Hifi

Publikováno 19. listopadu 2018 | Miroslav Láb

0

All-in-One

Hifi a zvuková elektronika mě baví především kvůli aplikaci analogové techniky – trochu jsem jí rozuměl a uměl si ji někdy zkonstruovat, vždycky opravit a vždycky nastavit. Bylo mi sympatické, jak analog dlouho vzdoroval průniku výpočetních systémů. Ale tomu, je zdá se, konec!
V hifi měl navíc digitální pokrok docela příjemné zpoždění díky konzervativnosti výrobců i uživatelů, ale také sem začala postupně pronikat IT technologie. Nejprve do efektových procesorů, pak i do záznamové techniky a mixážních pultů a nástup digitálních výkonových zesilovačů jsem už vzal na vědomí jako logický krok. Existují však firmy, které nemají problémy ani s analogovu, ani s IT technikou. Třeba v Německu působí od roku 1996 docela malá, ale podle produkce dost plodná firma Trigon. Zajímavých modelů přehrávačů, předzesilovačů, výkonových i integrovaných zesilovačů má v katalogu celou řadu a nemálo z nich patří do nastupující digitální éry.
Zesilovač Trigon Trinity je především počítač, který řídí vstupní analogové a digitální periferie a navazující digitální koncový zesilovač s výkonovým zdrojem. Zesilovač působí solidním a na první potěžkání masivním dojmem. Paradoxně největší hmotnost má na svědomí především poctivé ocelové šasi a silný ocelový kryt. Dalším těžším komponentem je šestimilimetrový hliníkový, eloxovaný panel. Uvnitř skříně jsou pouze lehké díly, procesorový motherboard, DVD mechanika, periferní obvody a výkonový modul, jehož součástí je pulzní napájecí zdroj a dvoukanálový PWM výkonový zesilovač. Standardní výkonový modul je osvědčený OEM 125ASX2 z produkce ICE Power, sesterské firmy Bang & Olufsen. Celý zesilovač stojí na účinných, inteligentně odpružených nožkách, takže není nutné dodatečné laborování s jeho usazením. V balení je se zesilovačem automaticky dodáván kvalitní síťový kabel Tricord a dálkový ovladač Director Premium.
Ovládání z čelního panelu je jednoduché, konec konců, co může být komplikovaného na pěti tlačítcích a jednom knoflíku. Pohyb v menu na barevném TFT displeji s velkým rozlišením je docela plynulý a příjemný. Základní startovací menu je německé a stručný papírový návod z příslušenství je také v němčině. Na internetu najdete i anglický návod. Sympatická je možnost přepnout menu do češtiny (stejně jako do 40 dalších jazyků) i když zatím jsou některé popisky ještě anglické. Přístroj se zapíná delším stiskem knoflíku hlasitosti. Obvodové mezikruží knoflíku začne barevně poblikávat a LEDky indikace hlasitosti postupně zhasínají, odpočítávají stav bootování a současně se na displeji objevují nezbytná hlášení. V žádném případě nespěchejte, je to jen nesložitý počítač! Dálkové řízení z masivního hliníkového ovladače musíte natrénovat, v návodu popsaný není, a nepopsané ikony u tlačítek mají více funkcí, většinou závislých na té předchozí. Zkrátka trénink je nezbytný! Je to skoro počítač, tak se musí připojit na ethernetovou síť. Připojit se na domácí síť lze pouze kabelem, ale o to je celá operace jednodušší a spolehlivější. Tím máte zajištěn poslechu internetových rádií, Spotify a Tidal a dalších aplikací (Pandora, Qobuz…). Stejně tak získáte přístup ke svým záznamům na domácím serveru NAS. Hledání v internetových rádiích je stejně jednoduché, jen se musíte smířit s tím, že pokud postupujete systematicky, hledáte podle abecedy postupně a je to delší. Ale po uložení stanic do „favoritů“ je všechno zase přehledné a snadné.
Originálně řešené je dálkové ovládání z mobilu nebo tabletu. Jednoduše si zadáte IP adresu v prohlížeči, objevíte Trinity na prohlížeči svého zařízení a vše funguje bez aplikace, i když zatím trochu kostrbatě. Na druhou stranu je zesilovač především počítač, navíc trvale připojený na síť, takže upgrady firmwaru probíhají bez vašeho vědomí automaticky a Trinity se vlastně průběžně zdokonaluje.

Vstupů a možností je dost
Další možnost připojení externích zdrojů nabízí tři nesymetrické analogové vstupy, přepínané miniaturními relé a z digitálních dva ko axiální S/PDIF, dva optické Toslink a celkem čtyři USB zásuvky. Výstupy předzesilovače jsou zakončeny na analogově symetrickém XLR a nesymetricky na zásuvkách cinch. Kromě výkonových výstupů na zlacených svorkách na zadním panelu je na čelním panelu k dispozici zásuvka pro sluchátka. Slotová CD mechanika je posledním zdrojem signálu. CD mechanika kromě své základní funkce umožňuje také ripovat CD záznamy na externí USB paměťová média. Jen si musíte po založení disku zvolit, co chcete. Skvělé je, že současně můžete něco poslouchat a nezávisle ripovat.
Z vnějších pamětí, jak z USB, tak síťových, přehrajete všechno včetně Hi-Res záznamů do 192 kHz/24 bit či DSD. Analogové vstupy, stejně jako digitální nemají chybu a přehrají všechny běžně dostupné formáty (do 192 kHz). Ovládání je jednoznačně nejspolehlivější prostřednictvím zmíněných pěti tlačítek na předním panelu, obsluha pomocí dálkového ovladače Premium vyžaduje zácvik. Z tabletu nebo mobilu se bude ovladatelnost asi postupně zlepšovat.

Na čem se testovalo
Test proběhl s využitím následujících komponentů: diskové pole WD Share Space, D/A převodník – sluchátkový zesilovač Teac NT-503, MacBook Pro Retina, CD přehrávač OPPO BDP-95, tablet iPad Air2, smartphone iPhone 6s, sluchátka Beyerdynamic DT880. Jako testovací posloužily hudební soubory z NAS ve formátu FLAC a WAV (44,1–192 kHz/16–24 bit) a CD nahrávky: Reference Recording RR-S1CD, Reference Classic-First Sampling (1990), Rolling Stones: Bridges to Babylon (Virgin Records, 1997), Miles Davis: Kind of Blue (Columbia, 2009), Antonín Dvořák: Koncert h moll (Harmonia Mundi, 2005), Miles Davis: Sketches of Spain (Columbia, 1997), Diana Krall: The Look of Love (Verve, 2002), Diana Krall: The Girl in the Other Room (Verve, 2004), Čajkovskij: 1812 (Telarc, 2001), Antonio Forcione & Sabina Sciubba: Meet Me In London (Naim Records, 1998), Patricia Barber: Modern Cool (Premonition Records, 1998).

Netopýří ucho
Přehrávač zvládne téměř všechno, co mu nabídnete a zesilovač tomu neublíží. Doby, kdy bylo nutné nad digitálním zesilovačem ohrnovat nos, jsou ty tam. Zkreslení a šum minimální, spíše žádné. O spektrální závislosti nemůže být řeč. Reprodukce nepostrádá dostatek rezervy i při vyšší poslechové hlasitosti, basů je dost a jsou pevné s neomezenou dynamikou, výšky jemné a nezkreslené, u Hi-Res záznamů navíc klidné a nenápadné. Trigon Trinity je zajímavý perspektivní přístroj nezapomínající na analog a neomezující současný digitál.

TRIGON TRINITY: 79 100 Kč


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑