Multimédia

Publikováno 10. prosince 2018 | Pavel Víšek

0

Síťová nadstavba

Každý nemá místo na síťový přehrávač se stolní bází a miniaturní komponent WTX-StreamPro, který je novým přírůstkem v katalogu francouzské značky Advance Acoustic, může navíc jako zdroj signálu ve starší aparatuře doplnit integrovaný zesilovač.
Na kolibří „high-end“ vsadila s úspěchem už před lety rakouská značka Pro-Ject, v jejímž katalogu tvoří protiváhu vyhlášených gramofonů z moravské Litovle. Francouzská novinka se těmto boxům rozměrově víceméně blíží, ale její design zachovává kontinuitu s firemní produkcí. Šasi z ocelového plechu má předsazený čelní panýlek z lesklé akrylátové desky a veškeré ovládací prvky jsou z bílého kovu. WTX-StreamPro se vyrábí v jediném černém provedení.

Bez aplikace ani ránu
Za mimořádně kompaktní rozměry síťový přehrávač vděčí externímu napájecímu zdroji, který zaručuje vysoký odstup rušivých napětí, i absenci displeje, neboť tady platí, že lépe žádný nežli titěrný. Displej totiž plně zastoupí chytrý telefon nebo tablet, protože k ovládání komponentu potřebujeme firemní aplikaci Advance PlayStream, kterou lze stáhnout ve verzích pro operační systémy Android a iOS. Na čelním panýlku najdeme jen tlačítkový vypínač a spínač Source, jehož opakovaným stiskem volíme mezi bezdrátovými rozhraními wifi a Bluetooth (jeho adaptér X-FTB01 s podporou kodeku aptX je ovšem třeba za 2 700 Kč dokoupit) a linkovým vstupem; o zařazeném vstupu informují malé modré LED diody, stejnou barvu má také kontrolka, jež signalizuje zapnutí přístroje. Vstupy, ale i základní funkce přehrávače lze ovládat rovněž z přibalené štíhlé „dálky“. V této kategorii přístrojů je zřídka vídaným, leč praktickým bonusem sluchátkový výstup pro 3,5mm jack: výstupní výkon sice mezi parametry neobjevíme, ale sluchátka s nejčastější jmenovitou impedancí 32 ohmů vybudí bez problémů. Interaktivní menu jsou přehledná a jejich obsluha intuitivní, žádné zvláštní finesy nenabízejí, pouze obvyklý standard, aplikace však pracuje stabilně. Z platforem internetových rádií lze využívat TuneIn nebo iHeart Radio, ze síťových služeb v České republice lokalizovaných mají přímou podporu účty u síťových služeb Tidal, Deezer a Spotify (první dvě už nějaký čas nabízejí dražší tarify pro streamování v kvalitě CD). Inicializace přístroje v domácí síti je sice poprvé trochu zdlouhavější, ale následně už všechno probíhá automaticky.

V malém těle velký zvuk
Zvukovou kvalitu přístroje určuje D/A převodník, který je osazený obvodem Wolfson WM8740 (ten už dobře známe z firemních CD přehrávačů i integrovaných zesilovačů) a podporuje signály PCM až do vzorkovací frekvence 192 kHz a rozlišení 24 bitů. Jádro systému tvoří dvaatřicetibitový procesor ARM Cortex-M3, který už není žádný velký „rychlík“, ale zde postačuje. Vedle wifi lze pro stabilnější připojení k síti po kabelu využít ethernetový vstup LAN. Hudbu lze v domácí síti samozřejmě streamovat i z mobilu, tabletu, osobního počítače nebo datového úložiště NAS. Komunikační protokoly jsou kompatibilní s DLNA i „applovským“ standardem AirPlay. Na malém zadním panelu je docela plno. Najdeme zde dva páry pozlacených konektorových zdířek cinch, které patří linkovému výstupu i vstupu, zmíněný ethernetový vstup LAN, port USB typu A pro připojení paměťových flashek (s kapacitou do 128 GB) a dva digitální výstupy (koaxiální a optický) umožňují spojení přístroje s kvalitnějším externím D/A převodníkem. Zbývá zmínit už pouze multipinový firemní konektor jako přípravu pro Bluetooth adaptér X-FTB01, šroubovací pozlacenou zdířku pro směrovatelnou anténku wifi a napájecí port mini USB pro kabel externího spínaného zdroje napětí. WTX-StreamPro nabízí čistý, kmitočtově vyvážený zvuk s muzikálním projevem, který si kvalitou nezadá se stolními komponenty Advance Acoustic ze základní kategorie. Vzhledem k pořizovací ceně jde o výhodný nákup, za značkové rivaly si totiž musíme ještě pár tisícikorun připlatit.

ADVANCE ACOUSTIC WTX-STREAMPRO: 7 790 Kč
Rivalové: Heos Link HS2 (10 990 Kč); Sonos Connect (10 490 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑