Audio

Publikováno 17. září 2018 | Pavel Víšek

0

Hi-Res kolibřík

Osobní přehrávače pro audio ve vysokém rozlišení jsou v kurzu, ale kapsy ještě často docela nadouvají. To ale není případ novinky M0, u níž miniaturní rozměry čínská značka Shanling ještě podtrhla nulou v typovém čísle. Ze standardního ovládacího komfortu přitom nemusíme příliš slevovat.

Typický zapalovač Zippo příliš nepřerůstal ani donedávna nejmenší firemní model M1, ale miniaturizace dále postoupila. Kovové tělo je oproti M1 o dva cm nižší, o půl centimetru zeštíhlelo a především je přehrávač bezmála o polovinu lehčí. I přes rozdíl v ceně 1 000 Kč však ve výbavě nechybí bezdrátové rozhraní Bluetooth. Stylový komponent lze tentokrát vybírat už z širší palety pěti barev: černé, fialové, modré, červené a titanově šedé. Do blízkých odstínů jsou vyladěná také pouzdra z polyuretanové kůže, která však představují volitelné příslušenství a vyjdou na 399 Kč. Zmínit si zaslouží i praktická klipsna za 149 Kč, v níž přehrávač umístíme třeba na opasek.

Skryté rezervy
Osobní přehrávače dnes dělají osobními přehrávači barevné dotykové displeje a konstruktéři u M0 toto pravidlo respektovali. Rozlišení 240 × 240 pixelů je u čtvercového displeje s úhlopříčkou 39 mm ještě docela jemné, ale malá plocha vyžaduje k velkým grafickým tlačítkům i nezbytným podmenu ještě několik nezbytných grifů: do předchozího menu nás vrátí přejezd prstem zleva doprava a dlouhý dotek znamená požadavek na návrat do hlavního menu, krátký dotek je potvrzením položky. To obsluhu proti „urostlejším“ osobním přehrávačům trochu prodlužuje, ale jinak to nejde. Displej zobrazuje vedle základních informací (jakékoli audio ve vysokém rozlišení rozlišují jen litery HR) i obal přehrávaného alba: pokud ho metadata neobsahují, nabídne univerzální „artwork“ ve stupních šedi. Údaje o formátu sice nenalezneme, ale z hlediska poslechu hudby nás to nemusí příliš trápit, protože M0 přehraje prakticky libovolný kodek, u něhož nás omezuje (spíše teoreticky) u signálů PCM až vzorkovací frekvence 384 kHz a rozlišení 32 bitů, u jednobitových streamů DSD pak DSD128 (5,6 MHz). D/A převodník je totiž osazený moderním obvodem Sabre ES 9218P z programu kalifornské firma ESS Technology. Ovládací prvky a přípojky se omezují na to nejnutnější, vpravo nahoře „točítko“ elektronické regulace hlasitosti (v rozsahu 0 až 100), vlevo dole pod krytkou slot pro nezbytnou paměťovou kartu microSD (až 512 GB), protože blíže nespecifikovaná vnitřní paměť pokrývá jen potřebu přehrávače. Dole zbývá zmínit už pouze port USB-C pro dobíjení baterie a přenos dat a sluchátkový výstup pro 3,5mm jack, který nabízí pro sluchátka s „venkovní“ impedancí 32 ohmů solidní výkon 80 mW, takže doporučená impedance sluchátek leží v poměrně širokém intervalu od 8 do 300 ohmů.

Provoz v obou směrech
Konektivitu samozřejmě rozšiřuje Bluetooth, který kromě standardních kodeků podporuje také aptX i LDAC (hlavně pro dražší sluchátka Sony) a v mladší verzi 4.1 šetří vestavěnou baterii. Ta má výdrž až 15 hodin (žádné počáteční podmínky jako formát nebo nastavenou hlasitost však dokumentace neuvádí) a na plnou kapacitu 640 mAh se nabije za dvě hodiny. Dodejme, že „modrý zub“ nám nepředkousává jen signál pro bezdrátová sluchátka, ale data umí rovněž přijímat, takže hudbu lze streamovat z chytrého telefonu a poslouchat ji kvalitněji prostřednictvím sluchátkového výstupu přehrávače. V obou směrech funguje rovněž zmíněné rozhraní USB-C, takže přehrávač může posloužit rovněž coby kvalitní zvuková karta připojeného notebooku. Příslušenství se omezuje na propojovací USB kabel, ale k jeho vyšší životnosti přispívá zpevňující textilní oplet. Přehrávač nabízí na svou třídu nebývale čistý a detailně prokreslený zvuk, se kterým strčí snadno do kapsy i ten, který mají mnozí zažitý ze svých smartphonů a osobních počítačů. Naše očekávání sice nutně limituje jinak příznivá cena, ale nový přírůstek katalogu čínské firmy s třicetiletou tradicí je i tak milým překvapením.

SHANLING M0: 2 990 Kč
Rivalové: V této cenové kategorii na našem trhu zatím nejsou.


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑