Multimédia

Publikováno 30. dubna 2018 | Petr Žák

0

Rozděl a panuj

Kde jsou ty časy, kdy v domácnosti na piedestalu připomínajícím oltář stál jeden mohutný televizor, k němuž rodina večer co večer společně usedala. Dnes je běžnou praxí více televizorů v bytě, kromě „velkého“ v obýváku ještě nějaký ten menší v kuchyni, dětském pokoji či v ložnici… Náročnější uživatelé pak často reprodukci televizoru kombinují s videoprojektorem.
Při sestavě více zobrazovacích jednotek může nastat problém s distribucí videosignálu. Vcelku snadné to je s televizním signálem z běžné antény, jehož rozdělení na několik částí není technicky nijak složité – a příslušné rozdělovací články pořídíme za pár korun i v kutilských prodejnách. Zapeklitější už je situace, pokud chceme do dvou čí více televizorů – případně do televizoru a projektoru – vést stejný signál třeba z BD přehrávače či jiného zdroje propojovaného se zobrazovačem kabelem HDMI. Ať už jde o situace, kdy chceme jednotky střídat (klasicky televizor a projektor), aniž bychom pokaždé museli přehazovat kabely, anebo o případ, kdy potřebujeme, aby více televizorů hrálo stejný obsah: taková situace může nastat třeba v restauraci, kde jsou televizory ve více místnostech.
V takových případech je třeba zapojit do sestavy „krabičku“, která signál z jednoho HDMI vstupu rozdělí na několik HDMI výstupů. Pokud se pustíte do hledání takového zařízení, celkem rychle asi najdete docela slušnou nabídku HDMI rozbočovačů, schopných nejčastěji distribuovat signál z jednoho vstupu HDMI na dva nebo čtyři výstupy. Jenže není HDMI jako HDMI… A volba správného rozhraní úzce souvisí s tím, jaký typ AV signálu chceme přenášet. Proto je třeba i v případě rozbočovačů nejprve ověřit, jakým standardem HDMI disponují a zda je to v souladu se zamýšleným využitím. Většina přístrojů spotřební elektroniky si stále vystačí s HDMI 1.4 (případně v podverzích 1.4a či 1.4b), které je bezproblémové pro přenášení videa v plném HD rozlišení. Varianta 1.4a je určena také pro 3D signál, dnes už spíše opomíjený, ale v domácí sestavě – pokud je součástí sestavy 3D televizor – možná ještě využívaný. HDMI 1.4 (a rozbočovač s tímto propojením) tedy postačí i pro signál z běžného Blu-ray přehrávače. Problém však nastává, chceme-li pracovat se signálem 4K Ultra HD, a to dokonce s vysokým dynamickým rozsahem (HDR). HDMI 1.4 sice dokáže přenášet i video se 4K Ultra HD rozlišením, ale jen ve frekvenci 24, 25 či 30 obr./s; a samozřejmě mimo hru je i HDR. Pokud tedy bude zdrojem signálu 4K Ultra HD Blu-ray přehrávač, pak by měl též rozbočovač signálu disponovat alespoň porty HDMI 2.0a/2.0b, které jsou kompatibilní se signálem 2160/60p včetně HDR; byť podle specifikace jen se statickými metadaty formátů HDR10 (2.0a) a Hybrid Log-Gamma (2.0b). Maximální podporu HDR, včetně dynamických metadat, pak jistí poměrně nový standard HDMI 2.1 zveřejněný v listopadu 2017. Najít rozbočovač těchto parametrů už není tak snadné.

Pro dva či čtyři výstupy
Propracované a luxusní řešení daného problému nabízejí produkty americké společnosti Atlona z kalifornského San José. Ta se specia – lizuje na profesionální síťová zařízení, přepínače, rozbočovače HDMI signálu, extendery (pro distribuci videa na větší vzdálenost) a podobné produkty. Pro rozdělení signálu HDMI pak nabízí přístroje označované jako distribuční zesilovače AT-RON-442 a AT-RON-444. Oba mají prakticky shodnou konstrukci, liší se v tom, že první umožňuje připojit dvě zobrazovací jednotky, druhý až čtyři.
V praxi (při testu televizorů OLED a QLED) jsem vyzkoušel první z nich se dvěma HDMI výstupy AT-RON-442, které v této kategorii považuji za tak trochu Rolls-Royce. Perfektní je už provedení v nevelké krabičce ze solidně působícího silného černého plechu. Vpředu je šestice diod signalizujících provozní stav (zapnutí, vstupní signál, výstupy 1 a 2, tzv. interní a učící se režimy) a tlačítko jejich přepínače. Vzadu jsou pak příslušné konektory: vstup HDMI, dva výstupy HDMI, port mini USB (označený jako FW a určený k případné aktualizaci firmwaru – po stažení ze stránek výrobce). Napájení pak obstarává síťový adaptér na 5 V (přípojka má speciální koncovku zabraňující chybě v připojení).
Trochu podrobnější vysvětlení vyžaduje zmíněný přepínač režimů Internal a Learn. V prvním zesilovač volí nejvyšší rozlišení, které připojené zobrazovače podporují, ve druhém pak signál upraví pro parametry zobrazovače na výstupu 1. Atlona funguje i jako zesilovač signálu, výrobce garantuje, že pro 4K Ultra HD signál může přívodní i výstupní kabeláž (od přehrávače i od „krabičky“ k zobrazovači) měřit až pět metrů, pro 1080p pak dvojnásobek.

Zvládá i Dolby Vision
Verze HDMI odpovídá dle údajů výrobce specifikaci 2.0a. Maximální přenosová rychlost je 18 Gbit/s, zmíněna je také podpora Dolby Vision, tedy HDR s dynamickými metadaty. Což je docela zajímavé, protože podle specifikací HDMI (viz hdmi.org) by dynamická metadata HDR videí měla být zajištěna až ve verzi HDMI 2.1. Nicméně ponechme teorii stranou, z praktické zkoušky mohu potvrdit, že i Dolby Vision na AT-RON-442 funguje, ukázková videa v tomto standardu „krabička“ na oba připojené televizory přivedla zcela bezchybně. Atlona AT-RON-442 je tedy špičkový rozbočovač videa v současné nejvyšší kvalitě a docela dobře si ho dokážu představit třeba v náročněji koncipovaných domácích kinech s velkoplošným televizorem spolu se 4K projektorem v jedné sestavě.

ATLONA AT-RON-442: 11 067 Kč


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑