Hifi

Publikováno 27. dubna 2018 | Pavel Víšek

0

Skryté rezervy třídy G

Ti, kteří kladou na stereo sestavu vyšší nároky, ale současně hlídají rozpočet, vybírají obvykle integrovaný zesilovač mezi „high-endem“ nižší střední třídy. Tuto kategorii dobře reprezentuje model FMJ A29, jemuž v katalogu anglické značky náleží druhé místo zdola.
V kvartetu firemních zesilovačů jde o nejmladší přírůstek, protože když jsme pro test ve S&V 12/16 vybírali „parťáka“ k SACD/ CD přehrávači FMJ CDS27 (za 23 490 Kč), museli jsme sáhnout po vyšším modelu FMJ A39 (stojí 46 790 Kč), protože „dvacítkový“ zesilovač tehdy ještě nebyl k dispozici. Zmiňované komponenty patří do řady FMJ (Full Metal Jacket), kterou spojují tuhá šasi na čtyřech odpružených patkách se skříněmi sendvičové konstrukce „sound dead steel“, kde tlumící materiál oddělující ocelové plechy sebemenší vibrace efektivně „umrtví“. Jediné provedení má vypouklý čelní panel z hliníku anodizovaného do antracitově šedé, multifunkční knoflík z téhož materiálu je tónovaný do kontrastnější titanové a fluorescenční displej je zelený.

„Géčko“? Spíše „áčko“.
Vnitřní uspořádání zesilovače je učebnicové. V levém předním rohu objevíme robustní toroidní transformátor s malými rozptylovými toky, který od citlivějších obvodů odděluje stínicí přepážka. Usměrněné napětí filtrují čtyři válcové elektrolyty s celkovou kapacitou 33 600 µF. Na deskách plošných spojů s miniaturními součástkami osazovanými technologií povrchové montáže (SMT) nelze přehlédnout řadu integrovaných obvodů, ale koncový stupeň je osazený diskrétně: mezi deseti výkonovými tranzistory, jež sdílejí hustě žebrovaný chladič, hrají prim dvojice typů NJL0281 a NJL1302 z katalogu firmy ON Semiconductor, jež patří mezi tranzistory ThermalTrak s integrovanou diodou, snímající teplotu součástky a monitorující i její klidový proud. Tepelná integrita koncového stupně tak nemá slabinu. Cirkulaci vzduchu kolem žeber chladiče usnadňují otvory na horní stěně i v základně šasi. FMJ A29, který do osmi ohmové zátěže dodává trvale výstupní výkon až 2× 80 W, pracuje ve třídě G. Ta obecně odpovídá široce otevřené třídě AB s tím, že do výkonu cca 15 W pracuje ve třídě A. Dvoustupňové napájení tranzistorů v koncovém stupni se přizpůsobuje výstupnímu výkonu: pokud amplituda signálu přesáhne určitou úroveň, je připojeno vyšší napájecí napětí a koncový stupeň tak dodávává i vyšší výstupní výkon. Třída G má proti třídě AB vyšší účinnost, ale zapojení zesilovače je samozřejmě složitější.

Bohatá konektivita
Všechny potřebné informace zobrazuje na čelním panelu centrální displej. Velký multifunkční knoflík kromě elektronické regulace hlasitosti (od 0 do 99, s krokem 1 dB) ovládá ještě po stisku tlačítka Balance vyvážení kanálů (ve dvanácti krocích na obě strany), dalšími tlačítky po levici lze zesilovač krátkodobě umlčet, případně regulovat ve dvou stupních jas displeje, případně ho vypnout. Dlouhá linie tlačítek vpravo slouží k přímé volbě některého z osmi vstupů včetně Phono pro gramofon s MM přenoskou. Čelními přípojkami jsou sluchátkový výstup a vstup pro osobní Skryté rezervy třídy G Ti, kteří kladou na stereo sestavu vyšší nároky, ale současně hlídají rozpočet, vybírají obvykle integrovaný zesilovač mezi „high-endem“ nižší střední třídy. Tuto kategorii dobře reprezentuje model FMJ A29, jemuž v katalogu anglické značky náleží druhé místo zdola. INT EGROVANÝ ZESILOVAČ ARCAM FMJ A29 31 190 Kč přehrávač (obě se zdířkami pro 3,5mm jacky). Zesilovač lze pohodlně ovládat z přibalené štíhlé (programovatelné) „dálky“ CR902. Na zadním panelu převažují pozlacené konektorové zdířky cinch, jež patří vedle výše zmíněných vstupů i dvěma výstupům – linkovému pro monitorovací smyčku rekordéru a výstupu z předzesilovače. Čtveřice šroubovacích terminálů umožňuje připojit reprosoustavy pomocí kabelů zakončenými holými vodiči i banánky. Na zadním panelu je třeba kromě zásuvky pro napájecí flexošňůru zmínit dvě přípojky, které slouží pouze pro napájení: port USB-A (5 V/0,1 A) a zdířka Accessory Power (6 V/ /0,5 A), jež vytváří zázemí pro malé externí boxy z řady rSeries, mezi nimiž najdeme většinou D/A převodníky pro rozšíření konektivity. Arcam FMJ A29 nabízí přirozený muzikální zvuk s výbornou kontrolou basů. Pochválit musíme také dynamiku, zobrazení hudební scény i oddělení jednotlivých nástrojů. Solidní výkonová rezerva postačuje i k odpovídajícímu vybuzení „hladovějších“ reprosoustav s nižší charakteristickou citlivostí.

ARCAM FMJ A29: 31 190 Kč
Rivalové: Marantz PM8006 (30 990 Kč; S&V 2/18); Rega Elex-R (31 990 Kč; S&V 12/17)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑