Multimédia

Publikováno 3. září 2018 | Pavel Víšek

0

Hudba s fištrónem

Bezdrátové audio systémy na trhu tvoří silně zastoupenou skupinu, v níž zaujmout není snadné. Čtveřice modelů z řady Music známé dánské značky však vedle skandinávského designu nabízí ještě umělou inteligenci, jež nemálo zvyšuje uživatelský komfort. Druhou nejdostupnější a první stereofonní volbu představuje Music 3.
Značku Dynaudio si přes čtyři desítky let spojujeme s reprosoustavami z kategorie hifi či high-endu, k nimž relativně nedávno přibyly také malé aktivní monitory z lifestylové série Xeo (dvoupásmovky Xeo 2 jsme představili ve S&V 3/16) s digitálním signálovým procesorem (DSP) ve funkci aktivních elektrických výhybek i tónových korekcí. Možnosti DSP rozvinuly nové firemní technologie RoomAdapt a Noise Adapt: první si pomocí odražených signálů, jež přicházejí do vestavěných mikrofonů, „osahá“ pozici systému v místnosti a optimalizuje kmitočtovou charakteristiku; druhá průběžně monitoruje hladinu okolního hluku a přizpůsobuje reprodukci tak, aby hudba zůstávala dobře srozumitelná třeba při hlučnější zábavě v místnosti: fyzikální princip je zřejmě obdobný jako u sluchátek s aktivním potlačením hluku. Music 3 se vyrábí ve čtyřech barvách: světle nebo tmavě šedé, tmavě modré a vínově červené.

Audiofilské geny
Uzavřená ozvučnice z tuhého plastu ABS se tvary vymyká pravým úhlům nejen z estetických důvodů, ale uvnitř se tak zhoršují podmínky pro vznik obávaného stojatého vlnění. Její půdorys má tvar nepravidelného (osově souměrného) osmiúhelníku, šestiúhelníkový rám s metalickými tóny spojuje prostorově uspořádané stěny, jejichž menší trojúhelníkové plošky lépe odolávají vibracím; chrání je hustě perforované plastové profily potažené průzvučnou tkaninou s hrubší texturou, kterou dodává dánská nábytkářská společnost Gabriel. Systém je osazený trojicí firemních měničů. Uprostřed čelní stěny vyzařuje pod úhlem 75° středobasový měnič (o 130 mm) s kónickou membránou z kompozitu MSP (polymeru plněného křemičitanem hořečnatým), jemuž po stranách sekundují dva tweetery s poddajnou kalotou (o 25 mm) s osami nasměrovanými více do prostoru. Multiampingové buzení měničů zajišťují tři zesilovače ve třídě D, z nichž každý dokáže trvale dodávat výstupní výkon až 40 W, což postačuje i na ozvučení větší místnosti. D/A převodník s nespecifikovaným obvodem podporuje signály PCM do 96 kHz a 24 bitů, což v daném případě plně postačuje, a podpoře se těší klíčové distribuční formáty včetně FLAC a WAV. Úkoly aktivní elektrické výhybky plní DSP. Fyzické ovládací prvky a kontrolky soustřeďuje zmíněný rám s pryžovou podložkou na širší dolní hraně, která je spolehlivou základnou. Tlačítkový vypínač nahmátneme vlevo dole. O šest tlačítek nahoře se dělí elektronická regulace hlasitosti (její úroveň zde indikuje linie šestnácti bílých LED diod), základní funkce pro přehrávání hudby a volič vstupů s dalšími šesti identickými kontrolkami. Drobnou výtku si zasluhuje hrubší ovládání hlasitosti: výkonová rezerva je větší než malá a prst na tlačítku „+“ není dobré zapomenout. Ve vybrání vzadu nad základnou našly místo zásuvka pro napájecí šňůru, linkový vstup pro 3,5mm jack, port USB- -A, který slouží přehrávání audia z paměťových flashek nebo ze strojků Apple, a zahloubené tlačítko pro reset do továrního nastavení.

Klíčem je wifi
Konektivita zahrnuje rovněž obě bezdrátová rozhraní, duální wifi (2,4 GHz, 5 GHz) a Bluetooth v mladší verzi 4.0 s nižšími energetickými nároky, jež zlepšuje výdrž vestavěné baterie (na jedno nabití vystačí až na 8 hodin provozu); kromě standardního kodeku SBC si Music 3 „modrý zub nevyláme“ ani na kvalitnějším aptX. Majitelé strojků Apple ocení podporu protokolu AirPlay. Aplikace nabízí i multiroomový režim, ve kterém lze provozovat až šest přístrojů z řady Music. Signál domácí sítě je však nezastupitelný, protože v příslušenství sice nechybí štíhlá „dálka“, ale nastavení systému i ovládání všech funkcí vyžaduje chytrý telefon či tablet s instalovanou aplikací Dynaudio Music, kterou lze stáhnout na internetu ve verzích pro Android a iOS. Starost o kvalitu zvuku můžeme ponechat v kompetenci technologiím RoomAdapt a NoiseAdapt, jež lze rovněž vypnout a následně využít korekci basů a výšek nebo grafický ekvalizér se třemi přednastavenými křivkami pro hudbu, film a mluvené slovo. Kromě bezpočtu internetových rádií se nabízí i streamování hudby ze síťových služeb, z nichž přímou podporu má jen Tidal. Zajímavou funkci představuje Music Now, jež sama vytváří personalizované playlisty podle hudebních preferencí uživatele: stačí vybrat oblíbené umělce. Music 3 nabízí čistý a dynamický zvuk s plným basovým základem, který je komplexní a dobře čitelný. I kvůli sotva třiceticentimetrové bázi tweeterů nejde samozřejmě o klasické stereo, ale cíle naplnit místnost hudbou konstruktéři dosáhli a technologie RoomAdapt a NoiseAdapt si zasluhují naši důvěru. Jejich schopnosti nelze přeceňovat, ale možnostem „svého“ DSP rozumějí optimálně.

DYNAUDIO MUSIC 3: 16 990 Kč
Rivalové: Přímí na našem trhu zatím nejsou.


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑