Video

Publikováno 9. října 2018 | Miroslav Werner

0

Jako 4K vejce XPR vejci

BenQ potěšili fanoušky 4K rozlišení hned dvěma novinkami z oblasti velmi zaplatitelných projektorů. Jednu jsme vám už představili v S&V 3/18, a sice model W1700, který byl letos oceněný cenou EISA jako Best Buy projektor. Tím druhým, který doputoval do naší redakce o něco později, je model TK800. Na první pohled se vlastně neliší, jen rozdílným metalickým nádechem čelního panelu.
Drobné odlišnosti však najdeme uvnitř a projektor se také pyšní ještě nižší cenovkou než zmiňovaný W1700: někteří prodejci jej však nabízejí za cenu nižší a tak jsou oba modely vlastně zcela srovnatelné i cenově.

4K pod 40k
Jak jsem uvedl v recenzi W1700, rozlišení 4K, respektive Ultra HD televizory již nejsou nijak neobvyklým formátem a jejich ceny se již dostaly na úroveň, kde předtím kralovaly „fullhádéčka“. Pro filmové nadšence však nebylo dlouho nic k dispozici, tedy za zaplatitelný peníz, a 4K projekce dosahovala nejprve ceny velmi luxusního automobilu či mimoměstského obydlí. Pod magickou hranici „1K za deset litrů“ jsme však sestoupili teprve nedávno a platí to jak pro Full HD, tak Ultra HD projektory. Projektor samotný pravděpodobně leží na rozhraní typického přenosného projektoru (ostatně váží něco přes čtyři kilogramy) a je vybaven brašnou. Hezké. Jak pro domácí, tak pro nějakou „přenosnou“ projekci na chalupu, případně pro ty každopondělní porady, či pro nějaké LAN party.

Co si odpustit (a co už zase ne)…
… je také na vás. Samozřejmě se nelze domnívat, že za tu jednu až jeden a půl průměrné měsíční mzdy v naší malebné kotlině dostaneme highendový stroj se třemi čipy, je třeba se trochu krotit. Dle očekávání se u nejlevnějších projektorů musíme rozloučit s lenshiftem, tedy mechanickým vychýlením objektivu pro narovnání promítaného obrazu bez digitální korekce. Výjimkou tedy není ani TK800, ani jeho dvojče W1700 a lenshiftu se nedočkáme ani v jedné rovině a ani v omezeném rozsahu. Prostě tam není, a tak musíme při instalaci dobře rozmýšlet, násobně vícekrát měřit, než řezat, jak „šlic“ pro založení kabelu do zdi, tak případnou trubku na univerzálním držáku. Nebudeme se asi ani příliš podivovat, že srdcem TK800 je jednočipový DLP „endžín“. U něj však nastává jediná zásadní odlišnost TK800 od W1700. Ne, netěšte se, výrobce ani v tomto případě nevsadil na vyšší XPR čip s nativním rozlišením 2716 × 1528 bodů, to by mu prostě ekonomická rozvaha jednoduše nedovolila (tedy alespoň v roce 2018, zůstaňme pevnýma nohama na vyprahlé zemi). Stále zde máme Full HD DLP jednočip, kde jsou zrcátka rozmítána díky XPR technologii tak mohutně, že se jejich výkyv nepostará, jak je u DLP základní a běžné, jen o jas konkrétního bodu, ale jeden pixel, tedy jedno fyzické mikrozrcátko, vytvoří čtyři sousední fyzické body. A opět uvedu, že pokud to považujete za zásadní marketingový papírový podvod, pak já tedy rozhodně ne, protože se prostě ty pixely v Ultra HD rozlišení (konkrétně 3840 × 2160) zkrátka na projekční plochu dostanou. Že se tam nedostanou úplně naráz a musíme trochu využít nedokonalosti sítnice, celého oka a především našeho mozku, je samozřejmě fakt. I tak je ale výsledek významně lepší než v případě LCD s posuvem panelu (ať už mu říkáme e-shift, nebo nějak úplně jinak). Čip tedy zůstává ve velikosti 0,47″ s rozlišením 1920 × 1080 a je pochopitelně doprovázen, jako u jiných konvenčních jednočipových DLP aplikací, rotujícím barevným filtrem. Ten však není tvořen RGBRGB výsečemi, jako u modelu W1700, ale výsečemi RGBW. Máme zde tedy menší počet jednotlivých odstínů barvonosných záblesků ale zároveň jednou za obnovení celého snímku také situaci, kdy filtrem projde bílé světlo. To znamená, že se významně navyšuje jas celé projekce, který nyní dosahuje hodnoty 3000 ANSI lumenů. Že to není „zadarmo“, je nabíledni.

Jsem korporátčík, nebo nejsem?
Obvykle se takové řešení uplatňuje u projektorů pro korporátní projekce, právě z důvodu navýšení jasu, neboť nikdo nechce mít u prezentací tmu. Důležitější je, že ač tento zajímavý fígl skutečně přináší nezanedbatelně vyšší jas, zároveň tím také poněkud trpí barevné podání. A tady už se musíme dopustit hodnocení. Za mne, čistě subjektivně, to v žádném případě není průšvih. Naopak, podání filmové projekce zcela odpovídá entry-level kategorii domácích projektorů (a zásadně pomáhá fakt, že se jedná o fyzické Ultra HD rozlišení) a z navýšení jasu pak jednoznačně tyjí příznivci sportu a příznivci hraní na velké ploše. A za pravdu mi dává i samotný výrobce, TK800 podporuje, stejně jako W1700, i HDR. Nezobrazí ho sice zcela důsledně, bavíme se o cca 92 % Rec. 709, zatímco u HDR bychom raději viděli co nejvyšší přiblížení Rec. 2020, jenže při pohledu na cenovku lze skutečně hodně odpustit. Objektiv nabídne poměrné malý rozsah transfokace, při zoomu 1,2×, který odpovídá právě subtilním a levným DLP projektorům. U modelu W1700 je udávána barevná „akurátnost“ 96 % Rec. 709, a ta čtyři procenta tedy zjevně padají na vrub právě odlišenému barevnému rotačnímu filtru.

Stereoskopičiny
Nechci omílat stále dokola známé fakty, že 3D technologii je vlastně odzvoněno, že se vrací ve zhruba dvacetiletých vlnách, aby se pak zase uložila ke spánku. Ale musím. Paradoxně proto, že se TK800 3D zobrazení na rozdíl od dospělejších XPR projektorů s 0,67“ čipem s vyšším rozlišením nevyhýbá. Nemusí. Jedná se samozřejmě o „pouhé“ Full HD rozlišení 1920 × 1080, právě fyzické rozlišení čipu však umožňuje 3D zobrazení „beze zbytku“, tedy tak, že datová informace o jednom obrazovém bodu odpovídá fyzickému bodu DLP čipu.
Když už zmiňujeme 3D, je třeba poznamenat, že BenQ, na rozdíl od mnoha konkurentů, stále drží kompatibilitu se signálem 720p/120 obr./s, důležitou pro 3D zobrazení z počítačů (včetně Nvidia 3D vision), nezalekne se pochopitelně dnes standardního frame packing Full HD 3D z Blu-ray disku, ale ani SBS či OU va riant s polovičním či čtvrtinovým rozlišením, jak je na nás chrlí televizní vysílání či MKV pirátští transkodéři.

Resumé
Nechtěl bych se dopouštět jen zkráceného a zkratkovitého úsudku „za ty prachy fakt dobrý“ a pojďme se podívat, co mne k tomuto názoru vede. Jednak je to již zmíněné barevné podání, které je sice pravděpodobně měřitelně o něco horší než u modelu W1700, bez přímého srovnání však pravděpodobně rozdíl nezjistíte. Platí tedy, co jsem uváděl již u předchozího modelu. TK800 nabídne u kvalitních přepisů původně analogových zdrojů velmi citlivě podané filmové zrno, u primárně digitálních záznamů se nedopustí přílišného leštění a jásavých plakátových barev. Lag zobrazení, asi nejdůležitější parametr pro gamesníky, který zase tolik nezajímá filmové fanoušky, dosahuje akceptovatelných 44 ms a je tedy ještě o něco lepší než v případě W1700. Tékáčko je zkrátka naprosto univerzálním projektorem. A za velice dobré peníze. V ceně kolem 40 tisíc skutečně příliš mnoho Ultra HD projektorů nenalezneme, BenQ W1700 nabídl v této cenové kategorii pochopitelně jen minimalistickou výbavu, avšak bez dopadu na obrazovou kvalitu, která je u projektoru nejdůležitějším hlediskem. TK800 jde ještě dále, tedy níže s cenovkou a také nezanedbatelně výše s jasem.

 

BENQ TK800 33 990 Kč
Rivalové: Optoma UHD550X (S&V 11/17, 38 990 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑