Hifi

Publikováno 21. listopadu 2018 | Pavel Víšek

0

Ikonický stroj

Technics SL-1200 je mezi gramofony kultovní jako Ford Mustang ve společnosti automobilů, byť načas z nabídky japonské značky zmizel. V nových inkarnacích je však už tři roky zpátky a primárně profesionální model cílí i na audiofily. V aktuální verzi SL-1200GR jde o nového laureáta cen EISA (S&V 9/18).
Na první pohled nemůžeme hovořit ani o faceliftu, protože to nejdůležitější se skrývá pod „kapotou“. SL-1200GR vychází z top modelu SL-1200G (S&V 12/16), který se samozřejmě odlišuje těžším talířem, dvourotorovým bezjádrovým motorem a dalšími finesami, zahrnutými do více než dvojnásobné ceny. Gramofon, jehož součástí je rovněž odklopný protiprachový kryt z čirého plastu, vyrábějí doma v Japonsku ve stříbrné a černé verzi. Že jde o profesionální gramofon vyšší kategorie, připomíná fakt, že výbava nezahrnuje přenosku.

Motor s koňskou silou 
Antivibrační konstrukce gramofonu dělá vše proto, aby měla přenoska pro snímání mechanického záznamu v drážkách vinylu potřebný klid. Dvouvrstvou skříň z kompozitního (na povrchu jemně pogumovaného) materiálu, která trůní na čtyřech odpružených patkách, doplňuje reliéfní hliníková deska. Akusticky netečný talíř (o 332 mm u základny) z tlakově litého hliníku, který nahoře zpevňuje deska z mikropolymeru (u SL-1200G to byla mosaz) a na vnitřní straně tlumí silikonová pryž, váží 2,5 kg, inovovaný bezjádrový motor však zvládne jeho náběh do jmenovitých otáček za 0,7 s (jeho krouticí moment výrobce neuvádí ve standardních jednotkách, ale skoro „koňskou sílu“ 2,2 kg na 1 cm si tak můžeme lépe představit). Podložka pod vinyly je ze silné černé pryže. Přesné otáčky třírychlostního modelu řídí elektronika, což můžeme vizuálně zkontrolovat díky „stojícím“ stroboskopickým segmentům po obvodu talíře: ty nasvěcuje modrá LED dioda, integrovaná do těla otočného vypínače v levém předním rohu. Hliníkové raménko ve tvaru S svou geometrií lépe vyhovuje ideálnímu požadavku, aby osa snímacího hrotu přenosky byla vždy tangentou k drážce gramofonové desky; k základně je připevněné gimbalovým mechanismem, u něhož se obě rotační osy (horizontální a vertikální) setkávají v jediném středovém bodu. Výměnu přenosky, která je pro diskžokeje častou činností, usnadňuje odnímatelná odlehčená hlavice z tlakově litého hliníku s půlpalcovou roztečí uchycení (12,7 mm), aretovaná bajonetovým uzávěrem. Svislou sílu na hrot lze nastavit protizávažím s jemně ocejchovanou stupnicí a případnou instalaci příliš těžké přenosky usnadňují dvě „bonusová“ přídavná závaží. Kolečko antiskatingu je po obvodu zdrsněné, aby na něm prsty neklouzaly, a stejnou úpravu má i mezikruží kolem základny raménka, kterým lze (po odemčení otočného zámku Lock) pohodlně nastavit jeho výšku, tedy vertikální snímací úhel (VTA).

Pohodlná ruční obsluha 
Kromě ručního zvedáčku zvyšují uživatelský komfort v levém předním rohu tři obdélníková tlačítka – velké Start/Stop a dvě menší 33 a 45 s modrými kontrolkami, kterými volíme ze tří rychlostí: 78 ot./min. aktivuje stisk obou současně. Profesionální funkce jsou jen pro diskžokeje. Táhlo Pitch Adj vpravo mění rychlost otáček v intervalu ±8 % (po přepnutí tlačítkem ×2 až ±16 %), ale předtím je třeba zatlačit přepínač Reset, což signalizuje zhasnutí modré LED diody uprostřed dráhy táhla. Výsuvná lampička s bílou LED diodou poblíž talíře usnadňuje nasazení přenosky do drážek vinylu všude, kde chybí více světla. Do vybrání v levém zadním rohu zapadá přibalený kovový adaptér pro přehrávání singlů. Napájení zajišťuje spínaný zdroj, třípólová zásuvka pro napájecí kabel je „schovaná“ ve vybrání v zadní části gramofonu. Na úrovni raménka je také vyvedený signál z přenosky na dva pozlacené konektory cinch, kterým sekunduje robustní zemnicí svorka. Kromě zmíněného příslušenství u gramofonu nechybí ani veškerá potřebná kabeláž. Ke komplexnímu hodnocení posloužil vyšší typ cenově odpovídající MM přenosky Ortofon 2M Bronze (stojí 8 650 Kč), která nabízí kmitočtově vyrovnaný zvuk s vynikajícími přeslechy a čitelností nejjemnějších detailů nahrávky. Hluk volné drážky na vinylu mezi skladbami s velkou rezervou maskuje mimořádně tichý pohon gramofonu, pro který není utopií ani osazení citlivější MC přenoskou, byť takové se správný „dýdžej“ vyhne velkým obloukem.

TECHNICS SL-1200GR: 39 990 Kč
Rivalové: v nižší kategorii Pioneer DJ PLX-1000 (19 990 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑