Multimédia

Publikováno 21. května 2018 | Pavel Víšek

0

Zvuk v líbivém kabátě 

Nabídka soundbarů, které povyšují plochý zvuk neméně útlých televizorů, stále roste, ale jejich zevnějšek se stává více či méně uniformním. Originalitu nabízí dánská značka Jamo dvěma novými modely, z nichž dostupnější je stéla Studio SB 36.
Známá značka, která předloni oslavila kulaté abrahámoviny, sice nemá mezi soundbary dlouhou tradici, ale tu nahrazuje erudicí i nápady. Hned za vůbec první soundbar Torsten (S&V 4/14) si proto odnesla z veletrhu CES cenu za inovaci, ale u letošních novinek vsadila na vyhlášený skandinávský design. Velký test soundbarů v minulém čísle představil vyšší model Studio SB 40, který reprodukci basů opírá o aktivní subwoofer. Ten má kompaktnější SB 36 integrovaný, ale společného jmenovatele obou štíhlých komponentů představuje vedle rozhraní Bluetooth čalounění černou anebo šedou průzvučnou tkaninou s hrubší texturou, která představuje retro prvek evokující reprosoustavy z 60. let, kdy značka Jamo začínala. Plastová těla u obou provedení jsou vyladěna do blízkých barevných tónů.

Flexibilní stéla
Tělo tvoří výlisek z tuhého plastu ABS, který svou šířkou lícuje s typickým televizorem se čtyřicetipalcovou úhlopříčkou (102 cm), ale „schová“ se samozřejmě i pod přístroje podstatně větší. S obdélníkovým průřezem spočívá svou delší hranou na desce televizního stolku, což umožňují dvě podložky z měkčené pryže, jež mají tvar pásků; na zadní stěně samozřejmě nechybějí dva otvory pro instalaci na zeď, kterou usnadňuje přibalená kartónová šablona. S výjimkou ultratenkých televizorů OLED komponent se svou hloubkou 10,2 cm nijak neexpanduje do popředí a v interiéru vizuálně „ladí“. Osazení vychází z firemních měničů, modifikovaných pro nové soundbary. Po stranách čelní stěny lze vytušit pár tweeterů s poddajnou kalotou (o 19 mm), které doplňují dva oválné středobasové reproduktory (na šířku 6,4 cm) s kompozitními membránami, využívající bonus bassreflexové ozvučnice, jejichž trubice (či spíše labyrinty) ústí na obou postranicích. Vestavěná elektronika disponuje čtyřmi zesilovači ve třídě D s celkovým instalovaným výkonem 56 W, které nabízejí při bi-ampingovém buzení trvale výstupní výkon na jeden tweeter až 10 W a u každého středobasu pak 18 W. Funkci aktivních elektrických výhybek, jež pracují s dělicím kmitočtem 2300 Hz, má v „popisu práce“ spolu s dalšími aktivitami obvod digitálního signálového procesoru (DSP), který si značka Jamo nechává vyrábět na zakázku.

Základní konektivita
Kontrolky a ovládací prvky soustřeďuje nízký centrální panýlek ve zkosení na horní hraně soundbaru. Jeho hlavní část tvoří podsvícené kontrolky včetně ikony DD, signalizující, že je dekódovaná zvuková stopa s formátem Dolby Digital. Na levé straně narazíme na tlačítka, jež slouží k volbě vstupu, párování na bezdrátové platformě Bluetooth i krátkému „umlčení“ přístroje. Protilehlá strana nabízí dvě tlačítka elektronické regulace hlasitosti. Všechny tyto funkce dostáváme pod kontrolu z malé tenké „dálky“ (na knoflíkovou baterii CR2025), která je však svými mírně vystouplými membránovými tlačítky nezastupitelná při volbě režimu Virtual Surround Mode, zprostředkovávaného výše zmíněným DSP, případně funkce Dialog Enhance s ekvalizační křivkou přispívající k lepší srozumitelnosti mluveného slova třeba při sledování televizního zpravodajství. Všechny přípojky jsou přístupné ve vybrání dolní stěny poblíž zadní hrany: na rozdíl od vyššího modelu se ještě musíme obejít bez digitálního rozhraní HDMI, nabízejí se však dva vstupy: digitální optický a analogový linkový pro TosLink, respektive 3,5mm jack. Úplně dole najdeme zdířku pro kabel externího spínaného napájecího adaptéru (18 V/2,8 A).
Zvuk soundbaru Studio SB 36 je čistý a vyvážený, takže se ctí obstojí nejen u televizních pořadů a filmů, ale i hudebních videí. Vestavěný subwoofer má samozřejmě své limity. Kmitočtovým rozsahem si nezadá s malými regálovkami, ale i když nejde do hloubky v basech, dopřává ji alespoň přehledně vykreslené hudební scéně. Každopádně standardní televizní zvuk posouvá do vyšší dimenze.

JAMO STUDIO SB 36: 8 990 Kč
Rivalové: Klipsch RSB-3 (8 990 Kč); Q Acoustics M3 (10 990 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑