německý Amazon nabízí vyšší verze některých přehrávačů, jež firemní web vůbec nezmiňuje. Orientace v katalogu tak není snadná, ale při hlubším průzkumu na webu zjistíme, že Plenue D patří mezi dostupnější firemní přehrávače. Tělo kompaktních rozměrů tvoří anodizovaný hliník, vesměs černý, ale horní stěnu s tlačítkovým vypínačem lze volit v přírodní barvě kovu nebo nazlátlé.

Kapesní model
Většinu čelní stěny zaujímá dotykový barevný displej s hrubším rozlišením 240 × 320 pixelů a úhlopříčkou 7 cm, zobrazuje však i obaly přehrávaných alb, pokud v metadatech chybějí, nahradí je ilustrační fotografií s hudební či abstraktnější „op-artovou“ tematikou; praktická je i grafická lišta u dolní hrany, která informuje o přehraném čase skladby. Fyzická tlačítka pro regulaci hlasitosti (v rozsahu od 0 do 100, defaultně je nastavena hodnota 40) a ovládání základních funkcí přehrávače třeba v kapse najdeme dobře po hmatu na pravé bočnici. Vnitřní paměť 32 GB lze rozšířit s paměťovou kartou microSD až o 128 GB, její slot je na levé bočnici dole. Konektivita se omezuje na nejnutnější, nahoře sluchátkový výstup pro 3,5mm jack, dole port micro USB pro dobíjení a připojení k PC či Macu, ale plné podpoře se těší jen Windows, pro Linux a macOS je dostupný jen jednoduchý přenos souborů. Chybí bezdrátová rozhraní, samozřejmě wifi, ale i Bluetooth, na který narazíme už i u levnějších přehrávačů. Mezi mladými značkami, jež se specializují na osobní přehrávače, patří k bontonu se pochlubit obvody sluchátkového zesilovače a D/A převodníku, ale to není případ značky Cowon a modelu Plenue D. Formátová kompatibilita je však víceméně standardní a u komprimovaných bezeztrátových formátů FLAC, AIFF a ALAC přehrávač zvládne soubory do vzorkovací frekvence až 192 kHz a bitové hloubky 24 bitů, u nekomprimovaných WAVů jsou podporované i soubory s rozlišením 32 bitů.

Zvukový labyrint
Výdrž vestavěné lithium-polymerová baterie s kapacitou 1800 mAh je ovšem mimořádná, při běžné hlasitosti dokáže přehrávat soubory FLAC 96/24 přes padesát hodin. Na plné nabití potřebujeme něco přes tři hodiny, o jeho průběhu informuje světlovodné mezikruží kolem vypínače (při dobíjení svítí červeně, po dokončení akce zezelená). Ovládání je intuitivní, s řadou grafických tlačítek, nesporným plusem je i lokalizace menu do češtiny. Tradičně silnou stránku představuje sofistikovaná technologie JetEffect 5, která nabízí čtyřicet čtyři ekvalizačních křivek a paměť pro čtyři křivky uživatelské. Zvuk lze také „přeleštit“ v několika režimech zvukového efektu BBE a funkce MP Enhance zčásti rekonstruuje u komprimovaného audia vyšší harmonické, jež nahrávka ztratila při kompresi. Množství ekvalizačních křivek má jediný háček: s kvalitními sluchátky při hledání věrného zvuku v tomto labyrintu snadno zabloudíme. Pevným bodem zvukového vesmíru, o který se lze opřít, je volba Normal. Takto Plenue D nabízí čistý, nepřebasovaný zvuk s výborně čitelným pásmem středních kmitočtů. Menší, leč slyšitelné rezervy proti konkurenci, reprezentovanou hlavně čínskou značkou FiiO, zůstávají v šířce hudební scény nebo oddělení nástrojů. O výstupním výkonu sluchátkového zesilovače se dokumentace nezmiňuje, ale ten typická „venkovní“ sluchátka s impedancí 32 ohmů a běžnou citlivostí vybudí bez problémů. Dlužno poznamenat, že nižší cenu přehrávače platíme i ve výbavě. Ta se omezuje na USB kabel, ale ochranná fólie na displej chybí a kožené pouzdro je už volitelným příslušenstvím za 1 149 Kč.

COWON PLENUE D: 7 149 Kč
Rivalové: FiiO X3 Mark III (5 490 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑