Hifi

Publikováno 14. května 2018 | David Nývlt

0

Dostupný Hi-Res

První dojem? Vzhledově elegantně jednoduchý a precizně provedený stereofonní mikrosystém s CD mechanikou a mnoha dalšími signálovými zdroji, připojeními a anténkami a v neposlední řadě i DAB+, s klavírním lakem na dvoupásmových regálovkách. To zní slibně.
Hned při počátku zkoumání toho, co tento mikrosystém umí, jsem zavzpomínal na dřívější zvyklost výrobců domácí elektroniky. Myslím tím pochopitelně dřevní dobu elektroniky, u nás zvýrazněnou dobou mého mládí, tedy komunismem. Pokud v té době chtěl člověk u nás vidět magnetofon či gramofon lepší úrovně, musel do Tuzexu. Pro mladší připomínám, že šlo o několik obchodů, kde se platilo alternativní měnou Československé socialistické republiky, tzv. bony neboli tuzexovými poukázkami. K jejich oficiálnímu získání měl přístup jen malý okruh vybraných občanů. Výběr přístrojů v těchto obchodech (s AV elektronikou byly asi tři na celou Prahu), nebyl nijak ohromující, dva až tři modely od každého druhu. Pozor, nikoli značky! Mnohem větší výběr však byl v bazarech s elektronikou, které jsem pravidelně obcházel a těšil se pohledem na VU metry, páčky funkcí a představami, jak krásně by asi hrály u mne doma. Téměř jedinou možností v základní orientaci mezi nimi byla právě ona výše avizovaná zvyklost výrobců umisťovat na komponent jedno nebo dvě slovní označení funkcí, které přístroj nabízel. Vždy to byly pochopitelně ty NEJ. Již při zběžném pohledu zájemce věděl, že pokud je na panelu napsáno Dolby C, jde technicky novější a lepší přístroj než s označením Dolby B. O tato označení jsem se proto (mimo jiné) zajímal, přestože bych konkrétně Dolby nikdy nezapojil (snižovalo úroveň šumu, ale bohužel částečně i výšek). Prostě se jednalo jen o vodítko pro určení předpokládané technické úrovně celého komponentu. Byla to téměř jediná možnost, protože propracovat se v obchodě k poslechu či technickým údajům pro porovnávání bylo obtížné, mnohdy nemožné.
Zpět k současnému Pioneeru, tep a tlak mi poskočily do hodnot, které by se mé lékařce rozhodně nelíbily, při zjištění, že tento mikrosystémumí to, o čem si mnohé, daleko dražší komponenty mohou stále nechat jen zdát. Jeho převodník (DAC) totiž zvládá formáty Hi-Res, a to nejen do 24/192, ale dokonce i DSD (až do 11,2 MHz). Toto zjištění u mne vyvolalo rozechvělý pocit, že mne čeká něco příjemného. Polkl jsem tedy prášky na snížení krevního tlaku a odebral se zapojovat a poslouchat.

Hluboká elegance
Všechny komponenty jsou výrazně hlubší než širší, jsou střídmě elegantní, se špičkovou povrchovou úpravou a klavírním lakem hlubokého lesku na reprobednách. Jsou vybaveny drobnějšími, ale kvalitními zlacenými reproterminály s plastovou šroubovací matkou a možností zapojit banánky (po vyjmutí špuntíků). Koncepce působí střídmě, ale je dotažena k dokonalosti. Na předním panelu si však povšimněte drobných tlačítek na horním okraji, určených zdánlivě jen pro ovládání CD mechaniky, s jejich pomocí uřídíte (v méně komfortním režimu) i ostatní funkce. Pohodlněji vše zvládnete z dálkového ovladače dospělého rozměru. Na zadním panelu jsou dvě wifi/BT anténky, ethernetový konektor, USB vstup, optický Toslink (ideální pro připojení TV zvuku), analogový cinchový vstup, výstup cinch pro subwoofer, anténa pro DAB+ a FM.

Komfort obsluhy
Podstatný pro provoz je však zobrazovací displej, láká mne říci spíše „obrazovčička“, vzhledem k přehlednosti a preciznosti zobrazování. Má problém jen s háčky a čárkami. Do zadního USB jsem připojil 120GB externí přenosný disk a vybral Rear USB z nabídky vstupů. HDD se okamžitě kompletně načetl a mohl jsem si vybírat hudbu, velmi přehledně a pohodově. Obrazovka informuje o názvech, interpretech ale i formátu v jakém je skladba nahrána, o čase – uplynulém i celkovém, včetně analogového teploměru probíhajícího přehrávání. Je zde i místo pro barevné zobrazení obálky alba. Snadno se pohybujete způsobem Windows v jednotlivých složkách a příjemné je, že můžete hledat v jiných složkách a původně zvolená hudba stále hraje. Stejně komfortního provozu si užíváte také u ostatních signálových zdrojů. A že jich je. Pioneer je připraven pro služby TuneIn, Spotify, Deezer, Tidal, AirPlay, Chromecast, FireConnect, PTS Play-Fi a Play Queue. Odpůrcům internetového poslechu hudby chci namítnout, že Tidal ve verzi HIFI hraje CD kvalitu a nahrávky jsou zde na vynikající audiofilské úrovni, například i od renomovaného vydavatelství Reference Recordings.

Sice nehřeje, ale hraje
Zesilovač je digitální (tedy většinu energie opravdu vyzáří a nehřeje) a jeho 2× 65 W (4 ??) by zvládlo i případně rozměrnější reprosoustavy (mimochodem, systém lze pořídit samostatně i bez reproboxů, akční cena v době uzávěrky atakovala hranici 11 000 korun!). Soustavy jsou osazeny výškovou kalotou (o 25 mm) s měkkou látkovou kopulkou a středobasovým reproduktorem o průměru 130 mm s membránou z tkaniny výrazně hrubé struktury utkané ze skelných vláken, uprostřed má vypouklou prachovku. Na zadní stěně pak najdeme drobný bassreflex. Konstrukce ozvučnice je opravdu masivní a velmi pevná. Bedýnky i přes malé rozměry hrají výborně, basů je dostatek a hudební detaily jsou přesné a vykreslené. Nedělám si iluze, že by byla plně využita audiofilská úroveň nahrávek s rozlišením 24/192 či DSD, ale přesto je vzrůst kvality hudebního signálu znát, především v detailnosti a vzdušnosti vykreslení. Zvuk je velmi kultivovaný a má blíže k přesnější „audiofilské“ reprodukci než k barevně zvukomalebným, rozmáchlým show minisystémů. Rozhodně jsem však necítil nějaká omezení na okrajích frekvenčního spektra, ale záleží také na umístění reprosoustav ve vašem poslechovém prostoru. Navíc je zde možnost manipulovat s basy i výškami v rozmezí ±10 dB. Já vše poslouchal při pozici „nula“. Sluchátkový výstup 3,5 mm je kvalitní a připojená sluchátka Sennheiser HD 599 hrála opravdu velmi dobře. Na mikrosystém a jeho cenu přímo skvěle. Mé nezřízené nadšení a chválu vnímejte s ohledem na rozměry a cenovku, kterou bych však osobně u X-HM86D odhadoval mnohem vyšší. Je zřejmé, že zvyklosti výrobců se během čtyř desetiletí změnily, neboť na řídicí jednotce Pioneeru je uvedeno jako „highlight“ pouze DAB+, jehož provoz mne v našich podmínkách uchvátil nejméně. Hi-Res nebo DSD by bylo lákavější.

PIONEER X-HM86D: 20 500 Kč
Rivalové: Panasonic SC-PMX152EGS DAB+ (14 990 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑