Hifi

Publikováno 11. ledna 2019 | Miroslav Werner

0

Spacesaver jako na zavolanou

Jedním z logických argumentů proti pořízení sofistikovaného domácího kina z dělených komponentů, kdy každá krabička plní svůj dedikovaný účel, je pochopitelně prostorová náročnost takového řešení. Nejeden filmový fanoušek se proto uchýlí k All-In-One variantě, případně místo nadměrně velkého AV přijímače upřednostní dvoukanálové ozvučení v podobě stereofonního zesilovače v dobré víře, že většina z nich poskytuje i o něco kvalitnější zvuk než vícekanálové AIO systémy.
Přitom řešení existuje a je tu s námi již po několik modelových generací. Ta nejnovější reinkarnace slim AV přijímače značky Marantz nese modelový název NR1609. Kromě jiného nabídne 9.2kanálovou konfiguraci, v případě objektových zvukových stop DT-S:X a Dolby Atmos lze tedy možné vytvořit například 5.2.2 sestavu. K dispozici je ještě nižší model, NR1509 s 5.2 kanály ve stejné, na první pohled neodlišitelné skříni. Výstupní svorky reprosoustav jsou ve šroubovacím provedení a tradičně je odlišují barevné kódy – k dispozici jsou odpovídající nálepky k označení přívodních kabelů, což značně zjednodušuje instalaci.
Čelní panel je vyhrazen centrálnímu bodovému displeji v tradiční modrozelené barvě. Barvu samotné skříně lze volit černou, nebo stříbrnou. Po straně jsou umístěny mohutné ovladače, jeden pro ovládání hlasitosti, druhý pro volbu vstupů. Tlačítka umístěná na vodorovné lince pod displejem slouží především k volbě internetových rádií a výstupu do druhé zóny a pochopitelně k volbě zvukových režimů. Ty jsou soustředěny celkem do tří skupin: Movie, Music a Game. Jak ovladač, tak menu přístroje nezapře příbuzenský vztah s AV přijímači značky Denon, ostatně NR1609 je připraven komunikovat s bezdrátovými reprosoustavami, či chcete-li bezdrátovými klienty HEOS a lokálními síťovými zdroji. Systém umožňuje přehrávání rozdílného, či naopak shodného obsahu v různých místnostech a na různých klientech do systému přihlášených. Marantz zkrátka posouvá tímto modelem domácí kino do současnosti, nabídne totiž i hlasové ovládání pomocí technologie Alexa Voice Commands (pro naše oblasti k dispozici pouze v angličině). Samozřejmostí je ovládání prostřednictvím smartphonů a tabletů obou mobilních operačních systémů. Dále na čelním panelu nalezneme vstup pro kalibrační mikrofon v systému Auddyssey. Přehledný dálkový ovladač ve spodní části nabídne tlačítka Smart Select, která umožní rychlou volbu vstupů pro hlavní a vedlejší zónu, přičemž lze tyto vstupy volně uživatelsky programovat.

Datová dálnice
V modelu NR1609 se snoubí digitální moderna, včetně internetových rádií a služeb typu lokální konektivity AirPlay a DLNA i on-line streamování Spotify, TuneIN, Deezer a dalších. Nezapomíná se ovšem ani na AM/ FM tuner s RDS podporou (a 56 předvolbami) a Marantz se snaží oslovit i ortodoxní hifisty, neboť na zadním panelu najdeme i vstup pro MM přenosku gramofonu. Na druhé straně se nebrání streamování přes Bluetooth, wifi (včetně 2.4/5GHz) dualbandu a především pevného 100Mbitového ethernetu.
Pokud pominu, že AV receiver bez podpory 4K rozlišení by v podstatě nebyl v dnešní době prodejný, Marantz nabízí i v této oblasti Ultra HD videa více než konkurence v podobných cenových relacích. Dokáže upscalovat na 4K rozlišení nejen digitální zdroje z HDMI vstupů (těch je celkem 8) od nejnižšího rozlišení 480i/575i, ale i analogové video z tradičních zdrojů signálu. S-Video vstupů se sice nedočkáme, ale kompozitní videovstupy jsou na zadním panelu doprovozeny i vstupy pro YUV složkový videosignál, který ocení třeba majitelé starších DVD-Audio/Video/SACD kombo přehrávačů. Trochu zamrzí, že se již nemyslí na vícekanálový linkový vstup – celá doména LPCM, PPCM a DSD zvukových stop původních optických nosičů se přece jen dnes přenášejí do datových souborů, např. na USB mass storage nosičích. Ostatně i NR1609 je vybaven USB vstupem a je schopen přehrát FLAC soubory v HD rozlišení 192kHz/24 bit a také DSD soubory se vzorkovací frekvencí 5,6MHz, tedy dvojnásobku původních Super Audio CD.

M-DAX na scéně
Tím se dostáváme ke zvukovým kvalitám přijímače. Ten i přes malé rozměry nabízí slušný maximální výkon 90 W na kanál při 6ohmových reprosoustavách. Nezadýchává se ve chvílích, kdy je potřeba mohutně zabasovat, na druhé straně výšky a detaily jsou poměrně jasně čitelné. Slušně si poradí s komprimovanými digitálními soubory a navrací jim, alespoň subjektivně, značnou část ztracených informací pomocí technologie M-DAX, sloužící k dopočítávání kompresí odstraněných částí zvuku u souborů (např. u WMA, MP3 a MPEG4-ACC apod). Úroveň zásahu algoritmu do komprimovaných dat se nastavuje celkem ve třech úrovních, případně lze M-DAX úpravu zcela vypnout.

Leštička videosignálu
Vestavěný upscaler, respektive konvertor videosignálu jsem již zmínil, NR1609 nabízí poměrně výjimečné možnosti dalších úprav vstupního signálu; neponechává vše jen na automatice a nabídne uživateli přímou úpravu nastavení kontrastu, jasu, barevné saturace a také odstranění analogového i digitálního šumu a také úpravu ostrosti. K dispozici jsou podobně jako u zvuku volby jednotlivých módů obrazových režimů, nejen s ohledem na zdroj signálu, ale i na prostředí, ve kterém obrazovou informaci sledujeme. Volba obrazového módu „streaming“ výrazně vylepšuje obraz ze zdrojů signálu s nízkými datovými toky (typicky z internetových služeb YouTube a dalších v rozlišeních nižších než je standardní videosignál, tedy například 288p či 144p).

Resumé
NR1609 nabídne kompletní palbu nejnovějších zvukových kodeků, kvalitními předzesilovači, DSP a korekcemi však dokáže konkurovat i stereofonním zesilovačům- -specialistům. Svými rozměry je přímo předurčen sloužit tam, kde není na domácí kino příliš mnoho místa, nebo je třeba, aby technika byla spíše schována před zraky diváků, protože by rušila dojem z projekčního plátna. Malé rozměry ovšem nijak neubírají na výbavě, ani kvalitě bezchybného upscaleru a detailnímu prostorovému i dvoukanálovému zvuku.

Zadní panel NR1609 prozrazuje, že tenhle prcek (tedy na výšku) není žádné ořezávátko. Panel plně osazený konektory obhajuje případné výtky, které k přijímači mám – absence multikanálového analogového vstupu je jednou z nich. Tou však neoplývají ani daleko rozměrnější stroje a Marantz u tohoto modelu využil každou píď a centimetr. Rozhodně chválím přítomnost MM předzesilovače a také upscaleru analogových zdrojů signálu do HDMI, dokonce do 4K rozlišení.

 

MARANTZ NR1609: 19 990 Kč
Rivaloé: Pioneer VSX-S520 (11 990 Kč); Yamaha RX-S601D (17 490 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑