Audio

Publikováno 6. ledna 2019 | Václav Pavel

0

Do deště i k bazénu

Koncept bluetoothového repro soudku, který je obdařen jedním či dvěma pasivními zářiči, podle všeho oslovil nemálo hudbymilovných majitelů smartphonů či tabletů a firmy na to pochopitelně musí reagovat. A podezírat je z plagiátorství by bylo stejně pošetilé jako vyčítat prakticky všem důležitým hráčům v oblasti přenosné spotřební elektroniky, že se počátkem 80. let minulého století zhlédli v revoluční krabičce zvané Walkman.
Na walkmany a potažmo audiokazety už dávno padá prach v muzeu kuriozit, ale touha posluchačů všech věkových kategorií mít po ruce zařízení, které pohotově a hlavně kvalitně zreprodukuje hudbu z některého typu mobilního přehrávače, nás bude provázet, zdá se, ještě pěkně dlouho. Na stránkách našeho časopisu jsme to rozebírali už mnohokrát. Princip je jednoduchý: nabídnout esteticky i technologicky vyspělý systém, který se co možná nejlépe vypořádá s tradiční kvadraturou audio kruhu – tedy jak z relativně malé reprobedýnky vyloudit co největší zvuk. Jak se to podařilo tuzemské společnosti Sencor? Podle našeho názoru z hlediska poměru výkon/ cena hodně dobře.

Červený a černý (i modrý)
Zatímco rozervaný hrdina Stendhalova románu řešil osudové dilema s nešťastným koncem, vy si svobodně můžete zvolit barevnou variantu systému Sencor, která je vašemu srdci bližší, a žádná gilotina, alespoň doufáme, vám hrozit nebude. Tělo systému kryje houževnatá syntetická tkanina, připravená snášet i méně šetrné zacházení. S nepřízní živlů ostatně počítá i certifikát IPX6, podle kterého přístroj odolá i tryskající vodě. Z tkaniny vystupují „embosovaná“ tlačítka (On/Off, ± Volume, Play/Pause) a na opačném konci je soudek zploštělý, což umožňuje jeho pevné usazení na podložce. Na této plošce nalezneme odklápěcí víčko (patřičně tuhé, takže mu za oběť padne nejeden nehet, ale z hlediska ochrany přístroje je to jedině dobře), pod kterým se nalézá dobíjecí zdířka micro USB a 3,5mm vstup Aux In pro neBT přehrávače. A také čidlo NFC, s jehož pomocí lze bryskně navázat komunikaci s kompatibilními smartphony. Tělo systému rámují dvě LED lišty, avizující právě probíhající režim, BT párování, průběh nabíjení, případně upozorňují na totálně vyčerpaný akumulátor toužící po energii. Oba konce soudku jsou vyrobeny z pevné gumy – díky tomu lze postavit systém do vertikální polohy a zároveň je zaručena ochrana membrán pasivních zářičů. Vše perfektně lícuje a budí důvěru. Součástí výbavy je kromě napájecího kabelu a šňůry jack–jack i poutko, za které lze v případě potřeby systém na vhodné místo zavěsit.

Plný úhel
Systém je osazený dvojicí širokopásmových reproduktorů, přičemž každý vyzařuje signál na opačnou stranu. Zvuk se díky tomu šíří pod ultimátním úhlem 360° rovnoměrně všemi směry. Díky technologii TWS (True Wireless Stereo) je ale možné ze dvou modelů Sencor Sirius vytvořit stereo tandem. Maximální výkon reproduktorů podle manuálu dosahuje úrovně 30 wattů, což by mělo s rezervou stačit i na ozvučení středně velkých poslechových prostor. Je dobré si však hlídat hladinu Volume. Při dynamičtějších projevech má systém tendenci zvuk lehce zkreslovat, takže doporučujeme držet hlasitost v exponovaných pasážích cca do 90 %. Co se týká kvality zvuku, Sencor se pustil udatně do souboje s fyzikálními zákony a je třeba mu přiznat plusové body za odvahu. Výšky kryje pouze lehký šlojíř a střední pásmo je na slušné úrovni. Basy jsou v této přístrojové kategorii velmi vzácné zboží a výrobci velmi dobře vědí, proč na pomoc volají pasivní zářiče. Resumé: žánry typu folk, pop rock, akustický jazz tak Sencor zvládá celkem bez problémů, s členitější hudbou (klasika, hard rock) už zápasí o poznání více – je tedy dobré si před nákupem udělat audit nejčastěji poslouchaných stylů.

SENCOR SIRIUS SSS 6400N: 1 599 Kč
Rivalové: JBL Flip 3 (1 990 Kč); Lamax Sounder SO-1 (S&V 9/17, 2 490 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑