Hifi

Publikováno 31. května 2018 | Pavel Víšek

0

Věžička do sítí

Mezi novinkami japonské značky, jež absolvovaly domácí premiéru na výstavě Audio Video Show Praha 2018, patří minisystém CS-N775D, který tvoří síťový CD receiver CR-N775D a dvoupásmové regálovky D-165. „Nejvyšší“ z nových věžiček je katalogu avizovaná jako síťové audio další generace plným právem.
Rozměrově a zčásti designově si CS-N775D nezadá s nižšími systémy CS-N575D a CS-N375D, což platí pro CD receivery (bez přívlastku síťové) i reprosoustavy, ale rozdílovými prvky jsou bohatší výbava, případně sofistikovanější provedení: třeba soustavy D-165 se liší od dvoupásmovek D-175, jež tvoří součást vlajkové lodi CS-N1075 (S&V 6/17), jen odlišnou povrchovou úpravou. Síťový CD receiver CR-N775D se prodává též samostatně za 14 490 Kč; vyrábí se ve dvou barvách (černá a stříbřitá), více barevných kombinací nenabízí ani kompletní systém, protože soustavy jsou na povrchu upraveny pouze černou vinylovou fólií.

Vylepšené „déčko“
Na hliníkovém čelním panelu s kovovými ovládacími prvky nelze u CR-N775D přehlédnout barevný LCD displej, zobrazující vše potřebné včetně obalu přehrávaného alba (pokud „artwork“ metadata obsahují), u něhož lze tlačítkem Display volit velikost: velký formát nebo ikonku, nabízející prostor pro další informace. S displejem dole lícuje CD mechanika, jež přehrává i disky CD-R(W) se soubory MP3. Potmě na velký knoflík elektronické regulace hlasitosti (v rozsahu od 0 do 50) upozorní bílá iluminace po jeho obvodu. Tónové korekce basů a výšek, vyvážení kanálů i aktivaci expandéru PM Bass zpřístupňuje tlačítko Tone na přibalené „dálce“. Rychlý přechod ze skladby na skladbu umožňuje malé „točítko“ jog/shuttle. Miniaturní tlačítka ovládají základní funkce CD přehrávače, volbu vstupu (zdroje signálu) a pohyb v menu. Čelní přípojky zastupují sluchátkový výstup a port USB-A pro přehrávání audia z flashek a externích pevných disků. Spínaný napájecí zdroj je pečlivě odrušený a zesilovač, který pracuje ve vylepšené třídě D (patentovaná technologie 3-state Bitstream), dodává trvale do čtyřohmové zátěže výstupní výkon 2× 40 W, což připomíná, že výkonová rezerva je zamýšlena pro „nasazení“ systému v menších místnostech.

Výbava i do budoucna
D/A převodník s obvodem Asahi Kasei AK4490 (768 kHz/32 bitů), jehož digitální šum eliminuje firemní technologie VLSC (Vector Linear Shaping Circuitry), na vstupech podporuje signály PCM do 192 kHz/24 bitů i streamy DSD až po 11,2 MHz. Hudbu lze v domácí síti poslouchat z pevných disků PC i datových úložišť NAS, dále se nabízí bezpočet internetových rádií ze serveru TuneIn i přímá podpora účtů síťových služeb Deezer, Spotify a Tidal. Formátová kompatibilita je široká, chybí jen Ogg Vorbis, ale aktuální firmware už podporuje perspektivní zvukový kodek MQA. K bezdrátovým rozhraním wifi, které je už duální, a Bluetooth 4.1 musíme připočítat ještě AirPlay a Chromecast. CR-N775D poslouží jako klient v multiroomových instalacích s DTS Play-Fi i FlareConnect, k ovládání slouží aplikace Onkyo Controller, kterou lze stáhnout ve verzích pro Android a iOS. Tuner disponuje rozsahy FM (se základními funkcemi RDS a čtyřiceti předvolbami) a DAB+. Na zaplněném zadním panelu najdeme tři vstupy (linkový a dva digitální – optický i koaxiální), další port USB-A, ethernetový vstup LAN a dvojici výstupů (linkový a pro subwoofer), dále anténní přípojku, dvě směrovatelné anténky a zásuvku pro napájecí šňůru. Konektorové zdířky cinch jsou poniklované.

Vytříbené regálovky
Kabinety dvoupásmových reprosoustav D-165 tvoří MDF desky o tloušťce 12 mm, jež vpředu plastová „čela“ zesilují o dalších 10 mm. Polomatná strukturovaná vinylová fólie na povrchu evokuje texturu lakovaného dřeva, respektive vpředu pískovaný hliník, výbava zahrnuje i odnímatelné rámečky s průzvučnou tkaninou. Tweetery s kruhovými zářiči (o 30 mm), jež proti poddajným kalotám nabízejí čistší zvuk, doplňují středobasové měniče (o 130 mm) s kónickými membránami, kde základnu z aramidových vláken tlumí vrstva netkané bavlny; jejich vyzařování optimalizují kovové fázové difuzory ve tvaru projektilu. Elektrické výhybky v zapojení 2. řádu pracují s dělicím kmitočtem 2500 Hz a v jejich osazení najdeme svitkové kondenzátory i cívky na feritových jádrech. K propojení se zesilovačem slouží vzadu pod ústím bassreflexu pár šroubovacích terminálů, jež zvládají i banánky. Příslušenství obsahuje pár reproduktorových kabelů skromného průřezu (investice do silnějších se vyplatí, terminály si poradí s průřezy do 4 mm2). Systém Onkyo potěší vyrovnaným, dobře kontrolovaným čistým zvukem se solidním základem vyšších basů. Pro místnosti s větší výměrou, kde by už „ztrácel dech“, se nabízí koupě samotného receiveru CR-N775D v kombinaci s citlivějšími soustavami: naším tipem jsou Klipsch Reference R-15M (S&V 9/14, pár za 6 490 Kč), sice osmiohmové, ale s citlivostí 94 dB, jež zesilovači nemálo „uleví“.

ONKYO CS-N775D: 19 490 Kč
Rivalové: Pioneer X-HM86D (20 490 Kč); Yamaha MCR-N570D (15 990 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑