Audio

Publikováno 5. února 2018 | Václav Pavel

0

Do všech stran

Rodinu samsungovských bezdrátových reprosystémů před časem rozšířil další člen – model R1. Není ani největší, ani nejhlasitější, ani nejkrásnější, ani nejnadupanější ze všech sourozenců, ale to ještě neznamená, že si nezaslouží vaši pozornost.
Vzhledově nezapře své bratry R5 a R3, jen mu chybí nožka oddělující reprosystém od základny. Dámská krejčová by jej asi popsala slovy „v pase delikátně projmutý soudeček oděný do úplně příšerné látky“. My, co nejsme tak zběhlí v haute couture, tvar bez zaváhání vezmeme na vědomí, neboť v této kategorii patří k nejrozšířenějším a navíc má své opodstatnění, zvláště pokud má systém ambice šířit zvuk rovnoměrně do všech stran. No a ten outfit je vlastně taky „dávno dobrý“. Syntetická textilie leccos vydrží, a pokud se nešťastnou náhodou někde ušpiní, asi nebude neřešitelný problém případnou skvrnu vyčistit, aniž bychom se museli strachovat o porušení podstaty látky. Mimochodem, vybírat můžeme z černé a béžové varianty.
Horní plocha soustřeďuje na první pohled skromný výčet ovládacích prvků: středovou LEDku informující mimo jiné o stavu a probíhajícím párování, dále přepínač režimů (BT, wifi, TV Sound) a ±Volume. Ale umí i něco navíc: Lehkým klepnutím lze právě přehrávanou skladbu zastavit, dalším klepnutím ji opět pustit, pohybem prstu zprava doleva se vrátíme k předchozí skladbě, opačným tahem zvolíme skladbu následující. U vědomí skutečnosti, že veškerou obsluhu bude stejně převážně obstarávat spolupracující smartphone/ tablet, není co řešit. Na webových fórech několik diskutujících postrádalo kontrolní displej, to nám spíš chybí regulérní čudlík On/Off. Od podložky odděluje systémek čtveřice gumových plošek. Ve vybrání je síťová zdířka a micro USB (only service) a malinký čudlíček řešící problémy pří wifi konektivitě. A uprostřed ještě závit, do nějž lze našroubovat třeba běžný fotografický stativ, což se může hodit při hledání správného a hlavně bezpečného umístění reprosystémku při divočejší party. R1 je závislá na permanentním přísunu elektrické energie z rozvodné sítě, takže na garden party ji s sebou vzít můžete, ale buď s prodlužkou, nebo do takové zahrady, která je kromě rododendronů osázena i zásuvkami.

Jak na to?
Systém R1 je navržen tak, že sice obstojí jako všesměrový solitér, ale víc mu to sekne v páru s dalším Samsungem R1 (respektive některým z rodiny bezdrátových speakerů), případně v multiroomové sérii. Záleží na vašich financích a hlavně představách o ideálním řešení poslechu hudby u vás doma. V režimu sám voják v poli je jeho pozice jasná: stačí jej spárovat s přehrávačem (smartphone, tablet, notebook…) buď prostřednictvím wifi, nebo via Bluetooth. Určitě doporučujeme volit první možnost, pokud je to možné. Připojování jediného přístroje přes BT je otázkou okamžiku, párování jednoho a více R1 po wifi chce trošku trpělivosti a vyžaduje instalaci bezplatné aplikace Samsung Multiroom (Android i iOS). Zpočátku se nám nezdála jako vzor intuitivnosti, ale po počátečním oťukávání a několika návratech na začátek jsme se nakonec dohodli na vzájemné spolupráci. Což je určitě dobře, neboť aplikace je srdcem celého řetězce, usnadňuje přístup do hudebních knihoven, s její pomocí lze zvolit některý ze spolupracujících (a předplacených) hudebních serverů (Deezer, Spotify, Tidal, Qobuz…) a také přisuzovat jednotlivým členům multiroomového týmu jejich posty. Majitele applovských přenosných strojků asi zamrzí absence AirPlay a nemožnost pouštět přes wifi ve stereo módu hudbu rovnou z databáze Apple Music.
Pokud bychom měli odpovědět na otázku, jestli je lepší pořídit si jeden, nebo rovnou dva systémy R1, doporučíme druhou (pohříchu dražší) variantu. Stereo je opravdu regulérní, žádné pseudo – budíky na začátku skladby Time vzorně tikají na místě, které jim určil zvukový mistr. Pokud je zapotřebí zaměnit pravý kanál za levý (například tehdy, když se společnost přesune z jednoho kouta obýváku/haly do druhého, ale reprosystémy zůstávají na místě, stačí pouze v aplikaci přetáhnout ikonky na požadované místo. Výhodou je, že z jediného mobilu lze pouštět hudbu najednou do více spřažených systémů a nezávisle ovládat jejich hlasitost. Anebo samozřejmě zvolit nezávislost a do každého systému posílat (stále z jediného zdroje) hudbu různou: proč by se měl hudební vkus vládkyně kuchyně shodovat s představami o dobré hudbě s pubertálním obyvatelem dětského pokoje, není-li pravda.
Do multiroomového řetězce lze zapojit reprosystémy Samsung série R, ale též kompatibilní soundbary, např. HW-MS650. Není tedy problém vytvořit si takovou sestavu domácího kina, v níž soundbar zastupuje centr a přední kanály, kdežto např. pár R1 se promění v surroundový satelitky. Další TV konfigurace počítá i s variantou bez soundbaru.

Sólo i v páru
Ať už zvolíte úspornější variantu jediného modelu, nebo párečku, či snad multiroomovou verzi, R1 vždy poslouží jako nenápadný společník, jehož posláním není udivovat smělými křivkami a šokujícím designem, ale věrně a spolehlivě plnit určený poslechový prostor kvalitním soundem, a to se mu daří. Vychází-li zvuk z jediného bodu, nese to s sebou všechny klady a zápory tohoto režimu – z principu takto nelze soustředěně analyticky poslouchat Beethovenovy symfonie, ale AC/DC úplně klidně. A naopak stereo mód splňuje i náročnější kritéria, samozřejmě principiálně ovlivněná konstrukcí a reproduktorovou výbavou, typickou pro tuto přístrojovou kategorii. Velkou předností systému R1 je jeho kompatibilita, přes počáteční obtíže i obsluha a hlavně kvalita hudby přenášená pomocí wifi.
R1 produkují sytý, čirý zvuk, s pečlivě dotovanými jednotlivými pásmy. Vokály jsou transparentní, basy lze označit za adekvátní vzhledem k velikosti wooferu (respektive systému vůbec). Samsung není vybíravý, předsudky netrpí vůči žádnému hudebnímu stylu a poradí si s Janou Kratochvílovou stejně dobře jako s Pink Floyd, nebo již zmíněnými AC/DC. Je třeba si dávat pozor na Volume, neradno ho vytáčet na max., kdy už přece jen může docházet k nežádoucím jevům – doporučujeme se držet kolem cca 90 %, ale i tak jediný systém obsáhne obývací pokoj běžných rozměrů. A také je třeba systém/systémy správně umístit, ideálně na zem, či jinou pevnou podložku. Vetknout jej doprostřed svatebního stolu do sousedství křišťálových sklenic a alpakových příborů by nemusel dopadnout dobře ani pro jednoho ze zúčastněných.

 

 

SAMSUNG R1 WAM1500: 4 999 Kč


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑