Video

Publikováno 10. dubna 2018 | Tomáš Suchomel

0

Opak zvětšeniny

Zabudovat velké technologie do malého formátu je věčný toužebný sen všech konstruktérů. Občas se to opravdu povede, jako u kompaktního fotoaparátu, který si ty zásadní prvky vypůjčil od svých mnohem větších sourozenců.
V nekonečném zápolení mezi smartphony a digitálními kompakty o ovládnutí fotografického mainstreamu není a patrně dlouho ještě nebude rozhodnuto. Určité výsledky jsou ale přesto vidět. Výrobci fotoaparátů si uvědomili, že jejich parketou je přidaná hodnota a technická kvalita snímků, tedy přístroje pro náročnější klientelu.
Japonský koncern v tomto ohledu nic nepodceňuje, dokonce takříkajíc pálí svíčku z obou konců. Do většiny novějších kompaktů angažoval stále obvyklejší jednopalcové obrazové snímače a přesto jako možnou pojistku (nebo snad test trhu) resuscitoval v nové verzi přístroj s čipem grandiózních rozměrů.

Zrcadlovka do kapsy
Kdo se na G1 X Mark III letmo podívá, musí trochu znejistět. Povědomý profil, charakteristické prvky – není to zrcadlovka, která je tak daleko, že vypadá jako kompakt, podobající se zrcadlovce? Mírně robustnější kompakt (přesto stále ještě kapesních rozměrů) skutečně nezakrývá, kde bral designovou inspiraci. Ovšem nejen tu. Uvnitř je totiž obrazový snímač formátu APS-C, se kterými má Canon jako jeden ze zbývající dvojice výrobců tradičních zrcadlovek bohaté zkušenosti. Stejný formát čipu Canon použil a používá také u systémových fotoaparátů, mezi kompakty této značky je ale Mark III bílou vránou.
Ostatně nejen mezi nimi. V kombinaci s objektivem s trojnásobným zoomem jde momentálně o jediný dostupný fotoaparát s APS-C snímačem, nevýměnným objektivem s proměnnou ohniskovou vzdáleností a kompaktním formátem. Na bezvýhradné jásání to ale není. Pomyslná rovnice, do které se dosazuje velikost snímače, rozsah zoomu, rozměry optiky a světelnost objektivu zkrátka nikdy nemůže vyjít optimálně. Nakonec si vždy jeden z parametrů vytáhne černého Petra. Tentokrát ho drží světelnost objektivu. Hodnota f5,6 na nejdelším konci zoomu sice není nic tragického, ale mohlo by to být lepší. Mnohem víc proostřené pozadí i popředí snímků, než by odpovídalo tvůrčím záměrům, je jen občas. S menším průchodem světla pro expozici si dokáže poradit obrazový čip v kombinaci s osvědčeným obrazovým procesorem Digic 7 poměrně obstojně. U vysokých hodnot citlivosti sice ponechává nepatrně víc obrazového šumu, než je běžné, zároveň ale také díky kvalitním algoritmům postprocesingu dokáže na fotografiích zachovat a vytáhnout solidní množství detailů. Subjektivně jsou tak snímky ostré a konkrétní, přestože kresba optiky se nezdá úplně vyrovnaná v celém rozsahu. Plusové body si fotoaparát připisuje díky dost velkému dynamickému rozsahu snímače, v kategorii kompaktů patřícímu k nadprůměru.

Kouzlo okamžiku
Použití sofistikovaného obrazového snímače s sebou nese i další „bonus“, odstraňující historickou slabinu kompaktů. Místo automatického ostření na principu kontrastu má zde hlavní slovo ostření fázovým posunem s využitím systému Dual Pixel. Duální pixely vestavěné ve snímači pokrývají zhruba 80 procent obrazového pole a díky nim je ve srovnání s běžným kompaktem ostření mnohem jistější a hlavně hbitější.
Stabilizaci obrazu při fotografování zajišťuje optický systém s deklarovaným „zklidněním“ až o čtyři expoziční stupně, s čímž mé zkušenosti z testování nejsou v rozporu. Pro natáčení videa lze v hybridním režimu přidat také elektronickou stabilizaci obrazu, a to dokonce s různou intenzitou. Při maximálním nastavení ovšem trochu utrpí detaily obrazu, s tím je třeba počítat. Pro snímání pohyblivých obrázků jinak platí stejné mantinely jako pro většinu kompaktů stejné značky: fotoaparáty v téhle disciplíně nepropadají, ale ani nejsou premianty. U testovaného modelu se navíc navzdory aktuálnímu letopočtu musíme spokojit s maximálně Full HD rozlišením a 50 obr./s progresivně (pro PAL). Natočené video v MPEG4 s kodekem H.264 je jinak čisté, ostré, díky výše popsaným technologiím i stabilizované, ale to je vše. Vstupy pro mikrofony nebo výstup na sluchátka musíte oželet, stejně jako detailnější ladění videorežimu.

Nová doba
Konstrukční a designové provedení třetí verze G1 X je celkově velmi povedené. Od velkých zrcadlovek převzatá podoba umožnila umístit do tradiční vystouplé „kapličky“ kromě reflektoru blesku především elektronický hledáček s více než dvoumegapixelovým rozlišením. Jeho vystouplý okulár je pohodlněji přístupný než u jiných kompaktů, obraz je jasný a celkem hbitý, jen jeho zvětšení 0,53× má samozřejmě ke komfortu zrcadlovky stále daleko. Dobře se jeví i všestranně pohyblivý dotykový displej s vyladěnou citlivostí jak pro ovládání parametrů prsty, tak volbu zaostřovacího bodu. Pro ni nabízí přístroj dokonce několik režimů, využívajících buď celou plochu, nebo pouze část displeje, společně s různými styly přesouvání bodu zaostření. K velkým aparátům odkazuje i takřka geniálně vymyšlený grip včetně zadní výrazné opěrky pro palec. Tělo padne do ruky jako ulité a navzdory relativně vyšší hmotnosti v ní dokonale a bezpečně sedí.
Příznakem moderní doby jsou bezdrátové komunikační schopnosti. Kromě obligátního wifi včetně NFC je zabudováno také Bluetooth. Jde o energeticky úspornou verzi BLE pro udržování stálého spojení fotoaparátu se smartphonem nebo tabletem bez nadměrného drancování zásob energie. Té ale bude i tak po čertech málo. Přestože testovaný model využívá stejný akumulátor jako jeho předchůdci, s výdrží se bohužel dostal hodně nízko. Ať už s elektronickým hledáčkem nebo displejem, při testování metodikou CIPA je výdrž pouhých 200 snímků. Při zapnutí úsporného (a omezujícího) eco režimu lze vyždímat jen nějakých 50 snímků navíc. Pozitivní je, že akumulátor lze dobíjet alternativně i přímo v těle pomocí powerbanky, přesto se asi vyplatí pořídit si druhý akumulátor.

Sexy zmenšenina
Miniaturizovaná kompaktní „zrcadlovka“ přináší mezi sofistikované přístroje pro náročné netradiční přístup a víc než jen nostalgii do kapsy. Možnosti platformy APS-C využívá s úspěchem, přestože ne úplně na sto procent. Jako schopný kompakt s precizně vyrobeným tělem, od pohledu robustním a navíc utěsněným proti prachu a vlhkosti je rozhodně zajímavou volbou. Na druhou stranu lze zvážit, že konkurence s jednopalcovými čipy dokáže v podobných rozměrech nabídnout objektivy s větší světelností, nižší hmotnost a kvalitu snímků jen mírně nižší.

CANON POWERSHOT G1 X MARK III: 29 990 Kč
Rivalové: Sony RX100 V (29 990 Kč); Panasonic LX100 (16 490 Kč); Leica D-Lux Typ 109 (26 290 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑