Novinky

Publikováno 27. února 2019 | Redakce

0

DVB-T2 vs. Satelit: Boj o diváka

S přechodem na nový televizní standard DVB-T2 (v listopadu 2020), tedy „druhou televizní digitalizací“, propukla válka o televizního diváka. Do boje vyrukovali zejména poskytovatelé satelitní televize, jež je největším konkurentem té terestriál ní. Poskytovatelé pozemního vysílání DVB-T(2) argumentují především tím, že divák má jeho prostřednictvím televizi přístupnou zdarma, satelitní operátoři (především Skylink) oponují, že to tak úplně zdarma není, a hlavně, DVB-T2 neposkytne dostatečnou kvalitu TV signálu. Aktuálně jsme svědky přestřelky, kdy M7 Group (poskytovatel Skylinku) ostře reaguje na informace zveřejněné na stránkách www.televizniweb.cz. O co tedy běží?
Již na konci listopadu 2018 pustila do světa ČASO (Česká asociace satelitních operátorů) dokument, který uvádí „Nepravdy a polopravdy ohledně uvolňování pásma 700 MHz a zavádění DVB-T2/HEVC v ČR“. Nebudeme se zabývat argumenty, které zpochybňují například opodstatnění rozhodnutí, že zavedení DVB- -T2/HEVC je u nás jediný zákonem povolený standard pro digitální terestriální televizi, a zaměříme se výhradně na to, co má na základě již jednou nastavených pravidel přímý dopad na dostupnost TV signálu a peněženku TV diváka. ČASO zpochybňuje vyjádření ČRa (Českých Radiokomunikací), že se zavedením DVB-T zlepší kvalita signálu, který je dosud většinou v SD kvalitě, ale bude zdarma dostupný i v HD kvalitě. Tak tomu skutečně je, ale ČASO upozorňuje, že nejde o pravdu celou. TV Prima a Nova totiž deklarují, že pořady v HD kvalitě budou kódované – a placené. Skylink pak v návaznosti na tyto argumenty upozornil, že pokud by se divák rozhodl pro satelitní televizi, má šanci získat satelitní přijímač zdarma. Na to pro změnu reaguje www.televizniweb.cz s tím, že aby tato výhodná nabídka platila, je třeba se operátorovi (zde konkrétně Skylinku) upsat na dva roky a objednat si některý ze základních placených balíčků, z nichž nejdostupnější je za 239 Kč měsíčně (a navrch od letošního března o 20 Kč měsíčně zdražuje). Cena je přitom vázaná na jediný přijímač, kdo chce mít doma druhý televizor se stejnou nabídkou, musí zaplatit dvakrát. Konečně článek varuje, že ani avizovaná instalace satelitu není tak úplně zdarma, neboť technici si při tom účtují za materiál použitý při instalaci paraboly a rovněž za cestu k zákazníkovi. A aby to Skylinku ještě trochu osladil, připomíná Televizní web, že už při první digitalizaci (v letech 2008–12) sliboval satelitní operátor základní programovou nabídku zdarma, ale po dokončení digitalizace k této „free nabídce“ zavedl servisní poplatek. Zprvu 29 Kč měsíčně, jeho cena však postupně rostla (aktuálně 89 Kč měsíčně). Mnohý čtenář si v této souvislosti nejspíš vybaví slavnou hlášku profesora Zelí z povídky Šimka a Grossmanna Exkurse do ZOO: „Nechci slevu zadarmo!“… Televizní web pak blahosklonně dodává, že oproti tomu diváci, kteří přejdou na DVB-T2, neplatí opravdu nic, pouze si musí obstarat vhodný přijímač, a to lze řešit už od cca 550 Kč vynaložených jednorázově za nejlevnější set-top- -box – a získá základní nabídku TV programů, a to i v HD rozlišení.
Škoda, že si v zápalu boje obhájce DVB-T2 toto ujištění už neodpustil, protože tím opět nabil kanon oponujícímu Skylinku. Další ostrá reakce společnosti M7 Group tak na sebe nechala dlouho čekat a opět upozorňuje, že DVB-T2 nenabídne zdarma pořady placených televizí v HD rozlišení a obecně mají satelitní poskytovatelé širší nabídku. Poskytovatelům DVB-T(2) vytýká, že se tváří, jakoby terestriální dostupnost programů byla šíří i kvalitou rovnocenná té satelitní, a především jim má za zlé podsouvání myšlenky, že přechod na DVB-T2 je jediné řešení jak přijímat televizi v novém formátu. Upřesňuje, že televizniweb. cz staví balíček Smart od Skylinku za 239 Kč měsíčně do stejné roviny jako zdarma dostupné pozemní vysílání, ale opomíjí, že za oněch 239 Kč měsíčně nabízí satelitní operátor 93 TV programů, z nichž je 39 v HD kvalitě. Navíc se nabízí aplikace Skylink Live TV, s možností sledovat TV programy po internetu živě nebo zpětně ze sedmidenního archívu, a také se otevírá přístup k internetové videotéce. Zmiňuje i fakt, že při příjmu na společnou domovní anténu bude třeba investovat do její úpravy.
Určitě budeme svědky dalších slovních přestřelek, ve kterých bude každá strana usvědčovat tu druhou z polopravd až lží a argumenty se budou pohybovat jak v podstatných, tak žabomyších rovinách. Naším záměrem není vynést ortel, kde je pravda, protože za vášnivými výroky v rámci boje o diváka jde především o volbu, co komu vyhovuje více, a každý bude mít „svou pravdu“. Je ale dobré uvést to, co je nabíledni: Pro stávajícího diváka DVB-T, který netouží po ničem dokonalejším, je samozřejmě nejjednodušší prostě přejít na DVB-T2. Programová nabídka mu zůstane zachována, případně se rozšíří, pokud vzniknou nové televize. Své oblíbené stanice bude mít nadále zadarmo, to je prostě fakt, se kterým konkurenční platformy nehnou, i když u nejoblíbenějších placených televizí jako Nova a Prima budou diváci DVB-T2 stejně jako dosud přijímat signál jen v SD kvalitě. Na druhé straně existují a budou existovat nadále i jiné varianty příjmu TV, z nichž největším konkurentem DVB-T2 je satelitní televize (ale nesmíme zapomínat ani na kabelovky či IPTV). A pro ně platí, že „za více peněz více muziky“. Je zcela logické, že současnou druhou digitalizaci vnímají jako šanci oslovit a získat další klienty. Nabídnou jim více pořadů, v lepší kvalitě, a řadu doplňkových služeb. A(le) nechají si za to zaplatit, samozřejmě… Nyní se tedy perou především o to, aby se o nich vědělo.


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑