Audio

Publikováno 17. ledna 2019 | Václav Pavel

0

Virtual:X do každé rodiny

Každý, kdo to myslí s domácí televizní a filmovou zábavou vážně, už tento problém řešil – jak povýšit integrovaný reprosystém v televizoru na akceptovatelnou vícekanálovou úroveň, aniž by to zruinovalo jeho kapsu, zaplnilo poslechový prostor dalšími komponenty či zničilo křehký domácí smír, torpédovaný každodenním překračováním kabelů vedoucích k surroundovým satelitům?
K průkopníkům v tomto oboru patří bezesporu Yamaha, která na konci minulého století získala od společnosti 1 Ltd licenci, na jejímž základě po několikaletém vývoji spatřil světlo světa nový živočišný druh – digitální zvukový projektor. Ještě máme v živé paměti, když se v redakci našeho časopisu objevil poprvé model YSP-1 (S&V 10/05, no pěkně to letí). Přivítali jsme jej titulkem Nalezená iluze a kroutili hlavou nad neobyčejnou reprosestavou čítající čtyřicet (!) tweeterů a dva středobasy. Mimochodem, jak se říká, každá legrace něco stojí a tato přišla bezmála na 40 tisíc korun! Dnes, čtrnáct let poté, Yamaha stále v kategorii soundbarů a zvukových projektorů určuje trendy. Pouze k tomu nepotřebuje takové hejno měničů a též ceny dramaticky poklesly. Ne tak zvuková kvalita.

Sehraný tandem
Mezi aktuální nepřeslechnutelné položky v portfoliu firmy patří soundbar YAS-207. Takřka metrovou černočernou lištu výrobci oděli do kvalitní syntetické textilie, která kryje plastovou mřížku střežící reproduktory umístěné po stranách čelního panelu. Parťáka jí dělá bezdrátový subwoofer s bassreflexem operujícím v pásmu 40–180 Hz a oběma to spolu skvěle šlape. V centrální části soundbaru jsou umístěny veškeré LED indikátory informující o aktuálním režimu a zařazených funkcích. V sousedství se nalézá i pětice dotykových tlačítek základních funkcí, které ale ke slovu nejspíš přijdou pouze v případě, že v dálkovém ovladači dojdou baterie, či se někam zlomyslně schová. Při jeho velikosti by to nebylo až tak překvapivé, ale ergonomicky je navržen zdařile a dobře se s ním pracuje. Řídí mimo jiné pomocné obvody Bass Extension či hlasitost subwooferu. K dispozici je i aplikace Yamaha Home Theater Controler ovládající veškerá nastavení a zdroje prostřednictvím smartphonu či tabletu. Zadní panel skrývá v hlubokém vybrání konektorové pole a dva otvory, za něž lze soundbar připevnit na stěnu (montážní schéma je součástí výbavy Díky své výšce (pouhých 6 cm) však může bez problému spočinout před televizorem. Konektivita je vyčerpávající (HDMI, optika, Bluetooth…), s komunikací by tedy neměl nastat žádný problém a soundbar je připraven bezdrátově reprodukovat hudbu i z kompatibilních přenosných zařízení. Nejvyšší přidanou hodnotou YAS-207 je bezesporu premiérové zařazení technologie DTS Virtual:X s 3D zvukem do tohoto typu přístrojů, která umí v poslechovém prostoru vykouzlit 7.1.4 konfiguraci. Výčet audio dekodérů je také velmi slušný: Dolby Digital, Dolby Pro Logic II, DTS Digital Surround.

Jasně definovaný surround
Filmový zvuk má perfektní lokalizaci, i se zavřenýma očima lze bezpečně určit místo, odkud se ozývá největší vřava, kam přesně dopadl úder meče. Ani při zařazeném prostorovém modu nedochází ke zglajchšaltování zvuku do beztvarého chaosu – zvuk se rozprostře po celém poslechovém prostoru, ale pravolevou, či vertikální směrovost pomáhající lokalizovat původce konkrétního ruchu, Yamaha zachovává. Dlužno podotknout, leckterá konkurence by se v tomto ohledu mohla poučit. Názorně nás o tom přesvědčila pasáž z prvního dílu ságy Pán prstenů, kdy „hlupák bralovská“ neopatrnou manipulací s kostlivcem způsobí pád okovu do studny, provázený mnohonásobnou ozvěnou odrážející se od členitých skalních prostor podzemí Morie. Není divu, že tak intenzivní a zlověstný rachot probudil kromě armády skřetů i samotného Balroga. A stejně dobře vyzněla i šavlovačka v zasněžené zahradě ze špektáklu Kill Bill I. Basy jsou výborné i „z fabriky“, ale lze s nimi pomocí dálkového ovladače manipulovat nahoru i dolů. K dispozici je i tlačítko Clear Voice pročišťující důležitou partii akustického spektra – řečové pásmo. Mimořádný výrobek se skvělým poměrem výkon/cena.


Infračervený dálkový ovladač řídí funkce soundbaru i subwooferu. Tlačítka jsou přehledně uspořádána a obsluha je intuitivní.

 

YAMAHA YAS-207: 8 990 Kč
Rivalové: S technologií DTS Virtual:X na našem trhu momentálně žádní.


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑