Nezařazené

Publikováno 23. července 2018 | Redakce

0

Jak oživit starý notebook nebo PC pomocí SSD disku WD

Už hodně vody uplynulo od dob, kdy označení SSD (Solid-state Drive) bylo považováno širokými masami uživatelů spotřební elektroniky za tajemnou novinku opředenou závojem neznáma. Přesto bude vhodné popsat alespoň elementární vlastnosti, výhody a nevýhody obou nejpoužívanejších typů datových úložišť. Tradiční disky, označované zkratkou HDD (Hard Disk Drive), fungují na principu magnetického záznamu, zjednodušeně řečeno pracují na principu magnetofonu). Jejich hlavní výhodou je nízká pořizovací cena, respektive velmi příznivý poměr cena/velikost úložného prostoru. Naproti tomu nevýhod je hned několik, namátkou lze zmínit křehkost, poruchovost (daná jejich mechanickou podstatou) a vyšší spotřeba energie. Hlavní nevýhodou je však nízká rychlost čtení i zápisu dat. V neustále se zrychlujícím světě nelze čekat a sledovat „kolečko“ na obrazovce běžné uživatele nejvíce irituje. Mechanický disk prostě v tomto ohledu nemůže konkurovat novější generaci datových úložišť fungujících na principu paměťových čipů, označovaných zkratkou SSD. Nárůst rychlosti čtení i zápisu dat je skokový, běžně lze prostou výměnou disku docílit trojnásobného až čtyřnásobného zrychlení počítače. Hlavní výhody jsou tedy daleko vyšší rychlost čtení i zápisu dat, vysoká odolnost proti mechanickým poškozením a chybám a také nižší spotřeba energie. Jak už to tak na světě chodí, vše má svá pro a proti. V tomto případě je největší nevýhodou vyšší cena, respektive poměr cena/velikost úložného prostoru. I když postupem času se tento poměr výrazně zlepšuje ve prospěch spotřebitelů, stále je paměťový disk se stejnou kapacitou několikanásobně dražší než jeho mechanický protějšek. Eventuální nevýhody představuje nutnost držet nejméně 10 % kapacity disku volné, jinak dochází k poklesu výkonu. Pro úzký okruh uživatelů také může být za nevýhodu považováno omezené množství zápisů na paměťové čipy, což ovšem pro běžného uživatele není vůbec podstatné. Je však nutné na to pamatovat při specializovaném využití, v tomto ohledu je podstatná zkratka TBW, tj. celkový počet terabajtů, které disk zvládne zapsat. I pro takové případy ale existuje poměrně elegantní řešení, např. SSD disky předního světového výrobce WD s označením Blue využívající technologii 3D NAND s 64 vrstvami, což efektivně navyšuje parametr TBW a usnadňuje tak i specializované použití, jako je pořizování, úpravy a střih videozáznamů, či zpracování a editace audio souborů. Tím lze snadno a efektivně dosáhnout až k limitům maximálního možného výkonu, zpracování audio/video souborů bývá často velice náročné na všechny jednotlivé součásti celého počítače. Pro takové operace je typické zpracování velkých objemů dat, a právě tehdy se v plné síle projeví rychlostní rozdíl, který s narůstajícím množstvím dat samozřejmě přímo úměrně souvisí se stále výraznější úsporou času.
Pro ilustraci rozdílu mezi klasickým mechanickým diskem a SSD však není třeba zajít až na samu hranici výkonnostního spektra k často až extrémně náročné oblasti audio/ video. Dokonce i zcela prostá a každodenní činnost, jakou bezesporu představuje kopírování či přesouvání souborů, je několikanásobně rychlejší. Opět platí, že zcela zřejmé rozdíly se nejvýrazněji projeví zejména při práci s velkým objemem dat. Nelze však zapomenout ani na menší soubory, jako jsou pro mnoho uživatelů např. fotografie. Často se právě u cenných fotografických úlovků a krátkých videozáznamů letních vodních i suchozemských radovánek jedná o datově „menší“ soubory, zato ovšem v hojném počtu. I za takové situace se projevují propastné výkonové rozdíly, jednoznačně hovořící ve prospěch SSD disku.
Nejvhodnějším využitím pro běžné uživatele je však s ohledem na poměr cena/výkon samotný provoz operačního systému. V takovém případě je totiž nejznatelnější zrychlení celého počítače a s tím spojené výrazné zvýšení uživatelského komfortu. Výměna disku představuje v porovnání se zakoupením nového počítače malou investici, ovšem přináší velkou změnu směrem k lepšímu, přesně v duchu známého rčení „za málo peněz hodně muziky“. Navíc si mohou uživatelé zdarma stáhnout klonovací aplikaci Acronis True Image WD Edition, která slouží pro snadný a bezproblémový přesun operačního systému ze předchozího disku na nový disk WD SSD. Po přesunu na nový disk je vhodné také nainstalovat software pro ovládací rozhraní WD SSD Dashboard, který zajistí stálý výkon, monitorování kapacity disku a aktualizace firmwaru. Tyto argumenty zcela jistě přiloží závaží na pomyslných miskách vah ke straně hovořící pro nákup a výměnu starého disku za nový. Navíc lze vždy po přesunu všech drahocenných dat starý disk i nadále využívat jako sekundární úložiště, ať už interní v případě stolních počítačů, nebo (za pomoci USB boxu) externí v případě laptopu. Tím lze dosáhnout až na samotný vrchol využitelnosti, zrychlit starší dýchavičný počítač a zároveň mít k dispozici velký objem pro ukládání vašich dat.
Malé upozornění závěrem: SSD představuje zásadní impuls pro váš starší počítač, jakmile jednou poznáte rozdíl, už se ke klasickým diskům nevrátíte.


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑