Multimédia

Publikováno 8. listopadu 2018 | Pavel Víšek

0

Top zvuk pro desktopy

Malé aktivní reprosoustavy pro zvukovou kultivaci domácích počítačů se v nabídce zavedených značek neobjevují často. Kompaktní dvoupásmovky DS-2, které jsou novinkou tradiční anglické značky, si zaslouží pozornost i proto, že jsou bezdrátové.
V katalogu značky Wharfedale vystřídaly úspěšný model DS-1, ale jejich atraktivní design vychází spíše z mladších větších reprosoustav Diamond Active A1 (S&V 12/16). Ty jsou sice také bezdrátové, tady však (až na využití téže volné frekvence 2,4 GHz) další podobnost končí, protože k digitální a nadto bezeztrátové distribuci hudby potřebují speciální hub. „Dé-es dvojkám“, jež se vyrábějí v černém či bílém provedení, stačí Bluetooth a ten je moderním standardem nejen u notebooků a desktopů. Alternativou je samozřejmě linkový vstup pro připojení soustav prostřednictvím signálového kabelu.

Klasická konstrukce
Stěny tuhých skříní s vnitřním objemem 1,8 l tvoří MDF desky o tloušťce 12 mm, ale mechanicky nejexponovanější čela zesilují o dalších 9 mm přidané desky v silném lesklém laku. Oba měniče chrání před poškozením nízké, hustě perforované plechové vrchlíky, které rámují chromovaná kovová mezikruží. Kabinety se zaoblenými bočními hranami jsou potažené koženkou a příslušenství tvoří aršík s osmi samolepicími pryžovými podložkami, jež omezují mechanickou vazbu s deskou stolu a současně soustavy stabilizují, aby nikam nepochodovaly. DS-2 jsou osazeny firemními reproduktory: Tweeter s hedvábnou kalotou (o 19 mm) doplňuje středobasový měnič (o 75 mm) s lehkou a pevnou kónickou membránou z polypropylenové tkaniny, kterou s košem spojuje pryžová vlnka. Aktivní je pouze pravá soustava, kterou s levou pasivní propojuje metrový signálový kabel s konektory cinch; obsahuje také veškerou elektroniku včetně stereofonního výkonového zesilovače pracujícího ve vysoce účinné třídě D, jenž je osazený duálním integrovaným obvodem STMicroelectronics TDA7491HV a do každé soustavy dokáže trvale dodávat výkon 15 W, ve špičkách až dvojnásobek. V zapojení nechybí ani digitální signálový procesor (DSP), který má v „popisu práce“ nejspíš pouze tónové korekce, protože distribuci signálu k jednotlivým měničům zajišťují pasivní elektrické výhybky v zapojení 2. řádu (se strmostí -12 dB/oktávu) s dělicím kmitočtem 2800 Hz. Bezdrátové rozhraní Bluetooth s profily pro stereofonní distribuci hudby podporuje kromě standardního zvukového kodeku SBC i z hlediska zvukové kvality nepoměrně zajímavější aptX.

Praktičtější ovládání
Oproti zmíněným soustavám DS-1 už tentokrát konstruktéři nejdůležitější ovládací prvky, konkrétně tlačítka elektronické regulace hlasitosti (Vol+ a Vol-) a párování (Pair), přesunuli společně s linkovým vstupem pro 3,5mm jack ze zadní stěny aktivní soustavy na její pravou bočnici, kde jsou lépe přístupné. Na zadních stěnách, které tvoří kovové desky, zůstaly u obou soustav nátrubky bassreflexu (umístění soustav na desce stolu nijak nekomplikují) a pozlacené konektorové zdířky cinch pro propojovací signálový kabel; pravá soustava má navíc ještě kolébkový síťový vypínač a zdířku pro externí napájecí adaptér (12 V/3 A). Obsluha je elementární. Po zapnutí aktivní soustavy se ozve rozložený akord a dvoubarevná LED dioda (na čelní stěně vpravo dole) se modře rozbliká a po spárování svítí nepřerušovaně: tlačítko Pair je víceméně záložní. Konektivita je pouze základní a přepínač vstupů zde chybí, linkový vstup aktivuje přítomnost hudebního signálu, kdy se kontrolka rozsvítí oranžově. Kmitočtovým rozsahem se malé dvoupásmovky s nejhlubšími oktávami úplně míjejí, protože fyzikální zákony platí neúprosně a bassreflex je naladěný na dolní kmitočet 100 Hz. V blízkém zvukovém poli po stranách monitoru však nabízejí v různých hladinách hlasitosti čistý, frekvenčně rovnoměrný zvuk se solidním základem vyšších basů (zmíněný DSP zřejmě pracuje i jako fyziologická regulace hlasitosti), o němž se plastovým „bedýnkám“ počítačových firem ani nezdá.

WHARFEDALE DS-2: 6 990 Kč
Rivalové: Cambridge Audio YoYo M (7 490 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑