Audio

Publikováno 28. června 2018 | Pavel Víšek

0

Říká NE placatému zvuku

Nejrozšířenější osobní počítače v domácnostech představují přenosné notebooky či laptopy, které s hlavním proudem televizorů spojují ploché LCD zobrazovače a neméně „placatý“ zvuk. Tady už ale problém neřeší soundbary a nastupují reproduktorové systémy dvou satelitů s podporou aktivního subwooferu. Aego3 anglické značky Acoustic Energy nabízí kvalitní reprodukci i čistý design.
Svůj první reprosystém s Bluetooth představila anglická značka už v roce 2006, kdy měla tato bezdrátová platforma oblibu ještě omezenou. Teď už však nemůže chybět u žádného ze tří nových modelů řady Aego Systems, jež zahrnuje bateriový přenosný přístroj Aego BT2, televizní soundbar Aego Sound3ar a „náš“ 2.1 set Aego3. Ten se vyrábí v jediném provedení se satelity, kombinující černý plast s přírodní barvou hliníku, aktivní subwoofer je černý.

Výkon na půl plynu
Do pomyslné výkladní skříně této sestavy patří dva kompaktní satelity, jež skončí po stranách notebooku či TV: se stereofonní bází to nemá smysl přehánět, protože třímetrové signálové kabely dávají volnost hlavně aktivnímu subwooferu, obsahujícímu veškerou elektroniku. Kabinety tvoří výlisky z tuhého plastu ABS, který je jemně pogumovaný, což je praktické zvláště v kontaktu s deskou stolu – satelity na hladkém povrchu nekloužou. Hliníkové profily se zaoblenými hranami na horních stěnách a po stranách ozvučnici zpevňují a samozřejmě satelitům také získávají plusové body za design. Základny kabinetů jsou zkosené a směrují tak čelní stěny s širokopásmovými reproduktory (o 60 mm) pod úhlem 60° k našim uším; před poškozením a pronikání drobných nečistot je chrání hustě perforovaný plech s vrstvou průzvučné tkaniny. Přípojka v podobě pozlacené konektorové zdířky cinch je přístupná zezadu ve vybrání, jež skryje před zraky estétů celý konektor. K buzení satelitů slouží zesilovače pracující ve třídě AB, které soustřeďuje deska plošných spojů, uchycená na vnitřní straně zadního panelu. Včetně zesilovače pro subwoofer zapojení jistí dva dvoukanálové výkonové obvody TDA7375, uchycené k malému hliníkovému chladiči, jemuž navíc vypomáhá celá kovová deska zadního panelu. Napájení zesilovačů a další elektroniky zajišťuje pečlivě odrušený a stíněný spínaný zdroj. Celkový instalovaný výkon představuje 65 wattů, konstruktéři s ohledem na menší zkreslení zjevně nevyužili parametry zesilovačů „nadoraz“, protože každý z obvodů TDA7375 nabízí podle katalogového listu do čtyřohmové zátěže výkon až 2× 35 W, ovšem při harmonickém zkreslení 10 %.

Detailně i od podlahy
Aktivní subwoofer na čtyřech pryžových podložkách má ozvučnici z MDF desek o tloušťce 16 mm, zpevněnou ještě po obou stranách silnou vrstvou černého polomatného laku. Hlubokotónový reproduktor (o 140 mm) s kónickou membránou budí už zmíněný zesilovač (dvoukanálový TDA7375 v můstkovém zapojení). Veškeré přípojky soustřeďuje výklenek v dolní části zadního panelu. Najdeme zde dva vstupy – linkový pro 3,5mm jack a digitální optický pro Toslink, dvoupólovou zásuvku pro napájecí šňůru a kvarteto pozlacených konektorových zdířek cinch, jež náleží výkonovým výstupům. K ovládání slouží malá tenká „dálka“ s membránovou klávesnicí, s níž můžeme volit mezi zmíněnými dvěma vstupy a bezdrátovým rozhraním input (ty indikují barevné LED diody na obdélníkovém panýlku v horní části čelní stěny, Bluetooth stylově modrá, digitální bílá a linkový oranžová). Z dálkového ovladače lze kromě hlasitosti satelitů regulovat také poměrné zastoupení basů ve zvuku, tedy výstupní úroveň aktivního subwooferu: tu signalizují čtyři bílé LED diody uspořádaná do řádku, ale slouží jen pro hrubou orientaci, musíme se řídit hlavně sluchem. Příslušenství obsahuje napájecí šňůru, dva třímetrové kabely zakončené pozlacenými konektory cinch, které se s plochým průřezem izolace nezamotávají, a jako vítaný bonus i dvoumetrový optický kabel. Od širokopásmových satelitů nelze očekávat jemné nuance dvoupásmových konstrukcí, ale zvuk nabízejí čistý i dostatečně detailní, podporu plných basů mají v aktivním subwooferu, jehož úroveň není třeba v menší místnosti „vyjíždět“. Kromě notebooku samozřejmě Aego3 poskytne zázemí i televizoru nebo přehrávačům optických disků všeho druhu.

ACOUSTIC ENERGY AEGO3: 8 490 Kč
Rivalové: Bose Companion 50 (11 990 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑