Hifi

Publikováno 15. března 2018 | Pavel Víšek

0

Vinylový kombajn

Gramofony s vestavěným zesilovačem tvořily ještě v 80. letech základ každé stereo aparatury. V nové inkarnaci nabízí stejné služby moderní domácnosti gramofon „vše v jednom“ Juke Box E, který je novým přírůstkem značky Pro-Ject. Konektivita nabízí i Bluetooth, jež ho s chytrým mobilem na wifi promění rovnou v gramorádio.
Vídeňská značka proslulá gramofony vyráběnými v moravské Litovli nabídla podobného „sdruženáře“ Music Box (S&V 2/10) už začátkem dekády, ale tehdy u nás renesance LP desek teprve začínala. Přístroj z katalogu časem zmizel a na nástupce čekal dlouho. Pro-Ject Juke Box E nabízí za méně peněz více a je uživatelsky přívětivý, protože svislou sílu na hrot přenosky i antiskating má nastavené z výroby. Nosnou základnu komponentu s odklopným krytem z čirého plastu lze vybírat lze ze tří barev lesklého laku (černé, bílé a červené), raménko, talíř s podložkou a knoflík regulátoru hlasitosti jsou černé.

Dostupný solitér
Vlastní gramofon vychází z modelové řady Elemental, obvody integrovaného zesilovače, Bluetooth receiveru a korekčního předzesilovače pro MM přenosku poskytlo audio z firemní série Box Design. Pro-Ject Juke Box E vyplňuje po vzoru svého předchůdce mezeru na trhu, cenou nezasahuje do nižší střední třídy, ale nejde ani o žádnou plytkou „komerci“. Základnu kombajnu na čtyřech odpružených patkách tvoří MDF deska o tloušťce 35 mm, na dolní straně s vybráními pro pohon a elektroniku, opatřená mosazným ložiskovým pouzdrem pro středový hřídel z nerezové oceli, vetknutý do talíře z MDF desky (o 300 mm), nastříkaného polomatným lakem, podložku pod vinyly tvoří tenká plst. Talíř pohání synchronní motorek s dvojstupňovou kladkou na hřídeli přes řemínek ze silikonové pryže, opásaný po jeho obvodu, filtrující vibrace, které by se jinak přenášely na citlivou magnetodynamickou (MM) přenosku. Subtilní hliníkové raménko je k základně uchyceno v modifikaci kardanového kloubu. Jednoduché protizávaží sice není (a ani nemůže být) opatřeno stupnicí, ale je defaultně aretováno stavěcím šroubem tak, aby svislá síla na hrot instalované dánské MM přenosky Ortofon OM5E odpovídala optimální hodnotě 18 mN. Příslušenství obsahuje plastovou vážku spíše pro kontrolu, gramofon není vhodný pro experimenty s jinými přenoskami, protože jejich vyvážení by mohlo činit problémy: zmíněná „ortofonka“ totiž patří mezi nejlehčí. Rychlosti „přehazujeme“ ručně, základní uživatelský komfort obstarává páčka hydraulicky tlumeného ručního zvedáčku.

Efektivní konektivita
Vestavěný výkonový zesilovač pracuje ve třídě D a do čtyřohmových reprosoustav umí trvale dodávat až 2× 50 W. K nastavení hlasitosti slouží knoflík elektronického potenciometru, nabízející regulaci ve třiceti dvou krocích. Při ovládání se neobejdeme bez štíhlé „dálky“, jež umožňuje nejenom volit mezi třemi zdroji signálu – gramofonem a komponenty připojenými přes rozhraní Bluetooth (2.1+EDR) nebo linkový vstup, ale vedle hlasitosti regulovat i tónové korekce basů a výšek, aktivovat fyziologickou regulaci hlasitosti (Loudness) nebo zesilovač krátce „umlčet“ (Mute). Vše podstatné, tedy úroveň hlasitosti a zvolený vstup, zobrazuje inverzní dvouřádkový modro-bílý LCD displej na horní desce vpravo. Na dolní straně základny podél přední hrany snadno nahmátneme dva vypínače: první hned vlevo zapíná pohon talíře, druhý zesilovač s elektronikou, neboť vypnutý lze Juke Box E připojit na vstup Phono externího integrovaného zesilovače. Všechny přípojky najdeme vzadu uspořádané v jedné linii: zleva zemnicí svorka, pozlacené konektorové zdířky cinch dvou výstupů (linkového z korekčního předzesilovače a phono se signálem vyvedeným z přenosky) a linkového vstupu, anténní zdířka rozhraní Bluetooth a dva páry subtilních šroubovacích terminálů, jimž vyhovují hlavně reprokabely zakončené banánky. Poslední přípojkou je zdířka pro externí napájecí adaptér. Juke Box E nabízí „měkce analogový“ zvuk s čistými výškami, čitelnými středy a solidním prostorem i lokalizaci nástrojů. Hlubší basy jsou zastoupené v menším objemu, což jde na vrub MM přenosky Ortofon OM5E, která už ale disponuje eliptickým snímacím hrotem a v „low endu“ základní třídy patří k tomu nejlepšímu na trhu. Pohon o sobě nedává prakticky vědět. Ve spojení se čtyřohmovými soustavami je třeba pochválit také dynamiku.

PRO-JECT JUKE BOX E: 11 990 Kč
Rivalové: Ve srovnatelné kategorii na trhu zatím chybějí.


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑