Audio

Publikováno 4. dubna 2018 | Pavel Víšek

0

Rychlé generační výměny

Čínská značka FiiO, která loni oslavila desetileté jubileum, vsadila mezi prvními na osobní přehrávače audia ve vysokém rozlišení a svůj katalog zvláště v posledních letech výborně vyprofilovala. Potvrzuje to i druhý nejdostupnější model X3 Mark III.
Společnost FiiO Electronics Technology, jež působí na jihu Číny v průmyslové zóně aglomerace Kanton (Kuang-čou), chce svou produkcí pozvednout vážnost označení Made in China a daří se jí to jako žádné jiné. Ke zmíněnému vyprofilování nabídky přispělo roztočení kolotoče technických generací u čtyř modelů páteřní řady X. Každá z nových verzí nabízí více než předchozí, ale v katalogu přitom nedochází ke kanibalismu. Hliníkové tělo u přehrávače X3 Mark III mírně povyrostlo, ale je tenčí, lépe padne do ruky. Bez přílišného zaoblení hran a rohů u předchůdce X3 2nd gen pobralo podle mého soudu víc elegance. Paleta tří barev se zúžila na dvě, ale černá (s bočnicemi v barvě kovu) a červená jsou genderově vyváženější. Provedení je trochu jednodušší, aby lépe vyniklo sofistikovanější zpracování vyšších firemních modelů.

Do třetice všeho dobrého
Po přehrávači X5 3rd gen (S&V 8/17) se dočkal zatím nejvíce „repríz“ právě X3 Mark III (značka FiiO opustila kostrbatá typová značení loni). Zachovaný zůstal barevný TFT displej s hrubším rozlišením 320 × 240 pixelů, které si však při úhlopříčce 51 mm může stále ještě dovolit; zobrazuje všechno potřebné, jako „tapetu“ si zvolí obal přehrávaného alba, samozřejmě jen v případě, že ho metadata obsahují. Na čelním panelu z černého akrylátu s průhledným okénkem pro displej se uspořádání ovládacích prvků rovněž nezměnilo. Dotykové mezikruží obklopuje centrální potvrzovací tlačítko, páry ovladačů po stranách slouží k pohybu v menu (horní) a k posunu mezi skladbami (dolní). Na levé bočnici k vypínači a regulátoru hlasitosti (v rozsahu 0 až 120 dílků) přibylo dobře nahmátnutelné tlačítko Play/ Stop (přehrávání lze ovládat i tlačítky ze sluchátkového headsetu). O kousek níž následuje slot pro paměťovou kartu microSD (až do 256 GB), které je nutností, protože volnou vnitřní paměť pro audio soubory X3 Mark III opět nemá. Hodně potěší inovace na dolní hraně, kde kromě vstupního i dobíjecího portu micro USB najdeme dva sluchátkové výstupy: první nesymetrický pro 3,5mm jack, sdružený navíc s linkovým a digitálním koaxiálním (aktivují se v menu), doplňuje trochu překvapivě symetrický pro čtyřpólový 2,5mm jack.

Dobrý vytrvalec
Radikálním zásahem prošel D/A převodník, který je osazen namísto jediným obvodem Cirrus Logic CS4398 dvěma Burr Brown PCM5242 v rozdílovém zapojení, jež přispívá k čistšímu zvuku i dokonalejší dynamice. Formátová kompatibilita je v rámci třídy přehrávače nadprůměrná, z klíčových stačí zmínit FLAC do 192 kHz a 24 bitů (WAV limituje až 32 bitů), podpora jednobitových streamů DSD se tentokrát omezuje na „základ“ DSD64, ale upřímně: Koho to bude u přehrávače za pět tisícovek trápit? Pro ty, kteří se nemohou odloučit od bezdrátových sluchátek, je připraveno rozhraní Bluetooth v energeticky méně náročné verzi 4.1, náročnější musí jen oželet podporu kodeku aptX. Desetihodinová výdrž vestavěné baterie je velice solidní, na plnou kapacitu nabije do tří hodin s nabíječkou 5 V/2A, ze standardního počítačového portu USB to trvá déle. Ovládání je víceméně intuitivní, citlivost dotykového mezikruží lze sice nastavit, ale vždycky vyžaduje přesnou práci palce. Zvuk je možné upravovat pomocí desetipásmového grafického ekvalizéru: kromě přednastavených křivek lze nadefinovat také uživatelskou. Vzhledem k ceně přístroje bohatá výbava obsahuje kromě USB kabelu k PC a redukce na koaxiální digitální výstup s konektorovou zdířkou cinch dvě ochranné fólie na akrylátový čelní panel, pouzdro z černé koženky a praktickou silikonovou „pláštěnku“ s otvory pro všechny přípojky a ovládací prvky. Přehrávač, který lze připojit k PC jako externí D/A převodník, nabízí ve své kategorii atraktivní čistý zvuk s detailním prokreslením a širokou hudební scénou. Komu se zasteskne po dokonalejší transparentnosti a lepší mikrodynamice, měl by si našetřit na vyšší firemní model X5 3rd gen, který však stojí skoro dvakrát tolik.

FIIO X3 MARK III: 4 990 Kč
Rivalové: HiFiMAN MegaMini (7 490 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑