Hifi

Publikováno 19. února 2018 | Pavel Víšek

0

Dobře temperovaný primárius

Koncem roku představila japonská značka Marantz nástupce integrovaného zesilovače PM8005, který potěší audiofily, hledající v nižší střední třídě model s příznivým poměrem užitné hodnoty k ceně, a díky novému zapojení phono zesilovače i majitele gramofonů.
Nejvyšší model hraje v kvartetu integrovaných zesilovačů se stolní bází, které předchází referenčním komponentům z řady Premium, už tradičně první housle. Jeho předchůdce PM8005 získala v tandemu s SACD/ CD přehrávačem SA8005 před čtyřmi roky cenu EISA pro nejlepší stereo systém (test sestav S&V 9/14). I když se obvykle vítězná sestava nemění, PM8006 se kromě drobných designérských fines dočkal nových obvodových řešení u phono zesilovače pro gramofon s MM přenoskou, předzesilovače a přesné elektronické regulace hlasitosti. Střední část čelního panelu, přecházející po stranách v zaoblené plastové bloky, tvoří už tradičně broušený hliníkový profil a z masivního hliníku jsou i oba velké knoflíky. Zesilovač vyrábějí v mateřském závodě v japonské Širakawě ve dvou provedeních, stříbrno-zlatém nebo černém, vždy s blankytně modrou iluminací.

Lahůdka pro diskofily
Šasi PM8006 na čtyřech odpružených patkách staví opět na mimořádně tuhé základně ze tří plátů ocelového plechu, jež pomáhá eliminovat vibrace. Napájecí zdroj má k dispozici toroidní transformátor s dvojitým stíněním, v usměrňovači najdeme Schottkyho diody, vykazující proti běžným typům rychlejší spínací časy i menší šum, a napětí filtrují dva válcové elektrolyty s celkovou kapacitou 36 000 µF, jež vyrábí na zakázku firma Nichicon. Koncový stupeň zesilovače, který pracuje ve třídě AB a do osmiohmové zátěže dodává trvale výstupní výkon až 2× 70 W, je osazený v každém kanále komplementárními dvojicemi výkonových tranzistorů Sanken (C3284 a A1303), které se dělí o hliníkový chladič s masivními žebry. Diskrétní součástky však najdeme nejenom v koncových stupních, ale i firemních modulech HDAM (Hyper Dynamic Amplifier Module), jejichž desky plošných spojů jsou osazeny metodou povrchové montáže miniaturními SMD součástkami a plní stejnou funkci jako operační zesilovače, proti kterým však mají navrch jak rychlostí přeběhu, tak minimálním šumem; PM8006 v zapojení využívá moduly ve verzích HDAM-SA2 a HDAM- -SA3. Diskofilové ocení nový korekční předzesilovač pro gramofonové MM přenosky s technologií Marantz Music Phono EQ, která v zapojení kombinuje moduly HDAM s unipolárními tranzistory s přechodovým hradlem JFET, jež zvyšují výstupní impedanci: cesta signálu se zjednodušila, protože z ní zmizely vazební kondenzátory. Zatímco vlastní ekvalizace signálu podle normalizované křivky RIAA probíhá v modulech HDAM, jeho zesílení zajišťuje předzesilovač, který pracuje s minimálním zkreslením ve třídě A.

Analogové mimikry
Otočný volič Input Selector vládne šesti vstupy (pěti linkovými a Phono), které přepínají miniaturními relé Takamisawa. Knoflík Volume je sice na hřídeli potenciometru ALPS, ale ten ovládá nový obvod elektronické regulace hlasitosti, která ve své třídě vykazuje přesný souběh kanálů i jejich špičkové oddělení. Malé knoflíky slouží třípásmovým tónovým korekcím basů, středů a výšek (známé to libůstce značky Marantz) i vyvážení kanálů, které lze přemostit spínačem Source Direct. Další malá tlačítka aktivují terminály pro až dva páry repro soustav, případně vypínají obvody předzesilovače v případě, kdy PM8006 slouží výkonový zesilovač (Power Amp Direct). Na čelním panelu zbývá zmínit sluchátkový výstup pro 6,35mm jack. Většinu funkcí dostáváme pod kontrolu z přibaleného dálkového ovladače. Na zadním panelu převažují konektorové zdířky cinch, u zmíněných vstupů a dvou výstupů pozlacené, výjimku představuje jen poniklovaná dvojice, sekundující systémové sběrnici D-Bus, jež po propojení s dalšími firemními komponenty umožňuje sestavu ovládat z jediné „dálky“. Zemnicí svorka je vyhrazena pro kabel gramofonu. Čtyři páry firemních šroubovacích terminálů SPKT-1+ mají robustní mosazná těla pokovená silnou vrstvou stříbra, jež zaručují vysokou vodivost i pevný mechanický kontakt, a poradí si s reproduktorovými kabely zakončenými holými vodiči větších průřezů a po „odzátkování“ také banánky.

Vinyl-friendly
Zesilovač Marantz produkuje živý, transparentní i kmitočtově harmonický zvuk, který si výborně rozumí s hudbou napříč různými styly a žánry. Na výborně kontrolované basy navazuje detailně prokreslené pásmo středů, výšky jsou čisté a otevřené. Mezi klady můžeme připočítat i výborně podaný prostor nahrávek s přehlednou hudební scénou. Majitelé vinylových fonoték určitě ocení také zvukové kvality korekčního předzesilovače, který PM8006 vzdaluje konkurenci z nižší střední třídy, jež má vstup Phono spíše „do počtu“. Když uvážíme, že i tak povedený předchůdce PM8005 stál o pár tisícovek víc, stačí se už pouze poohlédnout po reprosoustavách s odpovídající citlivostí, kterým bude solidní výkonová rezerva konvenovat.

MARANTZ PM8006: 30 990 Kč
Rega Elex-3 (31 990 Kč, S&V 12/17)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑