Hifi

Publikováno 22. února 2019 | Miroslav Láb

0

High-end po česku

Litoměřická firma SPaudio si od roku 2009 pomalu, ale spolehlivě hledá své místo na trhu. Její majitel a šéfkonstruktér Pavel Stranka nabízí ucelenou řadu přístrojů pro kvalitní stereofonní reprodukci. Pod značkou SPaudio nabízí přístroje cílené do kategorie high-end a pod vlajkou Customworks zase hifi střední třídy. Tato značka jistě zaujme i šikovné „bastlíře“, neboť má ve své nabídce rovněž stavebnice hifi přístrojů. První přístroj, který jsem do svého reprodukčního řetězce zapojil, byl D/A převodník s logickým označením SPaudio D1.
Přiznejme si, že u každého kvalitního zařízení určuje prvotní zájem většinou vizuální dojem a čistota technologického zpracování. Většinou až potom přicházejí na řadu technická řešení a porovnávání s konkurencí. Výrobky firmy SPaudio mají jednoduchý, střízlivý design a jejich konstrukce je dokonale a čistě zpracovanou skládačkou přesně obrobených panelů z hliníkové slitiny. Všechny díly mají dokonalou povrchovou úpravou eloxováním a čelní panel nese gravírované popisy a firemní logo. V žádném případě ani trochu nepřipomínají začínající „garážovku“. Výsledkem je konzervativně jednoduchý, a přesto zajímavý design. Masivní panely, bočnice a čelní panel silné dokonce 10 mm navíc zaručují dobrý odvod tepla a stabilní prostředí pro elektronické obvody. D/A převodník je na první pohled jednoduché zařízení s centrálním grafickým OLED displejem a pěticí ovládacích kurzorových tlačítek. K dispozici je navíc klasický dálkový ovladač převzatý od firmy Apple. Obvodově je převodník řešen nadstandardně! Skvělá reprodukce začíná u dobře vyřešeného napájení, jehož základem je tichý, nízko rozptylový síťový transformátor navržený pro audio aplikace. Následuje jedenáct regulátorů napětí, z nichž sedm je kvůli dosažení optimálních vlastností osazeno diskrétními součástkami a filtračními kondenzátory s celkovou kapacitou 33 000 µF. Vlastní D/A převodník sází na nejnovější osmikanálový obvod Sabre ES9028PRO. Pro stereo jsou potřeba kanály dva, a proto jsou v každém kanále spojeny čtyři převodníky, čímž se zlepšil odstup rušivých napětí o 6 dB a zvýšila se linearita převodu na nejnižších úrovních. Vstupní signály jsou upsamplovány. Vzorkovací kmitočty převodníku jsou odvozeny od přesného generátoru řízeného krystalovým modulem Crystek CCHD-950, zaručujícím minimální jitter v širokém kmitočtovém rozsahu. Obvody galvanicky odděleného USB vstupu a vlastního D/A převodníku jsou na zlaceném, čtyřvrstvém plošném spoji. Šest výstupních ultralineárních analogových obvodů (dva pro nesymetrické a čtyři pro symetrické výstupy) pracuje ve třídě A konstruktér opět postavil z diskrétních součástek a zapojil bez celkové zpětné vazby. Od signálových obvodů je galvanicky oddělen řídicí procesor ARM. Stejně tak má pro nekompromisní reprodukci displej funkci Pure Audio, to znamená, že se po zhruba třech sekundách automaticky vyřadí z funkce spolu s odpojením samotného napájení displeje. Převodník D1 nabízí jeden optický vstup Toslink, dva ko axiální vstupy S/PDIF na BNC konektorech a jeden galvanicky oddělený USB-B vstup. Výstupy jsou analogové nezávislé, symetrický XLR, nesymetrický cinch a digitální koaxiální S/PDIF (BNC). K dispozici jsou i dva ovládací vstupy. Pro dovršení nekompromisního řešení jsou použity kvalitní součástky, například elektrolytické kondenzátory s dlouhou životností Nippon Chemicon. Samozřejmostí jsou jako příslušenství k dispozici firemní seriózní síťové a USB kabely, stejně jako přístrojové zásuvky jsou i konektory od firmy A.E.C. Connectors.

Jako hodinky
Po této rekapitulaci vypadá převodník D1 jako dokonale provedené, vlastně dost normální, ale jednoduché zařízení. Tak vzhůru do ovládacího menu! Začíná možností vyřazením LEDky Power, jednoduchým spárováním libovolného ovladače Apple (nejen toho, který je dodán s převodníkem), nastavením IIF filtrů (normal, 50, 60 a 70 kHz), možností přepínání FIR filtrů (celkem sedm), zapnutím redukce jitter (nevím, proč bych ji vypínal) a možností návratu k firemnímu nastavení. Všechno funguje jako hodinky a je zobrazováno přehledně na grafickém OLED displeji. Přepínání digitálních filtrů vždy probíhá přes nastavovací menu, prodleva přípravy přepnutí mezi filtry odpovídá pěti až sedmi sekundám, pro jejich porovnání se musíte hodně soustředit, nebo filtry nechat přepínat někomu jinému. Dálkový ovladač je standardní, hliníkový z produkce Apple, jsem na něj zvyklý, a tak jsem svůj jen spároval a všechno běželo jak po drátkách.
Výrobce/vývojář šel odvážně s kůží na trh a na webových stránkách jsou zveřejněna podrobná technická měření, která technicky potvrzují vynikající vlastnosti převodníku. D/A převodník D1 má konzervativní design a konzervativní zásady zapojení, které jsou spolehlivým předpokladem kvalitní reprodukce.

Na čem se testovalo
Test proběhl s využitím následujících komponentů: BD přehrávač OPPO BDP-95EU, MacBook Pro 13 Retina, předzesilovače Accuphase C-265 a SPaudio P-1, síťová pračka Accuphase, výkonový zesilovač Accuphase P-450, reproduktorové soustavy KEF R7. Jako testovací posloužily hudební soubory z NAS ve formátu FLAC a WAV (44,1–192 kHz/16–24 bit) a také alba Miles Davis: Tutu (Columbia, 1986), Miles Davis: Kind of Blue (Columbia, 2009), Antonio Forcione & Sabina Sciubba: Meet Me in London (192 kHz Super Hi Def Edition, Naim, 1998), Diana Krall: The Girl in the Other Room (Verve, 2004), Arild Andersen: Mira (ECM, 2013), John Coltrane: Blue Train (1957, 192 kHz/24 bit), The Rolling Stones: Let It Bleed (Virgin, 2012 Remastered), Anna Netrebko: Opera Arias (DG, 2003).

Netopýří ucho
Reprodukce je exaktní, čistá, zřetelná, z mého poslechu „bezcharakterní“. Díky nízké výstupní impedanci převodníku mají na reprodukci standardní signálové kabely minimální vliv. Dé jednička zpracuje spolehlivě PCM signály až do fs = 384 kHz. Efekt digitálních filtrů je pozorovatelný a pro mě se univerzálním favoritem stal Slow Minimum Phase pro nejméně nápadný a „nejstereofoničtější“ charakter reprodukce, a to zejména záznamů s nižšími vzorkovacími kmitočty. Z hi-res souborů vymáčkne převodník všechno, co se v nich dá slyšet!

D/A PŘEVODNÍK SPAUDIO D1: 54 900 Kč


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑